Chirurgia drzew - PORADY

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
annakaja
50p
50p
Posty: 59
Od: 25 sie 2011, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Chciałabym zapytać experta co dzieje się z moim dębem? To bardzo stare drzewo, częściowo usychają mu również konary


Obrazek
Anna
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Chciałbym zobaczyć całe drzewo. U nasady pnia odrośla klonu zwyczajnego - na 100% nasz okaz to dąb? :)
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
annakaja
50p
50p
Posty: 59
Od: 25 sie 2011, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

;:14 Przepraszam, ale jeszcze uczę się odmian. Mamy takich staruszków ok 50 drzew. Może to być albo grab, albo jesion, albo olcha czarna. Takie były nasadzenia w papierach.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Anna
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Fraxinus excelsior, czyli jesion wyniosły. Drzewo zamiera, ale nie znamy przyczyny. Nie było zmian poziomu gruntu, albo jakichś innych prac w obrębie drzewa? Przyczyną może też być grzyb Chalara Fraxinea, choć to mniej prawdopodobne.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
annakaja
50p
50p
Posty: 59
Od: 25 sie 2011, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Raczej żadnych prac nie było w pobliżu drzewa. Bardzo żałuję, że umiera drzewo. Czy jakoś można mu pomóc? Jakieś środki na grzyba?
Anna
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Muszę niestety uznać, że uszkodzenia są zbyt rozległe. Nie wiadomo co na to wpłynęło, ale tutaj olbrzymie połacie łyka uległy martwicy i transport cukrów do korzeni jest strasznie ograniczony. Wskutek tego korzenie też obumierają i nie są w stanie zaopatrzyć korony w wodę. Nie pomoże żadna chirurgia, ani nawożenie. Trzeba poczekać na to, czy jesion wytworzy jakieś solidne pasy życiowe na pniu (pasy młodego zdrowego drewna ze świeżą korą wyraźnie oddzielone od martwic), które pozwolą na wydajny transport pomiędzy koroną, a korzeniami. Jeśli to się nie stanie, to trzeba się już powoli żegnać.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
annakaja
50p
50p
Posty: 59
Od: 25 sie 2011, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Z wielkim bólem pożegnaliśmy się ze swoim starym okazem, a tak bardzo chciałam ratować to drzewo. Przeleciała Barbara i już po nim. Ogólnie orkan powalił 17 drzew. Ogromna dla nas strata, zwłaszcza, że to były zabytki.

Obrazek
Anna
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Zobacz, nie było prawie korzeni. Drzewo od dawna zamierało. Tak musiało się stać.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Zosa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 mar 2017, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Dobry wieczór
Przejęłam ogród ze starymi jabłonkami, może nie muszę dodawać że wycinka nie wchodzi w grę :)
Jestem nowicjuszem, aczkolwiek piłą już powalczyłam. Teraz trochę bardziej skomplikowane sprawy.
Przede wszystkim pień. Załączam zdjęcia. Troszkę w tym próchna. Co z tym robić? wygląda nie za dobrze.

Obrazek

Obrazek


no a jeszcze w zeszłym roku zauważyłam też inne pasożyty na liściach. Niestety nie zrobiłam zdjęcia :( liście takie ponadżerane, poskręcane i jakby z wełenką. Czym to pryskać? bo raczej trzeba by i to szybko. Może mączniak? Na agreście mam mączniaka na pewno... i idzie na stos :(
baranczyk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 mar 2017, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Witam,

Zakupiliśmy niedawno działkę, na której znajduję się stara zaniedbana jabłoń i nie mamy pomysłu jak ją dobrze oporządzić, żeby ją odnowić oraz zapobiec jej śmierci gdyż połowa drzewa już jest martwa.
Załączam poniżej zdjęcia.

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2

Proszę o pomoc bo zależy nam na uratowaniu drzewa, a w cale sie na tym nie znamy.
Dziękujemy :)
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Zosa, trzeba te ubytki oczyścić do twardego drewna. W praktyce chodzi o to, żeby usunąć miękkie próchno, a to co nie chce odejść pozostawić. Tutaj ważne jest usunięcie tego całego fragmentu, w którym żerują owady (widoczne dziurki). Ubytek powinien być bardziej przewiewny.
Co do szkodnika, oby to nie był namiotnik jabłoniowy. Trzeba obserwować w tym roku. Mączniak objawia się szarobiałym nalotem. Jeśli wystąpił to spokojnie - wystąpił w całym kraju na różnych jabłoniach, bo 2016 temu sprzyjał. W tym roku myślę, że będzie lepiej z mączniakiem.

baranczyk, wyzwanie. Jeśli pozostała częśc drzewa jest żywotna to da się jabłoń uratować. Problemem nr 1 jest statyka. Koniecznością jest wykonanie podpory. Trzeba ją wykonać pod ostrym kątem do nachylenia w miejscu, w którym zaznaczyłem - w głównym rozgałęzieniu konaru. Ważne też są ograniczniki, które też zaznaczyłem. W miejscu styku podpory z drzewem trzeba podłożyć grubą gumę. Samą podporą powinna być zaimpregnowana krokiew. Ograniczniki można wykonać z płaskowników. Podpora ma ładnie pracować razem z drzewem podczas wiatrów. Trzeba ją mocno wpakować pod konar i na siłę dopchnąć przy ziemi. Konar w miejscu styku z podporą powinien podnieść się o ok. 2 cm.
Obrazek
Wiszące gałęzie trzeba skrócić, by zbytnio nie ciągnęły drzewa w kierunku ziemi. Najlepiej wykonać to jeszcze w marcu. Przy okazji usuńcie wszystkie martwe fragmenty - czopy, suche gałęzie, etc. Rany zabezpieczcie.
Obrazek
Problem nr 2 to jest stan pnia, w którym postępuje rozkład. Do usunięcia jest cały fragment kłody wystający ponad zdrowy konar (żółta kreska). Obrzeża tej całej martwicy na styku ze zdrową tkanką trzeba posmarować preparatem do zabezpieczania ran (najlepszy funaben plus), a obszar całej martwicy zaimpregnować olejem do drewna. Najestetyczniej wyglądają ciemne kolory (heban, palisander, etc.).
Całości zabiegów powinno dopełnić nawożenie. Worek ok. 20 kg nawozu z przewagą potasu i w dalszej kolejności azotu.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Sabina1
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 22 mar 2017, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Obrazek
To pień 40 letniej papierówki, czy to rak drzew owocowych ? Czy można ją jeszcze uratować?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

To nie rak. To zgorzel mrozowa. Pień należy zakonserwować, by zapobiec zgniliźnie.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”