Canna - Paciorecznik cz.7

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Canna - Paciorecznik cz.7

Post »

Melduję, że skiełkowane nasiona od Iwonki już w doniczkach! Trzymajcie kciuki, bo raz mi się nie udało.Tzn udało się, ale nie wyrosły w ciągu sezonu porządnie i kłącza były liche, w rezultacie nie przeżyły zimy ;:145

Eksperymentalnie posiałam kilka w woreczkach strunowych i jedna już ma zielony listek :heja
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Tomeks118
100p
100p
Posty: 176
Od: 18 cze 2013, o 00:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Canna - Paciorecznik cz.7

Post »

Pierwsze siewki z nasion posianych w styczniu

Obrazek
pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
Emi22
200p
200p
Posty: 305
Od: 12 cze 2016, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Canna - Paciorecznik cz.7

Post »

Tomeks118 , piękne to Twoje przedszkole!!
Mam pytanie - po posianiu nasion (uprzednio namoczyłam, starłam) jak się obchodzić z doniczkami? Przykryć, często podlewać,
w jakiej temperaturze trzymać?
Czekam również na wzrost siewek. Mam nadzieję, że chociaż kilka wzejdzie ;)
Moje pierwsze próby.... poradź, będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi :)

dalisbea - nie dawałaś nasionek do ziemi? Może i ja spróbuję Twojej metody. Powiedz, czy przed starciem, moczyłaś je trochę?
Czy płatek kosmet. podlewałaś jeszcze do czasu wykiełkowania?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Canna - Paciorecznik cz.7

Post »

Nie moczyłam nasion. Najpierw spiłuj nasiono a następnie umieść je w pojemniku takim przymykanym , na dno daj waciki i nalej wody żeby było "wilgotno"( ja wykorzystałam pojemniczek po patyczkach do uszu). Pojemnik umieściłam na ciepłym grzejniku - z tego co pamiętam w ciągu ok 5 dni nasiona skiełkowały.Sprawdzałam codziennie jaka jest wilgotność, ale przez zamknięty pojemnik była wystarczająca wiec nie dolewałam więcej wody. Po wytworzeniu maleńkich korzonków włożyłam je do doniczki z ziemią i delikatnie podlałam, stały na oknie zachodnim. Na wiosnę zostały wyniesione na dwór.
Tomeks118
100p
100p
Posty: 176
Od: 18 cze 2013, o 00:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Canna - Paciorecznik cz.7

Post »

Emi ja swoje nasionka trzymam w wodzie lub na gazie /wata / z wodą na kaloryferze, codziennie zmieniam wodę. Jak nie puści pędu to po 7-8 dniach wyrzucam nasiona. Muszą mieć ciepło. Jak wzejdą trzymam w szklarence do czasu jak wyniosę pod folię do ogrodu.

Moja siewka 2016

Obrazek
pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
Emi22
200p
200p
Posty: 305
Od: 12 cze 2016, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Canna - Paciorecznik cz.7

Post »

Tomeks118 , dalisbea dziękuję!

Pierwszą część nasion po moczeniu i starciu umieściłam w ziemi. Zraszałam. Może za dużo? Bo.... ostatnio obejrzałam. Nic z tego. Niektóre mają gdzieniegdzie biały jakiś nalot? Pleśń może, nie wiem.
Zostało mi jeszcze troszkę nasionek. Tak, spróbuję tej metody. Pojemniczek, gaza/waciki + utrzymanie wilgoci.
Tomeks118
100p
100p
Posty: 176
Od: 18 cze 2013, o 00:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Canna - Paciorecznik cz.7

Post »

Emi niektóre odmiany mają niedojrzałe nasiona. Canny sa roślinami tropikalnymi, u nas bardzo mało nasion dojrzewa. A jeśli już to najczęściej odmiany o wielkich liściach a małych kwiatach. Zdarzają się wyjątki. Bardzo dobrze wschodzą nasiona Corsici, Tropical Sunrise. U pozostałych to różnie bywa. Trzeba zapylać kwiaty nie liczyć na owady. Cierpliwości i powodzenia.
pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4017
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Canna - Paciorecznik cz.7

Post »

Miłko cieszę się, że wykiełkowały, to najważniejsze, teraz tylko czekać jak urosną i zakwitną.
W woreczkach nigdy nie próbowałam, ale jak widać każda metoda jest dobra.
Emi może za mocno starłaś, wystarczy tylko troszkę zetrzeć z jednej strony, aby dostała się wilgoć.
Starte wsadzone do doniczek też wystartują, ale nie widzimy ile wykiełkuje i dla zaoszczędzenia miejsca robimy to na wacikach.
Tomku ciekawe spostrzeżenie, aż żałuję, że sobie nie zapisałam które odmiany jak kiełkują,
raczej zawsze szukałam przyczyny w warunkach jakich się to odbywa. Ładne siewki, u mnie rzadko trafia się kolorowy liść.

Wyrastają moje pierwsze, reszta będzie później. :D

Obrazek

Bardzo się cieszę, że przybywa chętnych do zabawy z nasionkami, cudownie, będzie co podziwiać.
Zapraszam z fotkami. ;:196
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Canna - Paciorecznik cz.7

Post »

A jakby canny trzymać w tunelu, żeby miały jednak trochę cieplej i zaciszniej, może lepiej będzie z nasionami.
Oczywiście trzeba pamiętać o zapylaniu. Ja w zeszłym roku trzymałam w tunelu jako wabik dla owadów oleandry.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4017
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Canna - Paciorecznik cz.7

Post »

Jolu z pewnością w tunelu (szklarni) miałyby cieplej i zaciszniej, tylko nie każdy go ma. :(

Tomek doczytałam teraz i spróbuje w samej wodzie skiełkować, tak jeszcze nie próbowałam,
zobaczę co z tego wyjdzie. Zawsze robiłam to na wacikach z codziennie dolewaną wodą.
Wprost do ziemi też spróbowałam, ale to było marnotrawstwo miejsca a jak wiadomo każdy centymetr parapetu jest na wagę złota. :)

Życzę Wszystkim dużo słoneczka, tak bardzo potrzebnego nam i naszym roślinom. ;:3
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2333
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Canna - Paciorecznik cz.7

Post »

Zawsze na urlopie wypatruję kann.
Tym razem spotkałem takie (Namibia):

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Carmelka00
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 25 lut 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Canna - Paciorecznik cz.7

Post »

No to ja się dołączę do tej fajnej grupy wielbicieli tych pięknych kwiatów ;:138 wczoraj po 3 tygodniach mrożenia nasion, jednym dniu ich topienia , tarłam nasionka i wyłożyłam do pojemników z wacikami na kaloryfer ;:138 mam jakieś 23 nasionka z 4 odmian, mam nadzieję ,że chociaż kilka puści kiełki :D
Pozdrawiam
Lenka

Leśny zakatek...
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4017
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Canna - Paciorecznik cz.7

Post »

Carmelko witaj, ścieranie i moczenie na wacikach ok. ale o mrożeniu przez 3 tygodnie nie słyszałam.
Gdzie to wyczytałaś? Mam nadzieję, że im nie zaszkodziłaś. Powodzenia.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”