Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

toldi pisze:Powiem co ja myślę o produkcji rozsady pomidorów na parapecie okiennym. Zauważyłem , że większość osób nie może wytrzymać i sieje zbyt wcześnie co skutkuje na ogół wyciąganiem rozsady.
Całkowicie się zgadzam, do tego przerośnięte pomidory potrzebują więcej miejsca, aby się dostać do światła. Poza tym jest jeszcze jeden bardzo istotny czynnik w przypadku wcześniejszego sadzenia w grunt/folię - pomidorom bardzo szkodzą nocne chłody jakie mamy w kwietniu i na początku maja. Dlatego wiele osób zauważyło, że wczesny siew daje wynik zbliżony, a często nawet gorszy od tzw. terminu optymalnego. Dla przykładu doświetlając rozsadę jesteśmy w stanie mieć gotowe sadzonki znacznie wcześniej. Niestety nawet w tunelu foliowym (wyjątek stanowią obiekty ogrzewane) w kwietniu występują bardzo duże wahania między temperaturą dnia i nocy. Najgorsze dla pomidora są jednak nie te różnice temperatur, ale fakt że temperatura w nocy spada zbyt nisko. Taki pomidor nawet jeżeli będzie rosnąć obiecująco na parapecie, to w momencie spotkania z kwietniowymi nocami dozna szoku. Zamiast rosnąc stanie w miejscu i nawet jeżeli uda mu się przetrwać, to minie sporo czasu zanim się zabierze do wzrostu.

Jeżeli miałbym przyśpieszać uprawę w zimnym nieogrzewanym tunelu to jednak bardziej poszedłbym w odmiany wegetatywne, które posadziłbym docelowo w pierścieniach. Natomiast pikowanie bym zrobił do dużych doniczek (tak z 1l conajmniej) i nie śpieszył się ze zbyt wczesnym sadzeniem (ewentualnie rozważył dogrzewanie tunelu w zimne noce). Najlepiej jak by się udało posadzić z już zawiązanym owockiem :P. Czy gra warta świeczki? Sporo trudniej, sporo zabawy, trzeba mieć miejsce i warunki, a przyśpieszenie plonu i tak moim zdaniem góra o tydzień-dwa.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Anulab myślę , że to powinny być wczesne odmiany i raczej samokończące np: beta, alka, atol, jawor. Te o ciągłym wzroście mają tendencje do wyciągania się.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Sam się teraz zastanawiam czy mam warunki aby wysiać wcześniej odmianę karłową na pierwszy zbiór w tunelu. W miarę rozpoczęcia owocowania przez odmiany palikowe usunę odmiany samokończonce karłowe. Czy jest coś wcześniejszego od odmiany Betalux?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Poranek można uprawiać z siewu w pole ale nie wiem czy jest wcześniejszy .Miałem go w zeszłym sezonie ale z rozsady.Jakoś nie zauważyłem tej wczesności.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8513
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Moje pierwsze typy do wczesnego wysiewu to Anna Russian . Zolotaya Koroleva , Usbekistan może
K 127 , ewentualne Malachitowa Szkatułka . Ma być kolorowo . :D Sadzenie pod koniec kwietnia , oczywiście
zależy od pogody .Przed wysadzeniem będą wynoszone w koszach na dzień z domu i ewentualnie powrót
na noc do domu .
Nie mam nasion wczesnych karłowych odmian , może w sklepach coś wypatrzę .
Planuję dodatkowe przesadzanie w większe doniczki .
A może wysokie ogłowić , przyspieszy to dojrzewanie ?
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Ja otrzymałem z prywatnej wymianki oryginalnie zapakowane nasionka odmiany Glacier i zastanawiam się czy nie wysiać troszke wcześniej na wcześniejszy zbiór.
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Oslinye Ushi dojrzały jako pierwsze w gruncie, już 2 lipca były mocno zapalone.
Siałam je bodajże 8 lutego i gdyby nie substralowa ziemia , która im zaszkodziła we wczesnym etapie wzrostu to może tydzień by wcześniej były - ubiegły rok był bardzo ciepły.
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

anulab pisze:Moje pierwsze typy do wczesnego wysiewu to Anna Russian . Zolotaya Koroleva , Usbekistan może
K 127 , ewentualne Malachitowa Szkatułka . Ma być kolorowo . :D Sadzenie pod koniec kwietnia , oczywiście
zależy od pogody .Przed wysadzeniem będą wynoszone w koszach na dzień z domu i ewentualnie powrót
na noc do domu .
Nie mam nasion wczesnych karłowych odmian , może w sklepach coś wypatrzę .
Planuję dodatkowe przesadzanie w większe doniczki .
A może wysokie ogłowić , przyspieszy to dojrzewanie ?
Z karłowych znalazłam takiego:

http://pomidorowadolina.pl/?139,sub-arctic-plenty

Uprawiał ktoś? Faktycznie taki wczesny?
Pozdrawiam, Marta.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Dodam jeszcze moje spostrzeżenia odnośnie produkcji sadzonek parapetowych, zauważyłem , że zrobienie podstawki która pochylała sadzonki w kierunku okna spowodowało, że przestały się wyginać w jedna stronę, jest jeszcze jeden argument żeby się zbytnio nie spieszyć, zdarza się, że na początku maja jest już na tyle ciepło, że sadzonki można wynieść na balkon co daje im dodatkowego kopa bo obniżenie temperatury nocą hartuje je i zapobiega zużywaniu niepotrzebnemu asymilantów. Taki zabieg w mieszkaniu jest raczej niemożliwy do tego więcej światła, jednak szyba zatrzymuje część widma.. Osobiście w zeszłym roku trzymałem kilkadziesiąt sadzonek na balkonie aż do samego wysadzenia do gruntu i mogę się pochwalić, że porównałem je z sadzonkami sąsiadki która produkowała rozsadę w nieogrzewanym tunelu wysiewaną na początku marca. Sama stwierdziła, że moje są ładniejsze ;:198
Pozdrawiam. Jacek :uszy
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Marto dodaj do tych 48-56 dni jeszcze co najmniej 40-45 dni na rozsadę to otrzymujesz 90 kilka dni od momentu wschodów.
Kupilem dzisiaj nasiona Bety.Owocowanie podobno już w 55 dni od posadzenia rozsady.
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

No tak...potrafisz zgasić przedwczesny entuzjazm :;230
Miałam Betę w ubiegłym sezonie, potwierdzam, że wczesna, chociaż nie pamiętam po jakim czasie od posadzenia doczekałem się czerwonych owoców, w każdym razie, w porównaniu z innymi odmianami, były najszybciej.
Rosly w gruncie, owocowały bardzo długo, najbardziej podobały mi się pięknie wybarwione owoce, bez żadnych piętek itp. Smak nie powala na kolana , jest dużo smaczniejszych ale na przecieru i sosy świetnie się nadają, że względu na piękny ciemny kolor.

W tym sezonie również będą ale dam im krótkie paliki, bo krzaczki niby niziutkie ale się przewracały pod ciężarem owoców.
Pozdrawiam, Marta.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8513
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Na wczesne siewy wytypowałam jeszcze Zolotye Kupola , K 149 i Jantara .
Miałam kiedyś karłowego Betaluksa i nie zauważyłam by był wcześniejszy niż
wczesne wysokie np.Stupice . Tego drugiego zbierałam jak pamiętam od około
20 czerwca .
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Ika2008 konkretnie tego nie miałem ale z opisu bardzo przypomina Polar Baby uprawiałem tego pomidorka i u mnie był to najwcześniejszy jaki kiedykolwiek miałem ale w smaku przeciętny.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”