Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

Ja trzymam w suchości, ale nie mam ciepła w domu, powietrze nie jest suche. Natomiast jeśli rośliny zaczynają sie marszczyć, to trzeba delikatnie podlać.
ppitka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 sty 2017, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

Obrazek

Cześć! Czy możecie mi powiedzieć, dlaczego moja roślinka wypuszcza takie długie i cieniutkie pędy? Opadają one na boki:/ Poza tym lekko przysycha mi u góry, co widać na zdjęciu. Może ktoś potrafi coś podpowiedzieć?
bober0
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 28 gru 2016, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

Dzisiaj zakupiłem wysyłkowo kolejne rośliny i zauważyłem dwie martwiące rzeczy:
- dziwną plamę na liściu
- pousychane końcówki

Czy to w miarę normalne rzeczy czy trzeba coś podziałać?
Czy możliwe że rośliny są chore?


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18730
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

Ta plama z pierwszego zdjęcia to najprawdopodobniej zgnilizna - z tej wg mnie chyba już nic nie będzie. Te wygryzienia to albo uszkodzenia mechaniczne albo ślady żerowania szkodników, może opuchlaków? Suche końcówki to być może wskutek nadmiernego przesuszenia podłoża.
W każdym razie wszystkie wymagają przesadzenia do dedykowanego podłoża mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok. 2:1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

Ppitka!
Te liście pochodzą z młodych rozet, które tworzą się u podstawy posadzonych pędów. Na początku będą cieńsze i delikatniejsze, potem nowe powinny byc grubsze, jednak raczej nie osiągną grubości jaka maja te pędy, które zakupiłaś. Daj im więcej światła. Gdzie roślina stoi? To chyba Sansevieria cyllindrica?
ppitka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 sty 2017, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

Raflezja - dziękuję za odpowiedź. Roślina stoi w biurze przy biurku. Niestety biurko jest w głębi biura i mam daleko do okna. Co mogę zrobić? Czy pomoże to roślinie jak na jakiś czas będę ją przestawiać na parapet a potem znów wróci obok mojego biurka? Bardzo mi się podoba, poza tym bardzo chcę mieć kwiatka przy miejscu pracy.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

Nie odpowiem Ci jednoznacznie, bo nie wiem jak tam jest jasno, to znaczy w okolicach biurka. :) Czy jest mocne sztuczne światło, które pali sie cały dzień?
Sansevierie niby tolerują ciemniej, ale raczej tylko zielone, szablaste. Sansevieria cyllindrica - gdy rośnie musi mieć światło, bo bzie wiotka i delikatna.U mnie wszystkie soja na parapecie albo na podłodze (te wysokie) zaraz przy oknie.
Awatar użytkownika
kasia_rom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4072
Od: 5 paź 2008, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

Bober, może ten liść zmarzł w podróży, był przy brzegu paczki i dlatego zrobił się miękki i będzie gnił , proponuję wyciąć ten liść , zobaczyć czy cały ten odrost jest zgniły czy tylko ten liść .
Wyciągnij całość z doniczki, wytrzep z korzeni torf i zobacz czy kłącza są twarde.
W razie czego obetnij to kłącze z chorym liściem i zostaw miejsce cięcia do wysuszenia , niech leży kilka dni .
Po czym posadź do odpowiedniej mieszanki , jak wyżej pisze Norbert .

Pozostałe liście przetrzyj wilgotną ściereczką , te uszkodzenia mechaniczne już pozostaną , ale nowe liście wyrosną zdrowe :D

Ładne rośliny kupiłeś ;:333
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18730
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

ppitka pisze:Obrazek

Cześć! Czy możecie mi powiedzieć, dlaczego moja roślinka wypuszcza takie długie i cieniutkie pędy? Opadają one na boki:/ Poza tym lekko przysycha mi u góry, co widać na zdjęciu. Może ktoś potrafi coś podpowiedzieć?

Oprócz tego co napisała wyżej Raflezja, jeśli ma za ciemno to przestawianie jej z miejsca na miejsce nic nie da. Uprawa roślin nie polega na przestawianiu z miejsca na miejsce. Jeśli zależy Tobie na roślinie przestaw ją bliżej okna. Jeśli chcesz zostawić na biurku to prostu kup sobie odmianę szablastą.
I jeszcze jedna uwaga, wywal ten grys marmurowy, on pod wpływem działania wody zmienia pH podłoża na zasadowy, czego sukulenty nie lubią.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ppitka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 sty 2017, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

Podpatrzyłam to gdzieś w supermarkecie - we wszystkich sansevieriach był taki grysik. A jakiś grysik się do tego celu nadaje?
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

Możesz zastosować obojętny chemicznie żwirek gruboziarnisty do akwarium.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

Moje wczorajsze nowości
Sansevieria 'Bantel Sensation'
Obrazek

Obrazek

Sansevieria trifasciata 'Hahnii Jade Marginata'
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

To i ja się pochwalę, nie tyle rośliną, bo to pospolita sansewieria jest, co jej wzrostem. Wiosną roślina miała jeden pęd, latem na balkonie, ale bezpośredniego słońca nie miała jakoś szczególnie dużo. Właśnie latem wybiły się trzy nowe pędy, a dzisiaj największy z nich dorównuje wysokością pędowi głównemu. Taki przyrost robi duże wrażenie, zwłaszcza na kimś, kto hoduje głównie kaktusy :wink:
Obecnie S. stoi na parapecie w pobliżu kaloryfera, podlewam ją raz w miesiącu. Ale czy nie byłoby lepiej, gdybym na okres zimowy, powiedzmy od listopada do lutego, wyniósł ją na zimowisko i w ogóle przez ten czas nie podlewał? Z góry dziękuję za odpowiedź.


Obrazek



Obrazek



Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”