Sadzenie cebul,koszyczki i inne porady dot. cebulek

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Cebule w rabacie z kamieniem

Post »

Moim zdaniem spokojnie sobie poradzą.
junior2
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 lis 2016, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Cebule w rabacie z kamieniem

Post »

No właśnie mi też się tak zdawało. Bo jest to rabata bez włókniny, a właściwie skalniak i dla elementu kolorystycznego wiosną wsadziłem trochę cebul (koło 100). Dodatkowo chwasty wychodzą lekko z pod kamienia. Nie mają problemu z przejściem przez kamień.
Pozdrawiam,
Andrzej
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cebule w rabacie z kamieniem

Post »

We Wrocławiu przed marketem EPi przy parkingu jest "trawnik" wysypany kamykami. Nic przez niego się nie przebija.
Są tam kamienie około 3 cm i większe wysypane na grubość około 5 centymetrów. Stałem tam kiedyś i patrzyłem na to. Przy okazji sprawdzę jak jest grubość tej warstwy kamieni i jakie mają średnice.
junior2
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 lis 2016, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Sadzenie cebul,koszyczki i inne porady

Post »

No to czyli u mnie trochę mniej jest tych kamieni, Bo warstwa max 3 cm i frakcja kamieni od 16mm do 31mm.
Pozdrawiam,
Andrzej
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Cebulowe pozostające w gruncie

Post »

Jak w temacie, chciałabym podsadzić jabłonie wiosennymi kwiatami, które -z racji miejsca-mogłyby pozostawać w gruncie kilka lat. Chciałabym takie mieszane, kolorowe kręgi. :wit Doradźcie coś nie znalazłam podobnego tematu. Którym na lato zasychają liście, a które pozostają zielone?
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cebulowe pozostające w gruncie

Post »

Kasia, jak wysokie mają być te rośliny? Jak duże te jabłonie, czy stanowisko jest cieniste? Jaka gleba?
Co masz na myśli - zasychają im liście ale nadal są zielone? Oraz czy chodzi ci o cebule sadzone wiosną czy kwitnące wiosną?
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Cebulowe pozostające w gruncie

Post »

Już precyzuję. Jabłonki są młode, trzyletnie, mała korona, sporo światła, gleba piaszczysto gliniasta a miejscami gliniasto-piaszczysta,bez zastojów wody. Cebulowe kwitnące wiosną. Wiadomo, kieedyś drzewka się rozrosną, wtedy i nasadzenia się zmienią. Gdzieś czytałam, że niektóre cebulowe mają zielone liście przez resztą sezonu, a u niektórych część naziemna zamiera. Wysokość nie gra roli.
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Cebulowe pozostające w gruncie

Post »

Krokusy , przebiśniegi , szafirki - wszystkie cebulowe niske - Szafirkom dość późno zasychają listki i jesienią pokazują się ponownie wszystkie kwitną wiosną
Tulipany, żonkile - wyższe, kwitną wiosną , gubią liście w lecie - tulipany dobrze co jakiś czas wykopać , wysuszyć i jesienią posadzić od nowa
Pierwiosnki (nie są cebulkowe) - niskie , różne kolory , zielone liście całe lato
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Cebulowe pozostające w gruncie

Post »

Dzięki! W sumie pokrywa się to z moją listą. W tamtym roku pierwszy raz posadziłam tulipany :oops: Już wystawiły noski! Nie byłam przekonana do cebulowych w ogóle, od lilii się zaczęło, a gdzie skończy? :D . Teraz, na wiosnę, przygotuję grunt, jesienią sadzenie. I pytanie ogólne: jak te kwiaty zniosą ściółkowanie taką hmmm przegniłą słomą? Obawiam się, że mogą zagniwać?
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Cebulowe pozostające w gruncie

Post »

Nigdy nic nie ściółkowałam to nie podpowiem , ale przypomniały mi się jeszcze z cebulkowych wiosennych cebulice - niskie i tracą liście i takie niziutkie iryski - liście są całe lato
ewentualnie jakieś skalniaczki - póki dużo tam słonka
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cebulowe pozostające w gruncie

Post »

Dodam jeszcze piękne puszkinie, niskie szachownice i śniezniki. Wszystkie tracą liście. Wypróbuj też byliny - ranniki i przylaszczki. Dużo zdjęć cebulowych jest w mojej ogrodowej wizytówce.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Cebulowe pozostające w gruncie

Post »

Polecam do takich nasadzeń krokusy oraz narcyzy botaniczne kwitnące stosunkowo wcześnie. Zanim skosisz pierwszą trawę przekwitną i będziesz mogła o nich zapomnieć do kolejnej wiosny :)
jzel67
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 12 lip 2011, o 10:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Czy mogę posadzić tulipany i narcyzy teraz (w marcu)?

Post »

Jesienią chorowałam, kupiłam cebule narcyzów, tulipanów, których niestety nie zdążyłam posadzić.
Cebule wyglądają nieźle. Czy można je posadzić teraz? Czy lepiej od razu wyrzucić?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”