Truskawki - praktyczne porady dla początkujących

Drzewa owocowe
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 447
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Truskawki- praktyczne porady dla początkujących

Post »

Cześć. Kupiłem w necie nasionka truskawek Gigant (jakkolwiek to brzmi). Zastanawiam się czy to akurat będzie prawdą (chodzi mi o wielkość owocu). Ktoś może kupował i sadził takie? Jakie efekty?
Mam tę moc - Sylwek
vodo
100p
100p
Posty: 108
Od: 2 gru 2016, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Truskawki- praktyczne porady dla początkujących

Post »

Mam ochotę posadzić w tym roku odmianę Roxana,może ma ktoś na działce i chciał by podzielić wiadomościami o tych truskawkach.Nadmienię że mam posadzone Honey.
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Truskawki - praktyczne porady dla początkujących

Post »

Ja mam nasadzenia Roxany.Sadzona u mnie jesienią 2014 roku.Na zdjęciu na pierwszym planie w czasie kwitnienia.
Obrazek
Dwie ostatnie zimy przetrwała bez jakichkolwiek strat mrozowych,więc potwierdza się charakterystyka tej odmiany zgodna z opisem.Oprócz kilku innych odmian jakie mam z Honeoye włącznie dochodzę do wniosku że Roxana lepiej sprawdzi się u mnie niż powiedzmy wspomniana tu Honeoye gdyż podczas kwitnienia często i gęsto wcześniejsza Honeoye jest przypalana przez wiosenne przymrozki a ja mam w moim rejonie tzw. zastoinę mrozową i zawsze w tym okresie jest u mnie zimniej.Roxana z opisu jest odmiana średniowczesną a ja powiedziałbym że nawet o średniej porze kwitnienia i dojrzewania dlatego do moich warunków jest wręcz idealna.Tworzy bardzo mocne rośliny o bardzo dużych liściach większych niż większość znanych odmian.Już w pierwszym roku owocowania wydaje sporo więcej owoców niż inne odmiany i są one duże.W roku następnym,czyli pierwszym pełni owocowania wydaje duży plon w większości dużych i średnich owoców,słodkich i aromatycznych.Owoce są dobrze wypełnione i wyjątkowo ciężkie.

Tu dla przykładu owoce Roxany w porównaniu z Honeoye(to ten najmniejszy)
Obrazek
Nawet owoce nie w pełni dojrzałe z tzw. zielonym czubkiem podobnie jak u Elsanty są już w pełni smaczne i konsumpcyjne.Oczywiście ochrona na kwitnieniu przeciw szarej pleśni jest bardzo wskazana.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
vodo
100p
100p
Posty: 108
Od: 2 gru 2016, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Truskawki - praktyczne porady dla początkujących

Post »

U mnie też ten problem z przymrozkami dlatego szukam nieco późniejszych odmian.Ładna plantacja z jakiego zakątka kraju jesteś?
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Truskawki - praktyczne porady dla początkujących

Post »

Górne Podkarpacie,kraina lasów i kiedyś siarki.
Z późnych odmian to ja miałem ostatnio Florence,Vikata i średniowczesną Koronę.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Truskawki - praktyczne porady dla początkujących

Post »

Mam pytanie niezupełnie truskawkowe, ale liczę na podpowiedź.
Wiosną chcę usunąć grządkę z truskawkami, po wykorzystaniu rosnących tam sadzonek. Co mogę uprawiać na tym miejscu bo chyba będzie ono wyjałowione. Stosuję nawozy naturalne a na obornik będzie już chyba za późno.
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Truskawki - praktyczne porady dla początkujących

Post »

Wiosną Sławko,czyli rozumiem że po zbiorach truskawek?Jeśli tak to będzie powiedzmy początek lipca.Jeśli jeszcze wtedy chciałabyś to miejsce wykorzystać i posiać coś z roślin warzywnych to na pewno coś co szybko rośnie(rzodkiewka,sałata,koper).A jeżeli tam w tym roku ma nic nie być już uprawiane to żeby ziemia nie stała odłogiem proponuję wysiać poplon,który po przekopaniu poprawi zasobność gleby. ;:108
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Truskawki - praktyczne porady dla początkujących

Post »

Witek, niezupełnie tak.
Wiosną, jak tylko ruszy wegetacja, chcę zabrać sadzonki na nową grządkę a stare krzaki wyrzucić. Czyli miejsce zrobi się pewnie w kwietniu. Można tam będzie coś posiać, bo szkoda miejsca, ale obawiam się czy truskawki przez 4 lata bez nawożenia nie wyjałowiły całkowicie gleby.
Myślałam żeby wykopać rowek, wrzucić przekompostowany obornik i posiać ogórki. A może fasolka dałaby radę a poza tym wzbogaciła glebę azotem?
Pozdrawiam. Sławka
kasia1790
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 lut 2018, o 10:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Truskawki - praktyczne porady dla początkujących

Post »

Witajcie

Ja kupuje od lat sadzonki truskawek tylko od jednego producenta , jestem bardzo zadowolona maja różne odmiany ja osobiście najbardziej zadowolona jestem z odmiany frigo sa super. Przyjmują się z łatwością , rosną szybko i jak zauważyłam rzadko zawodzą .


---22 lut 2018, o 10:26----

Dla tych którzy chcą wcześniej posadzic już swoje sadzonki polecam odmiane HONEOYE lub VIBRANT. Ja szczególnie stawiam na ta druga która jest bardzo plenna, ma duże błyszcące owoce, bardzo zerszta smaczne , akurat ta odmiane polecam na różnego rodzaju przetwory domowe

pozdrawiam Kasia
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Truskawki - praktyczne porady dla początkujących

Post »

A jaka to odmiana Frigo ? ;:14 ;:oj
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8517
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Truskawki - praktyczne porady dla początkujących

Post »

Nie ma takiej odmiany . To rodzaj sadzonki , sama wiązka korzeni bez zielonego ,
przed sprzedażą czy wysadzeniem przechowywana w chłodni .Podobno są zdrowsze ,
szybciej wchodzą w owocowanie , około 8 tygodni .Ja jakieiś szczególnej różnicy nie
zauważyłam , a miałam różne rodzaje sadzonek , ale najchętniej kupuję frigo .
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Truskawki - praktyczne porady dla początkujących

Post »

Kupiłam i posadziłam w lipcu 2016 i parę owoców do jesieni na spróbowanie było, ale zdrowotnością się nie wyróżnia, może zależy od odmiany? Moje to Elsariusz.
Pozdrawiam Eugenia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”