Kalina uprawa,pielęgnacja,cięcie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kocica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3251
Od: 22 wrz 2007, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pd kraniec Mazowsza pod Kozienicami
Kontakt:

Re: Kaliny

Post »

Witam, mam takie pytanie związane z kaliną koreańską i kaliną Judda. Wg mnie są to dwie różne kaliny, a u nas są one mylone i stosuje się nazwę błędną - kalina koreańska Judda.
Osobiście posiadam Viburnum x Juddi czyli kalinę Judda, jest to krzyżówka viburnum carlesi (od koreańskiego kolekcjonera roślin Williama Richarda Carlesa 1848-1929) oraz viburnum bitchiuense, odkryta (wyselekcjonowana) została przez Williama H. Judda w 1920. Nie wiem czy nazywanie jakiejkolwiek kaliny ?carlesi Juddii jest prawidłowe ? już kilka razy zastanawiałam się nad tym. Na stronach polskich króluje powtarzanie -carlesi judda- za to na stronach angielskojęzycznych takiego zestawu nie ma, jest viburnum carlesi lub viburnum x juddii. Nie mnie to oceniać, ale mam ogromne wątpliwości co do stosowanej u nas nazwy (połaczenia carlesi juddi) i jej nie stosuję. Dodatkowo kalina koreańska zawiązuje czerwone owoce, a moja kalina Judda ma owoce czarne w dodatku większość z nich opada zanim dojrzeją i na zimę na krzewie pozostaje niewiele owoców.
Czy ktoś potrafi ocenić czy moje podejrzenia są właściwe?
Moje wątki
Pozdrawiam, Ewa.
DorotaJ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 kwie 2016, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kaliny

Post »

Do Wisienki:
może kalina koralowa 'Roseum"? Nie zawiązuje owoców jednak.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Kaliny

Post »

kocica pisze:Witam, mam takie pytanie związane z kaliną koreańską i kaliną Judda. Wg mnie są to dwie różne kaliny, a u nas są one mylone i stosuje się nazwę błędną - kalina koreańska Judda.
Osobiście posiadam Viburnum x Juddi czyli kalinę Judda, jest to krzyżówka viburnum carlesi (od koreańskiego kolekcjonera roślin Williama Richarda Carlesa 1848-1929) oraz viburnum bitchiuense, odkryta (wyselekcjonowana) została przez Williama H. Judda w 1920. Nie wiem czy nazywanie jakiejkolwiek kaliny ?carlesi Juddii jest prawidłowe ? już kilka razy zastanawiałam się nad tym. Na stronach polskich króluje powtarzanie -carlesi judda- za to na stronach angielskojęzycznych takiego zestawu nie ma, jest viburnum carlesi lub viburnum x juddii. Nie mnie to oceniać, ale mam ogromne wątpliwości co do stosowanej u nas nazwy (połaczenia carlesi juddi) i jej nie stosuję. Dodatkowo kalina koreańska zawiązuje czerwone owoce, a moja kalina Judda ma owoce czarne w dodatku większość z nich opada zanim dojrzeją i na zimę na krzewie pozostaje niewiele owoców.
Czy ktoś potrafi ocenić czy moje podejrzenia są właściwe?
Podzielam twoją opinię. To dwa różne gatunki. Zastanawiam się, skąd się wzięło to przekłamanie w polskiej nomenklaturze.
jjdj pisze:W końcu, po raz pierwszy nie straciła liści zimą i zakwitła moja kalina sztywnolistna. Zapach piękny.
Czyli że ona nie zakwita rokrocznie? Zapach jest intensywny czy słabo wyczuwalny? Podobny do woni innych pachnących kalin - angielskiej i koreańskiej?
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
kocica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3251
Od: 22 wrz 2007, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pd kraniec Mazowsza pod Kozienicami
Kontakt:

Re: Kaliny

Post »

corazonbianco pisze: Podzielam twoją opinię. To dwa różne gatunki. Zastanawiam się, skąd się wzięło to przekłamanie w polskiej nomenklaturze.
Dziękuję bardzo za wspomożenie :D . Najgorsze jest to, że taką nazwę stosują nawet niektóre dość poważne szkółki i błędna nazwa rozchodzi się błyskawicznie.
Moje wątki
Pozdrawiam, Ewa.
jjdj

Re: Kaliny

Post »

Czyli że ona nie zakwita rokrocznie? Zapach jest intensywny czy słabo wyczuwalny? Podobny do woni innych pachnących kalin - angielskiej i koreańskiej?
Do tej pory po każdej zimie liście i pąki musiały rosnąć od nowa. Przemarzały niezależnie, czy była łagodna, czy ostra zima. Nawet pomimo okrywania.
Rośnie obok lilaka, który dominuje zapachem, ale czasem wymieszane oba aromaty powalają. Zapach mogę porównać do miodu. Kobiety trzeba by spytać co to za zapach. Kalin wymienionych wyżej nie posiadam i nie wąchałem, więc nie porównam.
sabkis
200p
200p
Posty: 240
Od: 12 maja 2015, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Kaliny

Post »

Obrazek

Moja Kalina
Awatar użytkownika
Agrokasia
200p
200p
Posty: 497
Od: 14 kwie 2010, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kaliny

Post »

Kaliny są przepiękne! Żeby nie te mszyce posadziłabym sobie jeszcze kilka odmian. Mam 3 krzaki sargenti onondaga. Bardzo udany był zeszły sezon - rozrosły się przecudnie.
sabkis
200p
200p
Posty: 240
Od: 12 maja 2015, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Kaliny

Post »

Ja dziś oglądałam swoją.Listki poskręcane :-( czyżby już mszyce? Zimno,opady deszczu i śniegu,przymrozki a one już atakują.
Awatar użytkownika
Agrokasia
200p
200p
Posty: 497
Od: 14 kwie 2010, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kaliny

Post »

Może listki poskręcały się od przymrozków?
sabkis
200p
200p
Posty: 240
Od: 12 maja 2015, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Kaliny

Post »

O tym nie pomyślałam :-) być może bo dziwiło mnie ,że już mszyca żeruje .
HannaH
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 28 kwie 2017, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kaliny

Post »

Kochani Kalinomiłośnicy, może pomożecie mi zidentyfikować moją kalinę? :wink: Zdjęcia nie posiadam (teraz dopiero puszcza listki i na wierzchołkach ma zawiązanych kilka pąków kwiatowych). Kalinę posadziłam 3 lata temu, jest niska (ok 40-50cm) i rośnie raczej wolno, ale ma ładny zaokrąglony pokrój. Pedy są szare jakby zamszowe...Listki ma owalne, pstre zielono-żółte, nieduże. Kwiaty pojawiły się już na drugi rok po posadzeniu, są koloru białego, płaskie, środkowe drobne i otoczone białymi większymi. Sprzedawczyni zapewniała, że zawiązuje czerwone korale, u mnie jednak po przekwitnięciu korali nie było, a te pozostałe po kwiatkach części zasychały i opadały.... przeczytałam cały wątek i nie pasuje mi do żadnej z opisanych odmian, cóż to może być? Myślałam o hordowinie aurreovariegacie. Według internetowych zdjęć liście są podobne, jeśli nie takie same (trudno ocenić wielkość ze zdjęcia), ale kwiaty zupełnie inne no i nie zawiązuje owoców... Dodam, że rośnie w półcieniu/cieniu, może temu nie ma korali? Poza tym nie wygląda jakby jej czegoś brakowało, miała ładnie wybarwione listki... Może coś doradzicie? :)


Znalazłam jakieś zdjęcie z poprzedniego sezonu, innego nie mam
https://scontent-waw.xx.fbcdn.net/v/t1. ... e=59C26071

Pozdrawiam,
HannaH
HannaH
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 28 kwie 2017, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalina uprawa,pielęgnacja,cięcie

Post »

Moja kalina zakwitła w tym roku inaczej niż do tej pory miała to w zwyczaju.... otóż wszystkie kwiatuszki są jednakowe i drobne -na obrzeżu nie ma tych o większych listkach. Sądzę, że to jednak hordowina
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalina uprawa,pielęgnacja,cięcie

Post »

Moja rośnie w słońcu i co roku ma ładne kwiatostany .
W tym ,trochę sponiewierały ją mszyce , kule mniejsze ale też cieszy ;:167
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”