Pomidory w donicach cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
wodny111
100p
100p
Posty: 129
Od: 29 maja 2015, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

nicktosia pisze:Pomyślałam, że napiszę jak mi wyszedł eksperyment przechowania pomidorów przez zimę...
Nicktosiu
Nie jesteśmy pionierami takich działań, choć sprawa jest słabo udokumentowana. Przyjdzie mi więc powtarzać cudze błędy i niepowodzenia. Ja idę w trochę innym kierunku niż Ty. Nie dążę do uzyskania wczesnej rozsady - tu sprawa jest prosta: lepiej wysiać nasiona nieco wcześniej, niż mordować się z przesadzaniem wilków przez zimę. Próbuję prowadzić parapetową uprawę poza sezonem, aby uzyskać wczesne pomidory.
Jak już tu pisałem, wysiałem w końcu stycznia parę sadzonek i dzięki temu pierwsze pomidorki z doniczki jedliśmy 12-go maja. Była to odmiana "Koralik", trzy inne nie sprawdziły się, choć przesadzone później do gruntu, dały dojrzałe owoce w trzeciej dekadzie czerwca.
Widać więc wyraźnie, że bardzo istotny jest tu dobór odmiany. Może typowe "doniczkowe" odmiany będą spisywać się tu lepiej. Druga sprawa, która wydaje mi się niemal pewna, to możliwość wysiania nasion już gdzieś w połowie stycznia. Zaznaczam, że piszę tu o najzwyklejszej uprawie, bez doświetlania, czy innego cudowania.
Ja do marca parę parapetów mam wolnych, to bawię się w "uprawę" już od 1-go października. :D
Mam kilkanaście sadzonek wysadzonych w różnych terminach. Rezultaty może nie są powalające :;230, ale najwyższa roślinka ma już 35 cm. Jak zakwitną wkrótce, to dobrze, jak nie, to też się nie powieszę. :D
W okolicach Nowego Roku spróbuję wysiać "Maskotkę", "Vilmę", "Bajaję". Przynajmniej nie nudzę się.

Jeśli chodzi o ukorzenianie wilków na koniec sezonu, to niestety ZZ pokrzyżowała mi szyki i będę z tym musiał poczekać do przyszłego roku. Tyle, że te moje "wilki", to będą solidne kwitnące pędy, a nie jakieś tam "uszczypki".
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
nicktosia
100p
100p
Posty: 168
Od: 9 sie 2014, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

wodny111 moje wilki to też raczej były wilczyska, a nie wilczki :) i też z kwiatami, a nawet z tycimi już pomidorkami. Mimo to jednak zaczęły słabnąć, blednąć i niemiłosiernie się wyciągać. Dlatego też z ciężkim sercem je wyrzuciłam.
Jestem szczerze zdumiona, że z powodzeniem wysiewasz pomidory w październiku. Na moim parapecie chyba jednak jest zdecydowanie za mało słońca zimą na takie eksperymenty i muszę czekać jeszcze tyle miesięcy do wiosny.. Ehh.. A może by się przeprowadzić do ciepłych krajów i siać pomidory w dowolnym momencie roku? ;:3
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8513
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

:wit Wodny111 a nie lepiej w uprawie parapetowej sprawdzą się odmiany karłowe jednak z większymi
owocami np .Maja ? Miałam ją w tym sezonie .Rozsada krępa bez skłonności do wyciągania ,owoce
wielkości piłeczki pingpongowej ,jeden wystarczy na kanapkę .Widziałam jej nasiona na AWN .
wodny111
100p
100p
Posty: 129
Od: 29 maja 2015, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

:wit anulab
Przypuszczam, że masz rację. Ja obecnie w swojej "menażerii" mam głównie odmiany karłowe: "Betalux", "Frodo", "Moskowskaja Gruszowka", "Bloody Butcher" i inne. Traktuję to jako czystą zabawę. Z początkiem stycznia zrobię w tym jakiś remanent, wywalę to, co nie będzie rokować nadziei i dosieję parę sztuk. Zamówiłem na AWN "Sub-Arctic Plenty", właśnie po to, żeby sprawdzić jak się spisze na parapecie.
"Maji" nie znam, ale nie będę już nikogo męczył. Zamówiłem na AWN ze 30 odmian. Łącznie z tym, co posiadam, będzie ponad 200. Myślę, że coś tam sobie wybiorę. :;230
W uprawie parapetowej mam znikome doświadczenia. Trzeba poeksperymentować. Za 2-3 lata będę trochę mądrzejszy. Nie mam zaufania do opinii o wartości poszczególnych odmian. Szczególnie wtedy, gdy są sprzeczne. :D
Spróbuję posiać również parę drobnoowocowych. Jak się nie sprawdzą, to nie będę więcej powtarzał.
W tym roku przekonałem się, częściowo przez przypadek, że pomidor, poza chorobami zakaźnymi, zniesie prawie wszystko. No to i moje parapetowe szaleństwa też! :;230
Pozdrawiam
marcin31
100p
100p
Posty: 105
Od: 7 mar 2012, o 15:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Witam :wit Mam pytanie , bo tak dostałem nasiona Black Sea Man, oraz informacje że pomidor niski ok 60cm, o raz że jest samokończący. Czy miał ktoś z Was drodzy forumowicze doświadczenia w uprawie tego tomata w donicy??

Pozdrawiam ;:3
pouder
200p
200p
Posty: 351
Od: 21 sty 2013, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Black Sea M. u mnie dorósł do 120cm, sam się nie zakończył, ogłowiłam, w donicy da radę.
pozdrawiam Karina
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Snow white pyszna, słodka koktajlówka. :D

W gruncie to bardzo wysoka. :D
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

W wiadrze miałem zaszczepioną na P20 blue, więc nie moge powiedzieć jak rośnie we wiadrze, odnośnie wysokości i plenności, w gruncie był wysoki i nawet plenny. No ale słodki jak miód. :D
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Ja już drugi sezon miałam Snow White w donicy. Rośnie bardzo wysoka, ale ja ją potem puszczam na żywioł i rośnie do wysokości palika, a potem w dół. :wink: Polecam ;:108 , pyszna koktajlówka. Trzeba trochę uważać z nawadnianiem, bo ma skłonności do pękania, ale smak rewelacyjny i ta wada mnie do niej nie zraża.
horti4
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 31 sty 2015, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Snow White fajnie się mrozi. W środku zimy sałatka pachnie latem. :)
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
linnenn
50p
50p
Posty: 87
Od: 2 mar 2014, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Potwierdzam, że Snow White rośnie bardzo wysoka (do sufitu na balkonie i pewnie byłoby wyżej, gdybym pozwoliła). Mnie nie zachwycił ani plon, ani smak :).

W tym roku stawiam na same niskie miniaturki (ktore powieszę), żeby mi małe dziecko ziemi z donic nie wyjadało! :P
BalkonowyOgrodek.pl - mój blog o próbach ogrodnictwa w mieście na balkonie :)
Moje storczyki!
Pozdrawiam, Monika! :)
Awatar użytkownika
calka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1400
Od: 14 paź 2012, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

:wit
Moje testowe styczniowe pomidory do donic: Maskotka i Mano

Obrazek
Ewa
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Moje wysiane w grudniu

Obrazek
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”