Jakie palmy do uprawy w mieszkaniu?

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marcinnno
100p
100p
Posty: 109
Od: 27 lis 2016, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Jakie palmy do uprawy w mieszkaniu?

Post »

Chciałbym zacząć hodować w wnętrzu jakaś palmę ale wiem że zimą trzeba je wstawić w chłodne miejsce gdzie będą w stanie spoczynku czekać na wiosnę. I tu właśnie jest problem bo to duża roślina.

Czy są jakieś gatunki które można cały rok trzymać w domu w temp 21-24 stopnie ?? ;:oj
Za każdym zakrętem czai się przygoda ...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jaka palma do uprawy w mieszkaniu?

Post »

Masz palmy zimno i ciepłolubne i te drugie to w zasadzie zdecydowana większość, gdyż pochodzą one głównie ze strefy tropikalnej i subtropikalnej.
I tutaj kwestią nie jest tylko odpowiednia temperatura, ale zapewnienie podwyższonej wilgotności powietrza. Większość palm ciepłolubnych potrzebuje jej na poziomie od 60% wzwyż. Nie lubią przy tym centralnego ogrzewania.
Takie najprostsze w uprawie to np. Kencja, Livistonia rotundifolia, Chamedorea, Waszyngtonia, Feniks roebelleni, Butia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Marcinnno
100p
100p
Posty: 109
Od: 27 lis 2016, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Jaka palma do uprawy w mieszkaniu?

Post »

Przy 60% to w naszym klimacie chyba jedynie spryskiwanie 2x dziennie ??
Za każdym zakrętem czai się przygoda ...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jaka palma do uprawy w mieszkaniu?

Post »

Nie, samo spryskiwanie daje niewiele, gdyż krótkotrwale podnosi wilgotność powietrza, a mówimy o stałym wyższym poziomie. Dobrze wpierw sobie kupić wilgotnościomierz i sprawdzić jaki jest jej poziom.
Jeśli masz stałą ba poziomie minimum 50% to od biedy jeszcze może być. Ale jeśli mniej to albo zainwestujesz w elektryczny nawilżacz albo powiesisz na grzejniku nawilżacze z wodą - przynajmniej dwa. Do tego oczywiście codzienne spryskiwanie liści. Choć taka Chamaedorea powinna sobie dać w nieco bardziej suchszym powietrzu czy ewentualnie jeszcze Kencja albo Waszyngtonia. Ta ostatnia jednak potrzebuje słonecznego stanowiska.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Marcinnno
100p
100p
Posty: 109
Od: 27 lis 2016, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Jakie palmy do uprawy w mieszkaniu?

Post »

Myśle o Palmie koralowej Chamaedorea niestety wiglgotnośc niska szczególnie zimą <30%
Jak się ja uprawia latem a jak zima ??
Za każdym zakrętem czai się przygoda ...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie palmy do uprawy w mieszkaniu?

Post »

Ona da radę w praktycznie każdych warunkach, nie ma prostszej w uprawie palmy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Marcinnno
100p
100p
Posty: 109
Od: 27 lis 2016, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Jakie palmy do uprawy w mieszkaniu?

Post »

norbert76 namówiłeś mnie :heja
Za każdym zakrętem czai się przygoda ...
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Jakie palmy do uprawy w mieszkaniu?

Post »

Marcinnno Mam chamaedore. Potwierdzam, nie jest humorzasta. To jeszcze młoda roślina. Wyglada tak. To zdjęcia z maja ubiegłego roku. Latem puściła sporo liści. Teraz, jak tylko dzień zrobił się dłuższy i jest więcej światła, wypuszcza kilka młodych liści. Wielkich efektów jeżeli chodzi o przyrost nie odnotowuję, ale w uprawie bardzo przyjemna. Latem, bardzo pilnowałam wilgotności, ale zimą nie szalałam, ponieważ nie mam w domu upałów. Przetrwała zimę bardzo dobrze stojąc daleko od kaloryferów. Nie żółknie. Polecam.
Awatar użytkownika
Marcinnno
100p
100p
Posty: 109
Od: 27 lis 2016, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Jakie palmy do uprawy w mieszkaniu?

Post »

Dzięki za informację :wink:
Gdzieś ostatnio przeczytałem, że palmy lubią głębokie i nie koniecznie szerokie donice...
Za każdym zakrętem czai się przygoda ...
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Jakie palmy do uprawy w mieszkaniu?

Post »

Te doniczki widać w galerii na zdjęciu 146,147 i 148 z postu powyżej. Typowe gliniane "palmówki". U mnie najmniejszy rozmiar, bo i palemki małe. W tym roku, na wiosnę, dam o numer większe. Podłoże do palm + żwirek + drenaż z keramzytu na dnie. Daję sporo żwirku i nie martwię się przelaniem. Mam płytkie podstawki, więc palemki wędrują na tacę. Tam podlewam, aż woda przecieknie. Chwilkę im daję, ok 10 minut, i przestawiam na miejsce. Mam zwyczaj miedzy doniczkę i podstawkę dawać złożony, papierowy ręcznik. Nadmiar wody wsiąknie i papier usuwam. Trochę z tym roboty, ale nie zdarzyło mi się przelać, choć bardzo lubię podlewać metodą "raz a dobrze". Zachęcam do uprawy tej palemki. Nie jest droga i fajnie się prowadzi. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Marcinnno
100p
100p
Posty: 109
Od: 27 lis 2016, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Jakie palmy do uprawy w mieszkaniu?

Post »

Nie widzę tej galerii.... :|
Za każdym zakrętem czai się przygoda ...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie palmy do uprawy w mieszkaniu?

Post »

ivonar pisze:Marcinnno Mam chamaedore. Potwierdzam, nie jest humorzasta. To jeszcze młoda roślina. Wyglada tak.
Kliknij w "tak"...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”