Fikus sprężysty gubi liście

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Podlewanie wydaje się być w porządku, czyli problem leży po stronie zbyt dużej doniczki (powinna być o ok. rozmiar większa od poprzedniej - czyli o ok. 1,5 do 2 cm na średnicy).
Druga sprawa, zbyt ciemne stanowisko. Fikusy lubią jasne stanowisko.
Co należy zrobić?
Oczywiście z przesadzeniem można by poczekać do wiosny, ale do tego czasu fikus pewnie straci wszystkie liście. Więc lepiej teraz przesadzić, a przy okazji sprawdzisz stan korzeni. Do ziemi dodaj trochę rozluźniacza, np drobnego keramzytu, zmniejszy się ryzyko przelania. Po przesadzeniu przestaw na stare stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Fikusy lubią ciasne doniczki i powietrze w korzeniach, szczególnie wielkolistne np. elastica czy lyrata. Zawsze jakby stracił wszystkie liście można przyciąć - być może się rozgałęzi.
Awatar użytkownika
Agata69
100p
100p
Posty: 111
Od: 27 lut 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Bardzo dziękuję za porady, a co z tym odbudowaniem liści po zgubieniu poprzednich, pytam o to czy teraz nakładać tę watkę na łodygę czy na wiosnę?
Awatar użytkownika
DarRoman
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 11 maja 2013, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mytarka/podkarpacie
Kontakt:

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

A co to?

Obrazek

Fikus ma ok. 180 cm. Ładnie rośnie, rozwija nowe listki, jest bardzo rozłożysty. Nie wygląda na chorą roślinę.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Podejrzewam, że jest to normalne zjawisko o ile dotyczy wyłącznie dolnych, najstarszych liści i nie gubi ich masowo. Fikusy to drzewa, więc z czasem im się kształtuje łysy pień.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Witam serdecznie!

Mam pytanie odnośnie fikusa sprężystego łaciata wersja(chyba nazywa się tricolor) mam go od zeszłego września. Dziś zauważyłam,że dwa liście skręcają się do dołu. Czy jest to możliwe,że powodem jest zbyt słoneczne i gorące stanowisko? Roślinka stoi przy południowo-zachodnich oknie. Zmiany dotyczą młodych liści,poza tym najmłodszy z liście ma wyraźnie zaczerwieniony spód. W związku z czym nie wiem czy fikusa zostawić tam gdzie jest czy przenieść. Zdaje sobie sprawę,że rośliny po zimie i bardzo małych ilości słońca tak mogą reagować na mocniejsze promienie słoneczne i nie wiem czy to minie czy może będzie lepsza będzie wystawa wschodnia,a może po prostu odsunąć go od okna. Gdyby okazało się,że jednak wschód byłby lepszy, mam pytanie odnośnie temperatury. Przy oknie jest o tej porze roku ok 15 stopni.Czy to nie będzie za zimno dla fikusa? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Wrzuć zdjęcia i napisz jak często podlewasz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Przykro mi,ale niestety zdjęć nie wrzucę,bo mąż ostatnio upuścił mi telefon do toalety:)i na chwilę obecną posługuję się zabytkiem,a aparatu jeszcze się nie dorobiłam.Chyba,że ktoś wpadnie to go wtedy wykorzystam:)Przyglądałam się temu fikusowi i mogę powiedzieć,że ogólnie wygląda bardzo dobrze, liście sterczą ku górze,tylko właśnie 3 z młodszych liści są zwinięte do środka, dwa z nich jednostronnie(od strony padania światła). Podlewam,go kiedy przeschnie. Zazwyczaj wkładam palce w ziemie dosyć głęboko i sprawdzam jak się ma sytuacja pod wierzchnią warstwą.Wiem,że przelanie to najłatwiejsza droga do uśmiercenia czegokolwiek więc staram się być ostrożna. Okaz ma ok 1 metra i podlewam,gdy jest potrzeba,bo różnie jest z nasłonecznieniem,temperaturą wilgotnością.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

To dobrze, że sprawdzasz przed podlaniem i uwzględniasz różne czynniki.
Wg mnie, liście się zwijają z niedomiaru wody. Trzymając na południowym stanowisku, gdzie słońce mocniej operuje, trzeba więcej podlewać.
Najlepiej podlać na zasadzie raz, a konkretnie. Fikusy ogólnie nie lubią nie tylko nadmiernego przelania (czyli za często), jak i nadmiernego przesuszenia podłoża. Dlatego podlewaj więcej, a następne podlanie, jak delikatnie zacznie przesychać wierzchnia warstwa ziemi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź! Czyli nie przestawiać?Zignorować to zaczerwienienie? Szczerze przyznam,że mam problem z poustawianiem roślin na odpowiednich stanowiskach. Czytam informacje z różnych źródeł, no i się już po prostu gubię. Czyli mam rozumieć,że południowy zachód jak najbardziej dla fikusa sprężystego tak?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Ja bym nie przestawiał, a jedynie nieco odsunął od okna, żeby słońce jak najmniej padało na roślinę.
I to co napisałem wyżej, w sezonie (od wiosny do jesieni) możesz spokojnie podlewać więcej.

Tutaj masz warunki uprawy:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=9010
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ola+Adis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 sty 2017, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Witam,
martwimy się o naszego Fikusa. w Listopadzie przeprowadziliśmy się i możliwe, że trochę go przewiało. W ciągu dwóch ostatnich miesięcy zgubił 6 liści. Czy poradzi sobie z tym sam? Czy mamy mu jakoś pomóc. Załączamy zdjęcia żółtych liści i całego kwiatka.
https://zapodaj.net/a35e96acc807e.png.html
https://zapodaj.net/f5a13fa973cf7.png.html
https://zapodaj.net/92ff7b9da5d23.png.html

Prosimy o radę :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Tak, jest taka możliwość że to wskutek przewiania, zmiany stanowiska, ale także zbyt ciemnego stanowiska - za daleko od okna oraz przelania. W okresie jesienno-zimowym pozwalamy przeschnąć wierzchniej warstwie ziemi przed kolejnym podlaniem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”