Choroby storczyków

ODPOWIEDZ
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Wg mnie storczyk ma wszelkie szanse na dalsze życie ;:172 Korzenie są zdrowe, czasem zdarza się tak, że łodyga kwiatowa po prostu zasycha, robiąc się ciemna. Posadź go do podłoża storczykowego, pamiętaj, żeby doniczka nie była za duża- storczyki tego nie lubią, zdecydowanie rosną lepiej w mniejszych doniczkach ( szybciej przesycha podłoże). I podlewaj, kiedy korzenie zrobią się srebrne- zielone są oznaką wystarczającej wilgotności. Na pewno się uda :wit
Beata1990
50p
50p
Posty: 93
Od: 21 lis 2016, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Piękne korzonki ma Twój storczyk ;:63 Ja też uważam, że nic mu nie jest. A nawet wydaje się być w bardzo dobrym stanie ;)
Alota2016
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 30 wrz 2016, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Do -Agatka5074
Witam, moim zdaniem wszystkie lepkie naloty na częściach zielonych poprzedzają, albo już są wynikiem działania szkodników.
Moich "gości" nie było widać gołym okiem, potem okazało się, że storczyki są atakowane przez wciornastki i chyba jakieś grzyby. Lepkość na pewno towarzyszy wciornastkom, które wyglądają jak paproszki podłoża, póki ich nie obejrzeć przez lupę.

Wierzę w Astvit. Trzeba wejść na stronę producenta i dobrać dystrybtora w okolicy zamieszkania, bo nie wszystkie kwiaciarnie go sprzedają.
7,5 strzykawki aptecznej (tzw. dziesiątki) na 0,5 litra wody destylowanej - takim stężeniem dosłownie lałam codziennie po liściach i łodygach. Wykorzystałam butelkę po mgiełce, chodzi o pryskanie drobnymi kropelkami. Może być wymyta butelka np. po płynie do mycia okien. Stężenie jest zalecane przez producenta jako interwencyjne. Jest jeszcze mocniejsze na uporczywe szkodniki, ale bałam się że spali liście. Najlepiej pryskać pod liście i na wierzchu i potem do moczenia storczyków raz na tydzień 100 ml na 4 litry wody destylowanej.

Uparłam się i wyleczyłam 10 storczyków, które nikły w oczach. Degradacja następowała tak szybko, że mogłam tylko płakać. Liście miały jakieś zniekształcenia i wżery - wielkie uszkodzenia na końcach liści obcięłam i zasypałam cynamonem. Przesadziłam do nowych doniczek w nowe podłoże po wycięciu dziwnych korzeni. Niektórym korzenie wymyłam pod bieżącą wodą. Psikałam je codziennie.
W nagrodę po chyba 3 miesiącach walki, zaczęły wszystkie wypuszczać nowe liście ;:138 , jeden właśnie pięknie kwitnie, a innemu rośnie pęd kwiatowy, a każdy ma nowe błyszczące listki.
Larelka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 sty 2017, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witam, mam problem z nowym storczykiem. Kupiony został parę dni temu i wyglądał ślicznie a po dwóch dniach mniej wiecej zaczęły sie robić czarne liście na końcach płatków i nie wiem dlaczego :-( przez dwa dni chyba nie zdążyłam go zepsuć? Wiecie może dlaczego tak się dzieje?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Normalne, podczas kwitnienia zmiana miejsca może wpłynąć na skrócenie kwitnienia. Druga rzecz, jak kupowałaś gdy były mrozy i naraziłaś na nie storczyka, też mogło mieć wpływ. Trzecia opcja mogłaś go kupić, jak już kończył się okres kwitnienia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Larelka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 sty 2017, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Nigdy storczyk nie przestawał mi kwitnąć w taki sposób a miałam wcześniej dwa inne. Ten ma jeszcze małe pąki nie rozwinięte także chyba to nie kwestia kwitnięcia. Faktycznie kupowałam go teraz jak były te duże mrozy i był w samochodzie później około godziny także to pewnie przez to ;:174 ale chyba nie przemarzł cały w tak krótkim czasie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Oczywiście, że przemarzł. Nie powinno się kupować roślin podczas mrozu albo niskich temperatur powyżej zera, kupując robisz to na własne ryzyko. Storczykowi może nawet zaszkodzić nawet krótko otwarte okno podczas wietrzenia. Falenopsisy czy inne storczyki uprawiane w domu są roślinami ciepłolubnymi, więc niska temperatura może być dla nich szkodliwa. A w ostatnich dniach mieliśmy temperatury mocno poniżej zera... Wyniesienie rośliny na taką temperaturę to szok dla niej - stąd w najlepszym wypadku szybsze zamieranie kwiatów i zrzucenie pąków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Larelka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 sty 2017, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

No to super.... nie mialam o tym pojecia ;:223 a da sie go jakoś uratować? Czy na zrzuceniu kwiatów sie skończy?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Teraz pozostaje tylko obserwacja szczególnie liści i korzeni czy nie pojawiają się jakieś plamy albo nie zaczną nagle żółknąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Larelka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 sty 2017, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Ok dziękuję za pomoc :-)
nati2311
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 sty 2017, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witam, dołączę się pod postem może mi ktoś pomoże ;) Martwi mnie mój storczyk? otóż sytuacja wygląda tak, że miałam dwa storczyki niestety został już jeden, ponieważ tamtemu wszystkie liście uschły robiły się żółte i opadały. Oba storczyki stały obok siebie i temu obecnemu tez zaczęły żółknąć liście, więc je rozdzieliłam i na szczęście na razie jest spokój ostatnie dwa listki uratowane. No, więc zostały te dwa listki, które mnie męczyły i bałam się, że tez oklapną, więc wyciągnęłam storczyka z doniczki oczyściłam z podłoża, jakieś gąbki i pod bieżącą wodę. Plus dodatkowo na liściach zaczęły się tworzyć taki suche plamki. Błąd, który na pewno popełniłam to zalanie środka storczyka no, ale to już było po żółknących liściach. Wcześniej był moczony w misce no, ale może za długo, bo czasami cały dzień w tej wodzie siedział teraz nalewam trochę wody na podstawek i sam sobie pobiera. Załączam zdjęcia może mi podpowiecie czy jest ok. czy raczej nie bardzo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Dzień namaczania w wodzie to się musiało tak skończyć.
Zdrowe korzenie powinny być albo zielone albo szare w zależności czy są nasiąknięte wodą czy nie. U Ciebie oprócz takich są też żółte z czarnymi plamami - to jest objaw gnicia i choroby grzybowej.
Wytnij wszystkie takie korzenie, zostaw tylko zielone. Miejsca cięcia posyp cynamonem, nie żałuj. Możesz pozostawić na dzień poza doniczką, żeby rany obeschły. Dobrze by też było profilaktycznie dokonać oprysku preparatem grzybobójczym. Następnie sadzisz w nowe podłoże i nową doniczkę. Nie podlewaj przynajmniej przez tydzień, postaw w jasnym miejscu jak masz słoneczny parapet to byłoby najlepsze rozwiązanie. I daj czas na regenerację.
Ogólnie zasada podlewania jest taka, że podlewasz dopiero wtedy kiedy kolor korzeni zrobi się srebrny. Nie musisz też rezygnować z namaczania, po prostu wystarczy kilka, kilkanaście minut. Osobiście tak robię i nie straciłem jeszcze żadnego storczyka. Ważne tylko, żeby woda długo nie stała na podstawce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nati2311
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 sty 2017, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź. Storczyk stoi na parapecie na wschód. Zaraz powycinam te żółte, a lepiej wieczorem czy jutro rano wsadzić w nowe podłoże?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”