Co robić ze skórkami cytrusów??

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
aleksanderk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7028
Od: 13 lip 2009, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Droga magirl ja miłośnik kotów po przeczytaniu twojej wiadomości ,że karmisz swoje KOCURY resztkami z obiadu ,protestuje.Te naj,naj, domowe zwierzaki (może przesada) zasługują na prawdziwe kocie jedzonko.Z poważaniem Aleksander. "mam trzy koty"
Awatar użytkownika
magirl
100p
100p
Posty: 112
Od: 11 cze 2009, o 01:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Post »

Drogi aleksanderk! :)
Ja- jako miłośniczka kotów- muszę przyznać, że wyraziłam się nieprecyzyjnie. To nie jest tak, że moje kocury muszą biedne zjadać resztki po nas. Wygląda to raczej tak, że mają full kociego jedzona (suche i puszkowe) a z obiadu to tak dla urozmaicenia- i to np. kawałki mięsa (uwielbiają surowe) i ewentualnie jakieś warzywka jak uda się przemycić ;) Robimy tak po prostu dla zmiany ich jadłospisu. Szczerze mówiąc to największym pochłaniaczem resztek z obiadu jest... mój mąż :shock: Ale prawda jest taka, że on zamiast kolacyjnej kanapki woli odgrzać sobie schabika albo ziemniaczki z cebulką...
Wiem, że ideałem byłoby przygotowywać moim kocurom coś swojskiego- ale co one miałyby niby jeść- kaszę?? ;) Apetyty mają nieposkromione... choć zero nadwagi- wszystko wybiegają w ogrodzie :)
To tyle kwestią wyjaśnienia- pozdrawiam! :)
Amatorka ogrodu
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Post »

Ja też kiedyś drążyłam ten temat, tylko w trochę węższym zakresie:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... highlight=
Wszystkie cytrusy komposuję, greipfrutowe, bananowe daję pod róże, jeszcze efektów nie widzę, ale też nic złego się nie dzieje. Kości też wyrzucam na kompost, po tym jak przeczytałam, że z kości robi się nawóz fosforowy. Chyba moim roślinom nie przeszkadza, że mają takie urozmaicenie przy korzeniach, bo nie strajkują z tego powodu :lol: Ja nawet na kompost zabieram makulaturę z niszczarek z pracy, bo używamy tonerów na bazie bananowca, więc dokładam dużo celulozy, ale nawet jak zostają mi kartony drę na kawałki i na kompost. Jak się ma piach zamiast ziemi, trzeba sobie jakoś radzić, sypanie sztucznych nawozów jest w moim przypadku krótkotrwałe i nieekologiczne a każde wzbogacenie kompostu moim zdaniem jest z pożytkiem dla roślin.
Pozdrawiam
Magda
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
magirl
100p
100p
Posty: 112
Od: 11 cze 2009, o 01:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Post »

Kluska- masz rację- ja też próbuję dać do kompostownika różnorodne odpadki- myślę, że w ten sposób ma on lepszą wartość później dla roślin- i kartony też daję- a także rolki po papierze toaletowym i wytłaczanki po jak jakach :)
Amatorka ogrodu
Awatar użytkownika
anwi
200p
200p
Posty: 336
Od: 21 lut 2008, o 11:00
Lokalizacja: Ardeny

Post »

Krzysztof usun. pisze:co zrobić z kartonem po mleku UHT?....wszak składa się on z folii PET,z folii ALU i z papieru.....rozdzieracie go na poszczególne frakcje???.
Wrzuca się je do specjalnych worków na odpady przeznaczone do recyclingu. Razem z butelkami PET, puszkami i innymi odpadami. Zabierane są raz na dwa tygodnie.
kluska pisze:Kości też wyrzucam na kompost, po tym jak przeczytałam, że z kości robi się nawóz fosforowy.
Tego nie robię, bo jakoś nie mam ochoty na szczurze wizyty.
kluska pisze:Ja nawet na kompost zabieram makulaturę z niszczarek z pracy, bo używamy tonerów na bazie bananowca, więc dokładam dużo celulozy
Oprócz bananowca to tam jest jeszcze sporo innych substancji. A papier - i owszem, można, ale tylko ten niebielony...
pozdrawiam
Aneta
zbyszek50
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 13 gru 2009, o 15:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Co robić ze skórkami cytrusów??

Post »

Zdania są podzielone, ale chyba niektóre troszkę na wyrost. Cytrusy są opryskiwane środkami grzybobójczymi, prawda, ale czy nasze owoce nie ? Długo się kompostują, ale my z samych cytrusów kompostu nie robimy to ułamek materii w naszym kompoście ! No cóż my zwłaszcza zimą mamy sporo odpadów cytrusowych i ja je dodaję do kompostu i nie stwierdzam aby się nie przekompostowały razem z innymi resztkami. Jeśli popelniam straszliwy błąd prosze mnie przekonać.
hanka8
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 sty 2017, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co robić ze skórkami cytrusów??

Post »

Ja suszę i daję na choinkę :)
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Co robić ze skórkami cytrusów??

Post »

Skórki cytrusów należy wysuszyć i wsadzić do szafy z ubraniami. Co do kości, to mniemam, że wrzucanie ich do kompostu mija się z celem. No chyba że się je zmiażdży. Czas rozkładu kości to w zależności od środowiska od kilkuset do kilku tysięcy lat.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co robić ze skórkami cytrusów??

Post »

Kości od ponad 40 lat wrzucam do kompostu.
Kości z drobiu można zmiażdżyć pół kilowym młotkiem ślusarskim ułożone na kamieniu po roku, a nawet wcześnie przy okazji przesiewania kompostu.
Wołowe, wieprzowe, baranie, królicze kości w ciągu kilku lat nadają się do takiego miażdżenia przy okazji przesiewania kompostu z pociętych gałązek. Jak są za twarde to trafiają pod młotek w następnym cyklu przesiewania kompostu z pociętych gałązek.
Z tego obiegu dawno już zniknęły kości wołowe, a wołowinę przestałem jeść około 2002 roku.
W glebie na działce dzięki tym kościom jest bardzo duża ilość fosforu i wapnia. Od kilkudziesięciu lat nie dawałem fosforu ani wapnia.
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Co robić ze skórkami cytrusów??

Post »

Ja również daje do kompostowniki a potem pod drzewka.
Awatar użytkownika
mamafrania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3864
Od: 13 paź 2011, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Co robić ze skórkami cytrusów??

Post »

Wycinamy foremkami kształty, suszymy i wieszamy na choinkę :D
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Co robić ze skórkami cytrusów??

Post »

Skórkę po cytrynie fajnie wrzucić do zmywarki, naturalnie pięknie zapach neutralizuje i nutką cytrynki nosek rozpieszcza :)
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Co robić ze skórkami cytrusów??

Post »

O to mi właśnie szło! Wrzucanie CAŁYCH kości i liczenie na szybki rozkład, to nieporozumienie. Trzeba je zmiażdżyć na paćkę; szpik i kolagen szybko zgnije a wapno się rozsypie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”