Pies i ogród

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Odstraszacz na psa

Post »

Jedną, dziesięć, sto, tysiąc ? Bo różne tu bywają ogrody :D
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Odstraszacz na psa

Post »

Nie wiem dlaczego ludzie wydaje się Wam że pies sam się czegoś nauczy, psa trzeba od małego tresowac, jak nie potraficie to nie inwestujcie w ogrodzenia , ciągle nowe rośliny w miejsce zniszczonych , a dajcie je do szkółki . Owczarki to bardzo mądre psy ale absolutnie wymagają szkolenia i to przez silną osobowość , w przeciwnym wypadku mogą być nawet niebezpiecznie .w tej chwili mam od 7 lat psa że schroniska , gdy go brałam miał 4-5 lat i był psem po przejściach , dwa lata codziennych treningów ,uczenia od najprostszych komend, typu do nogi , siad , czy spokój , biega po całym terenie i szkód nie robi , dodam tylko że wychodzimy z nim codziennie na spacer , głównie żeby zcierał paznokcie po asfalcie .ogród kwiatowy jest ogrodzony półmetrowym płotkiem ,dla ozdoby , pies duży i do głowy mu nie przychodzi żeby przeskoczyć plotek ,po prostu wie że mu nie wolno , do psa też mówimy jak do dziecka , do skutku ,aż się nauczy , czasami się zapędzi i przez furtkę chce wejść żeby zakopać kość , ale najpierw spojrzy w okno czy ja widzę, i jak mnie widzi to odchodzi ,jakby nigdy nie miał zamiaru tam wchodzić . :D Jak nie miał mamy czasu dla psa , kupmy sobie pluszaka i zainstalujmy alarm. :D
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Ogród a pies

Post »

Czy ma Ktoś doświadczenia z psami molosowatymi w ogrodzie? Interesują mnie dwie rasy: Rottweiler i Cane Corso. Nie chodzi mi o informacje na temat wychowania psa, użytkowości tych ras, itp. Tylko, czy Ktoś miał z nimi doświadczenia stricte w ogrodzie?
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Ogród a pies

Post »

Z molosów - dog niemiecki poprzedni + aktualnie szczeniak.

Amon poza sezonem na ogródku miał wybieg, w sezonie chodził tylko po ścieżkach - nie było problemu z przyuczeniem.
Najgorsze przy psach tej wielkości jest sikanie na dość sporej wysokości - wszelkie drzewka i sadzonki krzewów trzeba zabezpieczyć, albo oduczyć psa załatwiania się w tym miejscu.

Przy suczkach jest łatwiej :)
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Ogród a pies

Post »

Pytam, bo moja obecna sunia staffordshire bullteriera póki nie skończyła 2 lat, potrafiła w "radosnej zabawie" stratować wszystko co zielone, odgryźć przy samej ziemi młode drzewko czy z uporem maniaka wyrywać zębami kępki trawy z trawnika :twisted: . Teraz ma 4,5 roku i z roślin interesują ją tylko te "pyszne", czyli maliny, poziomki itp ;:306 . Jednak jest nadal zagorzałą miłośniczką kopania w ziemi ;:14 .

Po zakończeniu budowy domu planuję powiększyć stadko o kolejną sunię właśnie cane corso lub rottweilera. Wiem oczywiście, że rozbrykanego szczeniaka trzeba będzie pilnować, jednak czy jak urośnie może mieć nadal zapędy niszczycielskie? Chcę aby pod moją nieobecność w domu pies chodził swobodnie po całym terenie działki. Molosy są podobno dosyć spokojne z natury. Znam kilka domów, gdzie np mastiffy tybetańskie chodzą cały dzień po ogrodzie i ogród na tym nie cierpi. Jednak gdzieś wyczytałam, że rottweiler + ogród = katastrofa ;:202 .

Czy można takiemu psiakowi pozwolić swobodnie chodzić po ogrodzie cały czas, czy lepiej tylko pod nadzorem?
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Ogród a pies

Post »

Zależy jaki masz teren - tu głównie o bezpieczeństwo mi chodzi. Ja nigdy nie zostawiałam psa samego na terenie jeżeli nie było mnie w domu.
Przy rottkach solidne,wysokie ogrodzenie to podstawa - kiedyś pilnowałam dorosłej (6lat) rottki,na codzień bardzo spokojnej,która tak się zapędziła na drażniącego ją menela,że nie przeszkadzał jej przy tym 2,5m płot... Dodam,że suka ze sporą nadwagą i problemami ze stawami - to też jej nie przeszkadzało.
Nie wiem jak u nich z zapędami niszczycielskimi,ale myślę że to cecha bardzo osobnicza.
Mój zainteresowany kwiatkami nigdy nie był, nic nie podgryzał ani nie wykopywał... aktualny młodzik natomiast zapędy ma do wszystkiego, więc pierwszym ruchem na wiosnę będzie poprzesadzanie trujących roślin z dala od młodego pyska i zabezpieczenie cenniejszych drzewek i krzewów...
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Ogród a pies

Post »

SandraABC Daje do myślenia te 2,5 m ogrodzenia.
Ja z kolei pamiętam z przed ok 15 - 20 lat jak rottki były strasznie popularne w okolicach Włocławka gdzie mieszkałam. Zdarzało się, że pilnowały jakichś dziwnych pustych posesji z kiepskimi ogrodzeniami. Pamiętam taką sytuację, że szłam obok posesji ogrodzonej siatką 1,2m, za którą była usypana górka z ziemi. Agresywny rottek (samiec) miotał się w te i we wte po tej górce, jednak nie przeskoczył ani nie próbował napierać na ogrodzenia (gdyby chociaż skoczył na tą siatkę pewnie nie byłoby ciekawie) Tak przez dłuższy czas zapamiętałam rottki, jako agresywne ale dosyć ociężałe psy. Potem poznałam tą rasę wiem, że zachowanie psa zależy od jego wychowania.

Będę mieszkać w spokojnej okolicy przy rzadko uczęszczanej drodze (droga dostępna tylko dla turystów niezmotoryzowanych) więc nie przewiduję częstych wizyt meneli, choć i tacy pewnie się czasem zdarzą :roll: . Pies ma być dobrze socjalizowany i wychowywany na psa rodzinnego. Zależy mi aby "wygląd psa" a nie jego zachowanie dało ewentualnemu złodziejowi do myślenia.

Czy w takim razie ogrodzenie 1,5 m z siatki zwykłej lub panela wystarczy jeśli pies biegał by swobodnie po działce?
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Ogród a pies

Post »

Myślę,że na to pytanie nikt ci nie odpowie jasno tak lub nie.

Zależy od charakteru psa, wychowania, socjalu i tego jak będzie reagował na bodźce - a to już sobie sama wypracujesz i będziesz wiedziała czy ogrodzenie starczy czy nie.
Jak masz trasę mało uczęszczaną to pół biedy - pytanie tylko czy nie masz dzikiej zwierzyny dookoła i jak na nią pies będzie reagował.

Ja jestem z natury jakiś czarnomyśliciel pod względem psów zostawianych samotnie na terenie, przy szczeniaku albo psie który lgnie do ludzi nie ma problemu z kradzieżą (niestety te są coraz częstsze),
przy psach starszych zaraz wynajduję sto powodów typu - suka w cieczce,sąsiad z trutką / jakiś małoletni przygłup z kijem, siatkę podkopie, przerwie, za zwierzyną się puści, krzywde sobie zrobi przeskakując gdzieś czy zawieszając się na płocie ( tak zginął nasz dobko-terier kilkanaście lat temu)... dlatego też nie zdecyduję się sama z siebie na psa stróżującego,który musi być na dworze cały czas...

Poza tym nie wiem jaki masz plan tzn czy pies zostawiany na czas twojej nieobecności będzie w każdych warunkach czy tylko przy ładnej pogodzie ... Ani rottka ani corsiaka sobie w zimie czy deszczową jesienią w budzie nie wyobrażam :)

Aktualnie dla porównania mam 2 roczne kaukazy - pies i suka ... z wyglądu misie, ociężałe - ogród potrafią zdemolować w pół minuty, ogrodzenie 1,5m nic nie dało bo podkopały się pod nim .... psy nawet dwa razem, na dużym terenie bez spacerów i regularnego zajmowania się nimi (a kaukazy to akurat rasa która nie potrzebuje człowieka zbytnio do funkcjonowania) potrafią same znaleźć sobie zajęcie,żeby się nie nudzić :D
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Ogród a pies

Post »

SandraABC Masz rację, z ludźmi różnie bywa. Sąsiedzi akurat są pozytywnie nastawieni do psów ale z turystami za płotem może być gorzej :shock:
Początkowo myślałam o jakimś kudłatym stróżującym, który jak by było mu za gorąco w domu to by sobie cały czas siedział na dworze. np kaukaz. Mieliśmy kiedyś kaukaza, wujek miał jużaka, biegał cały czas luzem po nieogrodzonej posesji. Nikogo nie zaatakował, ale nikt też bez pozwolenia wujka do domu się nie zbliżył :D .
Zależy mi na piesku, który ma mieć jakieś predyspozycje do stróżowania ale będzie socjalizowany i wychowywany na psa rodzinnego. O rottku myślę, bo ludzie widząc psa tej rasy dwa razy się zastanowią zanim wejdą nieproszeni na posesję. O cane corso myślałam już wcześniej. Obecnie sąsiedzi i znajomi mają i jestem zafascynowana rasą. Pieski do rany przyłóż chociaż mąż twierdzi, że wyglądają groźnie ;:198
Założenie jest takie, że jak pies będzie wolał siedzieć na zewnątrz to będzie na zewnątrz. Do dyspozycji będzie miał budę. Jak będzie wolał być w domu, bo zimno, mokro itp. to będzie zostawiany w domu. Chodzi o sytuacje, gdy będziemy w pracy. Znając życie skończy się na tym, że psie "księżniczki" będą się wylegiwały pod moją nieobecność na kanapie a działka będzie się pilnowała sama :;230
Co do zwierzyny to jej nie brakuje. Dookoła jest las, za płotem przechadzają się sarenki, dziki, liski, jenoty. Obecnie mam teren ogrodzony siatką leśną i w/w towarzystwo czasem włazi na działkę. Pies będzie dopiero po zrobieniu docelowego ogrodzenia z podmurówką. Mój staffik za zwierzyną chętnie by pobiegł :twisted: . Nie wiem jak zareagował by taki rottek czy cane corso?
Pozdrawiam Lucyna
jjdj

Re: Ogród a pies

Post »

Jeśli zależy Ci na dobrze ułożonym psie obrońcy, weź kundla z ulicy, albo ze schroniska. Te psy odwdzięczają się z nawiązką. Sam mam takiego, znaleziony kilka lat temu pod sklepem w styczniu- czyli pewnie niechciany prezent świąteczny. Żywy alarm -zawsze wiem, że ktoś przyszedł, obcy, czy też przyjaciel Uwielbia dzieci, nie robi szkód w ogrodzie, nawet nie weźmie sobie sam karmy z torby, tylko trzeba mu ją podać. Kiełbasę można na talerzu przy nim położyć i będzie jej pilnował. Pies prawie idealny i nie trzeba było go niczego uczyć.
Już nigdy nie zdecyduję się na rasowego psa, a kilka miałem.
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Ogród a pies

Post »

Żaden pies sam się nie ułoży :) Czy to rasowiec czy kundelek, każdy pies żeby funkcjonował tak jak chcemy musi być do tego przyuczony - nie jest regułą,że każdy wielorasowiec będzie idealnym stróżem i obrońcą a do tego będzie kochał cały świat.
Takiej gwarancji nie ma przy żadnym psie, czy to kundelku czy rasowcu.

Ja stety czy niestety (w zależności od punktu widzenia) wybierając psa rasowego znam jego predyspozycje, charakter, ewentualne problemy zdrowotne i to jak był do tej pory odchowany - szukając psa do konkretnego zadania jest to duży plus w porównania do psa wielorasowego, gdzie nigdy do końca nie wiadomo jakie cechy będzie wykazywał.
Awatar użytkownika
diune
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 6 gru 2016, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ogród a pies

Post »

Sama zastanawiam się nad przygarnięciem psa, jednak podobnie jak Sandra skłaniałabym się raczej do psa rasowego... Byłby to mój pierwszy pies, wolę wiedzieć jaki ma temperament. Psy ze schroniska zazwyczaj (z tego co czytałam) potrzebują resocjalizacji, ponownego przyuczenia do podstawowych rzeczy. Czasem pozostają błędy wychowawcze po pierwszych właścicielach.
Poznam Regulamin Forum
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Ogród a pies

Post »

Diune na szczęście są też fundacje zajmujące się adopcją psów rasowych lub w typie rasy,gdzie psy przeważnie do czasu adopcji przebywają w domach tymczasowych/prywatnych hotelach gdzie funkcjonują jak w normalnym życiu.
Zdecydowanie pewniejsza wg mnie opcja adopcji niż schronisko.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”