CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Zablokowany
Awatar użytkownika
kasia_rom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4072
Od: 5 paź 2008, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Witam :wit

Chciałąm dziś wynieść na zimowisko rośliny które mam od listopada i które stały na parapecie w celu ukorzenienia się .
I niestety jednej nie poszło za dobrze, po poruszeniu okazało się że nie trzyma się podłoża , więc wyjęłam i wygląda źle.

Dodam , że to odrost , był uszkodzony jak go dostałam , ale myślałam że da radę i coś wypuści .

Czy obciąć go do zdrowego miejsca i spróbować ukorzenić , czy zostawić tak do wiosny, czy nic już z niego nie będzie




Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Jak najbardziej odciąć do zdrowej tkanki, posypać sproszkowanym węglem, odczekać z dwa dni do obeschnięcia i postawić w pionie w całkowicie suchym podłożu (do przytrzymania możesz użyć małych patyczków). Możesz użyć nawet samego gruboziarnistego piasku. Nie podlewaj, jedynie możesz co jakiś spryskać nieco kaktusa, oczywiście jak postawisz go w cieple. W innym wypadku do wiosny może nic nie zostać z kaktusa.

PS. Czy dobrze widzę, że podłoże jest wilgotne?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kasia_rom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4072
Od: 5 paź 2008, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Norbert , dziękuję , tak zrobię , czy o tej porze roku jest szansa że się ukorzeni ?

Podłoże jest całkiem suche , ta chora tkanka na kaktusie też jest sucha .
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Ja bym zrobił tak, jak w pierwszej części odpowiedzi maila radził Norbert, ciachnąłbym, posypał sproszkowanym węglem, odczekał 3-4 dni, natomiast po tym - roślinę w suchy piach i na na zimowanie. Na ukorzenienie teraz szans w zasadzie nie ma. Na wiosnę (kwiecień - maj), gdy się wybudzi i wróci do życia, będzie na tyle ciepło i słonecznie, że roślina powinna zacząć tworzyć korzenie, teraz nie ma do tego warunków.
Awatar użytkownika
kasia_rom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4072
Od: 5 paź 2008, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Kaktus obcięty, z dość sporej kulki została zaledwie połowa , tyle musiałam obciąć ;:174
No ale może teraz coś z niej będzie .

Czyli bez korzeni też może iść na zimowanie ?
Właśnie zastanawiałam się czy zimą jest w stanie wypuścić korzenie .

Mam jeszcze inną roślinę gdzie dwa malutkie odrosty jeszcze nic nie wypuściły i zastanawiam się czy ją wynieść na strych .
clealine
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 sty 2017, o 13:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problemy z eszewerią

Post »

Witajcie!
Potrzebuję pomocy z moją eszewerią, od jakiegoś czasu dzieją się się nią dziwne rzeczy.
Mam ją od niedawna, od około dwóch miesięcy, może półtora. Ma zrobiony drenaż, posadzona została została w zwykłej ziemi kwiatowej, ponieważ nie miałam żadnej innej pod ręką. Jest podlewana raz na miesiąc (raz popełniłam ten błąd, że podlałam ją również bezpośrednio po przesadzeniu). Ma za sobą mały incydent (mianowicie spadła na ziemię), w wyniku którego straciła wszystkie górne listki, te najnowsze (posadziłam je w osobnej doniczce, mam nadzieję, że coś z nich wyrośnie). Nie była jeszcze nawożona, w najbliższym czasie planuję kupić biohumus forte, ponieważ słyszałam, że jest dobry dla sukulentów.

Obrazek

Obrazek

Problem wygląda następująco - od dłuższego czasu miękną jej dolne liście, kilka nawet zupełnie się wysuszyło i odpadło. Słyszałam, że roślina radzi sobie w ten sposób z brakiem azotu w glebie, więc może być to skutek braku nawozu, ale nie wiem, czy to prawda. Usychać póki co przestały, ale nadal opadają i są dziwnie miękkie. Dziś natomiast zauważyłam, że górne liście pokryły się u nasady czymś brązowym, nie wiem, czy gniją, czy o co chodzi. Jeden z nich, taki niżej, pokrył się natomiast specyficznym szaro-czarnym czymś.

Załączam zdjęcia i będę ogromnie wdzięczna za każdą pomoc!


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Doniczka jest bez odpływu?

Niestety, ale będziesz musiała przesadzić do dedykowanej mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji 2:1. Ziemia uniwersalna nie nadaje się do uprawy sukulentów, a już na pewno nie zmieszana z żadnym rozluźniaczem. Sprawdź przy okazji stan korzeni.

Co do plam, to przypadkiem ona Tobie nie przemarzła? Jak dla mnie jest to objaw gnicia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

kasia_rom pisze:Czyli bez korzeni też może iść na zimowanie ?
Właśnie zastanawiałam się czy zimą jest w stanie wypuścić korzenie .

Mam jeszcze inną roślinę gdzie dwa malutkie odrosty jeszcze nic nie wypuściły i zastanawiam się czy ją wynieść na strych .
Ja w ten sposób zimuję zarówno te kaktusy, które straciły korzenie, jak i odrosty, które ich jeszcze nie wypuściły, oraz zrazy ścięte z podkładek. Problemów z nimi na wiosnę nie miałem. Co więcej jest to raczej wskazane, po zimowym spoczynku zwiększą się szanse na ukorzenienie w sezonie wegetacyjnym.
Awatar użytkownika
kasia_rom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4072
Od: 5 paź 2008, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Dzięki Tomku, rozwiałeś moje watpliwości :D
W takim razie kaktusy bez korzeni trafią na zimowisko i będą czekać do wiosny :D
clealine
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 sty 2017, o 13:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Witam ponownie!
Eszewerię przesadziłam do ziemi z dodatkiem piasku, ale nic się nie zmieniło. Liście dalej są miękkie, mają ten dziwny nalot i opadają. Dziś natomiast zauważyłam dziwne rzeczy z litopsem.

Obrazek

Wygląda on następująco. Z prawą częścią jest wszystko w porządku, u lewej natomiast te jakby boczne liście dziwnie się zachowują. Gniją i sprawiają wrażenie, jakby chciały odpaść.

Obrazek

Obrazek

Tak jakby połowa z nich wygniła, a to, co pozostało, jest ciemne i mokre. Nie wiecie może, czym jest to spowodowane?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Widać wyraźnie, że był mocno podlewany, a o tej porze roku litopsów nie podlewa się w ogóle. Do wiosny ma mieć sucho, jak pieprz. Pomijam już niewłaściwe podłoże i trzymanie w osłonce. Jest przelany i przez to zaczął pewnie gnić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Mała uwaga: to nie jest rodzaj Lithops. Roślinka wygląda na Pleiospilos nelii.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
clealine
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 sty 2017, o 13:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Właśnie od mniej więcej półtora miesiąca jak to mam był podlany raz, a później wcale, a podłoże ma specjalne do kaktusów.
Ach, i dziękuję za sprostowanie w kwestii gatunkowej.
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”