CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Zablokowany
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

To agonia. Tu już nic nie można pomóc. Roślina gnije i nie da się tego powstrzymać.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
akane
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 gru 2016, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Witam
Chciałbym się zapytać odnośnie zdjęcia nr 1, czy są to wełnowce (lub inne szkodniki)? Zauważyłem taki "kurz" pomiędzy na jego powierzchni. Zdjęcie niestety trochę rozmazane, jednak widać ten "kurz". Oba moje kaktusy pochodzą z marketu, ale po 2 miesiącach wyglądają na zdrowe. Zastanawiam się tylko czy mają wełnowce.
Zdjęcie nr 1:
https://www.dropbox.com/s/iz1k1vs7zaxvu ... 4.jpg?dl=0

Oraz drugi mój kaktus. Czy te włoski u góry przy kolcach to wełnowce, czy jest to coś naturalnego?
Zdjęcie nr 2:
https://www.dropbox.com/s/cm1fhvxtenlt4 ... 4.jpg?dl=0

Zdjęcia są w linkach, ponieważ są zbyt duże.
Proszę o pomoc i pozdrawiam
arzim
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 2 gru 2015, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. Mazowieckie

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Znaczna większość kaktusów produkuje wełnę, w mniejszym lub większym stopniu, więc wszystko wygląda na w normie. Wełnowce są bardzo charakterystycznę (niestety za dużo ich się naoglądałem). Mają szarawy odcień bieli i wyglądają jak zwykłe robaki wielkości główki od szpilki (może trochę mniejsze).
Artur
Jakub1982
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 sty 2017, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Jak ratować kaktusa?

Post »

Witam, mój mały kaktus strasznie zmarniał, wychudł i sciemniał (zdjęcia w załączeniu) - czy można go jakoś ratować? Co robić? Będę wdzięczny za pomoc.
Jakub
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Niestety podkładka gnije i nic już z niej nie będzie, a bez niej zraz (górna, kolorowa część kaktusa), po prostu padnie. Można oczywiście znaleźć inną podkładkę, ale raz trzeba mieć jakąś wiedzę jak szczepić kaktusy, dwa te kaktusy i tak krótko żyją, trzy prościej kupić co jakiś czas nowy, jeśli podobają się Tobie takie kaktusy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Paul_Julian
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 11 paź 2015, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Jakub1982 - ja swój tez musiałem wyrzucić ...

I od razu proszę o pomoc z moją "bidą" :(
Od początku ten jeden kaktusik był jakiś marniejszy, niedawno go przesadzalem do większej doniczki, ale nadal bida.

Obrazek Obrazek

Inne po podlaniu ładnie pęcznieją, a ten nic. Dolna część jest wyraznie zdrewniała i nie wiem, czy on jakoś ruszy po jakimś czasie, czy moze mu coś brakuje ?

Niestety, pozwoliłem kaktusikom być za długo w za małych doniczkach i pewnie to był duży błąd :(
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Witam, mój kaktus zaczął chyba gnić od czubka, pojawiła się taka czarna plama i w tym miejscu jest miękki. Nie wiem co to za gatunek, może ktoś rozpozna...trzymam go teraz w temperaturze 5-10 stopni, zero podlewania od ponad dwóch miesięcy, wilgotność tam utrzymuje się na poziomie 50-60%. To już drugi raz się zdarza, ale wcześniej wydawało mi się że zgnił z mojej winy ponieważ lekko podlewałem kaktusy zima, tak ze dwa razy podczas zimowania lekkie zwilżenie podłoża albo samego kaktusa już nie pamiętam. Ale teraz tego nie robię! Może ten gatunek powinien być zimowany w wyższej temperaturze...? Ale co to jest w ogóle? Pomożecie? :)



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Jak zimować euphorbie suzannae x bupleorofila?
Mam ją w 13 stopniach listopada i teraz nagle zrzuciła prawie wszystkie liście! Coś zrobić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

To normalne, że zrzuca na zimę liście. Wszystko jest w porządku. Zimą oczywiście nie podlewaj. Na wiosnę wypuści nowe. Ja zimuję w okolicach +15 stopni.


Zbyszek, wydaję mi się że faktycznie gnije od środka, ja bym go oderwał i wywalił. A z tym szczepionym wszystko w porządku, wygląda na mocno wyschniętego?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Tak, to z nieudanego szczepienia, jest całkiem wyschniety. A co byś powiedział jak bym go spryskal jakimś preparatem grzybobójczym i zostawił do wiosny? Może teraz juz go nie odrywać i nie ranić niepotrzebnie tego matecznego.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Jak gnije od środka, to już nic nie pomoże. Niemniej odseparował - odciął od zdrowej rośliny, bo choroby grzybowe potrafią bardzo szybko się rozprzestrzeniać. Tak się zastanawiam, czy nie zaczęło się od tego nieudanego szczepienia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

ok tak zrobię, rane spryskam czyms od grzybów, a szczepienie było robione w 2015 jak dobrze pamietam i tak został ten uschnięty.
Paul_Julian
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 11 paź 2015, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Norbert76, a możesz spojrzeć na moją bidę ? Poprzednia strona, ostatni post. Dzięki wielkie z góry. Mojego aloesa z innego tematu przesadzę do większej doniczki.
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”