Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED cz. 1

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Po głębszym przeanalizowaniu tematu postawiłem jednak na świetlówki liniowe T8. Za lampę (oprawa hermetyczna) 2x36W (120cm) z dwiema świetlówkami 4500k+6000k zapłaciłem jedynie około 50 zł w hurtowni. Pozostaje kwestia jakiegoś zamocowania nad rozsadą - koniecznie musi być regulacja wysokości. Nie mniej jednak w kwestii doświetlania parapetowego i stosunku jakości do ceny ledy gonią świetlówki, ale jeszcze trochę minie zanim wydajność w stosunku do ceny będzie zbliżona. Natomiast z pewnością Ledy za to mniej się grzeją, są też mniejsze i lżejsze, to z pewnością przyszłość.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Wcale mniej się nie grzeją. "Żarówki " LED 10-12W nie da się wykręcić gołą ręką. Trzeba czekać aż wystygnie.
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

W zeszłym roku naświetlałem pomidory pod świetlówkami kompaktowymi 865 1155 lumen 20W firmy Lexman, i myślałem że wyszły super ale w tym roku już mam do porównania żarówki diodowe 14W 1500 lumenów z Casto firmy Diall kolor zimny biały, i jest ogromna różnica na plus, roślinki dostały kopa. fotki wstawie za 2-3 tygodnie jak ruszę z moją uprawą. Po zakupie urywamy tą plastikową bańkę która ma upodopadniać do zwykłej żarówki, pod bańką jest panel SMD, dzięki temu zabiegowi nie potrzebujemy odbłyśnika bo bańka ma za zadanie rozpraszać swiatło na boki i zyskujemy trochę na sprawności. Cena to zaczynały od chyba 36 zeta potem 24 potem 18 i myśle że nie kupuje bo do początku sezonu spadną na 10 zeta ale nie! teraz znowu doszły do 24!i chyba tak zostaną....
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Tylko, że przypadku lamp 2x36 watt masz dużo więcej światła i znacznie bardziej wyrównany jego poziom na całej długości. Przy długości świetlówek 120 cm można świetnie wykorzystać na doświetlenie parapetu.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Poza tym nie ilość a jakość światła się liczy. Jeżeli mam zaplacić 24zł za 14 W LED i 23zł za Fluorę 36 W (OBI) dającą światło dedykowane dla roślin, to wybór może być tylko jeden. Jeżeli o jakość światła chodzi to proszę przejrzeć opracowanie o sposobach uzyskiwania koloru białego w diodach led. Najtańsze produkty, do jakich zaliczają się lampy dostępne w marketach, składają się z diod niebieskich z żółtym luminoforem. Wystarczy popatrzeć na pierwszy lepszy "halogen".

Obrazek

Po kolorze żółtego luminoforu można określić czy to barwa zimna czy ciepła. Jeżeli ktoś decyduje się na naświetlanie (growbox) zwyklymi żarówkami LED, koniecznie musi dodać też żródło światła czerwonego, np. zwykłą żarówkę , czy halogen.Jezeli to uprawa parapetowa i tylko doświetla, to LED o zimnej barwie światła wystarczy.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Ja bym mimo wszystko nie ulegał do końca modzie na świetlówki dedykowane. Stosuje się je przeważnie w uprawach specjalistycznych i akwarystyce. W tym temacie rozważamy przede wszystkim "doświetlanie" roślin. Z naszego ogrodniczego punktu widzenia chodzi głównie o rozsady, a tutaj najważniejsze jest dostarczenie odpowiedniego natężenia światła. Oczywiście idealnie by było dać je w odpowiednim widmie, ale w większości przypadków wystarczy uzupełnienie światła naturalnego o dodatkową siłę. Większość roślin uprawianych z rozsady to rośliny, które u nas nie zimują. Najczęściej pochodzą one ze stref znajdujących się bliżej równika, gdzie kąt padania promieni słonecznych, długość dnia, i niskie zachmurzenie przekładają się na lepsze usłonecznienie. Rośliny te w warunkach naszych mieszkań mają co prawda zapewnione wystarczające ciepło, ale natężenie światła jest zazwyczaj zbyt niskie w stosunku do ich wymagań. Właśnie dlatego wielu z nas decyduje się na doświetlanie roślin, bo jeszcze "pół biedy" jeżeli ktoś ma do dyspozycji duży parapet o wystawie południowej. Problem jest w przypadku okien słabo oświetlonych, z których wyprodukowana rozsada jest nieodpowiedniej jakości. Jeżeli słabe natężenie światła idzie w parze ze zbyt wysoką temperaturą to rezultat takiej uprawy będzie zazwyczaj mizerny. Oczywiście nie bronię nikomu wydać kilkadziesiąt złotych na świetlówkę dedykowaną, każdy inaczej podchodzi do naszego hobby, może dla kogoś jest bezcenne. Chcę zaznaczyć jedynie, że dużo ważniejsze od spektrum światła jest jego natężenie, a jeżeli interesuje nas cena to ma to duże znaczenie.


O tym jak istotne jest odpowiednie natężenie można przeczytać np. tutaj:

http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1755

W mojej lampie są tanie świetlówki liniowe T8 - jedna 4500K, druga 6000K - zobaczymy jak się ten zestaw spisze. Muszę opracować mechanizm zawieszania lampy nad rozsadą, koniecznie z regulacją wysokości, która będzie niezbędna w miarę wzrostu roślin.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Odkąd jestem na forum i udzielam się w wątkach o doświetlaniu, propaguję używanie świetlówek liniowych 865 jako najekonomiczniejszego źródła światła służącego do doświetlania. Ze względu na niskie położenie słońca nad horyzontem w miesiącach zimowych, światło przechodzi przez dłuższy odcinek atmosfery, która odcina niebieskie widmo odpowiedzialne za wzrost wegetatywny.Doświetlać można wyłącznie świetlówką w kolorze niebieskim. Do growboksa lepiej użyć Fluory, która daje pełne spektrum potrzebne roślinom.
gmart68
100p
100p
Posty: 135
Od: 5 maja 2011, o 10:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brzezia Łąka-Wrocław

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Czytam wątek o doświetlaniu. A takie ?
https://www.aliexpress.com/item/25W-E27 ... 7050ea65d4
czy to dobra żarówka do doświetlania?
Mój ogród
Pozdrawiam
Gośka
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Teoretycznie się nadają, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Jak na razie w lampie 50 mm z trzonkiem GU10, największa moc jaką spotkałem to 10W. Osobiście mam 8 watową. Te 25 W to na 99% tzw.moc ekwiwalentna, czyli żarówka LED może mieć 2,5-3 W. 4,7 dolara czyli 2 dychy za takie "cóś" uważam za całkowicie nieopłacalne. Za 23 zł można kupić w/w Fluorę , albo 3 rury 18W/850. Jeżeli ktoś ma zacięcie do majsterkowania to może złożyć oświetlenie korzystając z paneli LED full spectrum
http://led-byt.pl/pl/c/20-100W-COB-45mil/234 , dodając solidny radiator i zasilacz

Lunari nie masz jakiejś starej sufitowej suszarki łazienkowej? Podnoszenie gotowe :D
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

He he niezły pomysł niestety nie mam. Pójdę chyba w stronę czegoś mniej inwazyjnego jak stojak. W sumie doświetlam raptem miesiąc w roku :P
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Ja powiem nawet więcej, bazowanie na lumenach w doborze światła dla roślin jest chyba najgorszą metodą, bo lumen wyraża jasność światła widzianą przez ludzkie oko, które jest najczulsze w paśmie widma zielonego, bezużytecznego dla roślin, natomiast ludzkie oko jest prawie ślepe w widmach niebieskim i czerwonym w długościach fal najbardziej efektywnych dla fotosyntezy. Może się okazać, że źródło światła o bardzo niskiej liczbie lumenów jest dużo lepszym światłem dla roślin, bo może to znaczyć, że emituje dużo światła w widmach niebieskim i czerwonym. Liczba lumenów będzie wtedy niska, ale parametr efektywność takiego światła dla roślin będzie dużo większy.
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 25459.html

To drudzy po zielarzach spece od oswietlenia .
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Kilka dni temu przyszły do mnie zamówione u Chińczyków żarówki glow 28W każda, cena 14 PLN/szt.
Świecą naprawdę rewelacyjnie, te same na aledrogo tylko 18W kosztują 35 PLN.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Możesz wstawić fotki?
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”