Bób cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Irena1
50p
50p
Posty: 55
Od: 20 mar 2008, o 13:18
Lokalizacja: STARA KISZEWA

Bób cz.1

Post »

Jak przygotowć bób do przechowania na nasiona na przyszły sezon?
Czy tak samo jak fasolę?
Awatar użytkownika
faza
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 15 cze 2008, o 09:34
Lokalizacja: Puławy (lubelskie)

Bób

Post »

witam kiedy sadzi się bób i jak to się robi z nasion czy jak?? jak z nasion to skąd nasiona??
Awatar użytkownika
Gabi_43
50p
50p
Posty: 66
Od: 3 maja 2007, o 18:24
Lokalizacja: Konin

Bób

Post »

Sadzi się w marcu - tak jak groszek.
Nasiona najlepiej kwalifikowane - w sklepie ogrodniczym.

Pamiętaj ,że bób bardzo "przyciąga " mszyce.
ogorek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 3 cze 2008, o 20:48

Post »

Hmm bardzo prosto :) Ja robię tak wkładam nasiona bobu do skrzynki [normalnej] i zostawiam na rok.Staną się brązowe.Nie bój się o przemarznięcie[trzymaj je w garażu,piwnicy byle nie na polu!!! Za rok będą doskonałe nasiona bobu.Ja tak robię i bób rośnie jak ta lala :)
Awatar użytkownika
pawels23
200p
200p
Posty: 264
Od: 26 lut 2008, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Bób

Post »

Zaineresowałem się ostatnio uprawą bobu, bo nie dość że samczny, to - jak widziałem na zdjęciach - jest ładną rośliną. No i w końcu warzywo które lubi ziemię gliniastą :) Ale kilku informacji nigdzie nie mogłem znaleźć...
- Czy w zależności od tego, czy sieje się w rzędach północ-południe, czy wschód-zachód, powinno się zachować odmienną rozstawę roślin? Bo 10 cm to chyba tylko dla tych w rzędach północno południowych :?:
- Jakie stanowisko? Czy od południa w pełnym słońcu będzie odpowiednie?
- Zdaje się że stanowisko po fasoli szparagowej nie będzie mu przeszkadzać?
- Co będzie można wysiać w miejsce bobu po zbiorach, żeby nie było potem "łyso" na grządce?
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Bób

Post »

pawels23 pisze:- Czy w zależności od tego, czy sieje się w rzędach północ-południe, czy wschód-zachód, powinno się zachować odmienną rozstawę roślin? Bo 10 cm to chyba tylko dla tych w rzędach północno południowych :?:
Nic nie słyszałem, żeby odległość sadzenia w rzędzie zależała od kierunku sadzenia.
pawels23 pisze:- Jakie stanowisko? Czy od południa w pełnym słońcu będzie odpowiednie?
Jak najbardziej.
pawels23 pisze:- Zdaje się że stanowisko po fasoli szparagowej nie będzie mu przeszkadzać?
Będzie i to bardzo, gdyż fasola i bób są z tej samej rodziny motylkowatych i w ziemi mogą zostać patogeny i choroby grzybowe po fasoli, które zahamuja wzrost bobu.
pawels23 pisze:- Co będzie można wysiać w miejsce bobu po zbiorach, żeby nie było potem "łyso" na grządce?
Ja na zagonie, na którym wiosną uprawiałem bób i groszek posadziłem kapustę pekińską i brokuły na zbiór jesienny.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Widzę Pawle, że nie uzyskałeś zbyt wielu informacji na temat bobu a roślina jest warta zachodu. Podaj na jakim areale zamierzasz posiać (zachęcam raczej do uprawy z rozsady) swój bób i czy interesuje Cię jakaś konkretna odmiana. Jeżeli chodzi o odległości rzędów to zależą one głównie od odmiany, typu gleby i celu uprawy. Dla odmian wysokich, na glebach żyznych i przy uprawie na świeże nasiona przyjmuje się większe odległości (40-60cm). W rzędach umieszcza się przeważnie po 1 nasieniu co 10cm. Bób możesz też posiać gniazdowo, po 3-4 nasiona co 20-40cm lub po 2 nasiona co 20-25cm. W ostatnim czasie na rynku pokazało się wiele nowych odmian bobu, w tym odmiany samokończące (np. SMERF czy ORLIK). Producenci z reguły podają rozstawę roślin ale rzadko informują ile rozgałęzień jest na pędzie a to już jest ważna informacja jeżeli zależy Ci na jak najwyższym plonie z danej powierzchni. Producenci odmian nie podają też w jaki sposób zapylana jest dana odmiana. (ta informacja być może miałaby znaczenie przy ustalaniu kierunków rzędów). Część odmian jest samopylna a część obcopylna (większość odmian wielkonasiennych jest obcopylna).
Awatar użytkownika
coco12
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1244
Od: 4 sie 2008, o 12:32
Lokalizacja: Podkarpackie

Post »

Chciałabym się podpiąć pod temat z pytaniem koło czego nie lubi rosnąc bób bo nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat.
Awatar użytkownika
Ewela
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 16 mar 2008, o 20:17
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Bób - korzystnie działa na ziemniaki, nasturcję, nagietki
- wzajemne niekorzystne działanie bób - pomidory, konopie , seler.
roma33
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 cze 2009, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Uprawa bobu

Post »

Dopiero się zarejestrowałam a już mam pytanie w związku z uprawą bobu w ogródku. Gdzieś czytałam, że można obciąć czubki bobu i w ten sposób pozbyć się mszyc. Nie wiem kiedy to się robi. Ile strąków musi być wykształcone? W książce "12 m-cy w ogródku" jest też napisane, że po zebraniu bobu należy do przyciąć na wysokość dłoni i obficie podlać. Jest wtedy szansa na drugi zbiór. Czy ktoś z doświadczonych działkowców ma w tym temacie jakieś doświadczenie?
Roma
Awatar użytkownika
sajmon0609
200p
200p
Posty: 274
Od: 1 mar 2009, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Post »

Bób sadze drugi sezon obcina się wierzchołki gdy rośliny wytworzą po około 6 strąków, uszczykiwanie wierzchołków wzrostu, pomaga to zapobiegać występowaniu najgroźniejszego szkodnika bobu - mszycy trzmielinowo-burakowej, a także skoncentrować energię rośliny na rozwoju nasion.w tym roku popryskałem przeciw mszycy i jest jej zdecydowanie mniej atak po za tym to bardzo smaczna i mało wymagająca roślinka
Awatar użytkownika
ankha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 5 kwie 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ok. białegostoku

Post »

Witam, ja się podepnę pod temat. Mam pytanie kiedy należy zbierać nasiona, żeby nie były jak fasola na suche nasiona - czyli zielone i smaczne, i po czym to poznać. dzięki za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Post »

Kupiłem nasionka ale....
Jakie problemy sprawia bób? Mszyce to już wiem ale co jeszcze i jakie opryski wykonywać.
Jak byłem mały to wiem że niekiedy robaczywiał.... opryski jakieś?
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”