Kompost cz.1

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
Awatar użytkownika
elusia723
100p
100p
Posty: 144
Od: 14 kwie 2015, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kompost

Post »

toldi działka typowo rekreacyjna - kilka nowo posadzonych drzew owocowych i rabaty kwiatowe. :tan
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kompost

Post »

elusia723 pisze:toldi działka typowo rekreacyjna - kilka nowo posadzonych drzew owocowych i rabaty kwiatowe. :tan
A więc raczej chcesz się pozbyć tego co skosisz, trawa pod warunkiem, że jest utrzymywana w stałej wilgotności bardzo szybko rozkłada się i osiada na pryzmie, dla wyobrażenia ile po sześciu miesiącach zajmuje trawa skoszona z pow 3 ha zamieszczam foto. Pryzma ma obecnie wymiar 4x2x1,5, uzupełniana na bieżąco jakieś dziesięć razy i wciąż osiada. Co do przewracania kompostu to bardzo ciężka robota i ja nie praktykuję. W twoim przypadku widzę dwa rozwiązania estetyczny kompostownik np jak w postach wyżej ale mniejszy lub trawa do wykopanego niewielkiego dołu przykrytego czarna tkaniną ogrodniczą, po jakimś czasie można wybrać zawartość a nic nie stoi na "wierzchu". Gotowe "termo" raczej nie wygodne bo do rozsypania zawartości jednak trzeba by go zdemontować bo przez ten otwór z dołu to niewiele wyjmiesz.
Obrazek
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kompost

Post »

whitedame może trochę schodzę z tematu ale ja obstawiam albo pH albo zmęczenie gleby pod monokulturą w Twoim przypadku orzechy, objawia się to poprzez zachwianie proporcji "dobrych" i "złych" mikroorganizmów, gdzie po pewnym czasie zaczynają dominować grzyby(szczególnie przy niskim pH), których produktami przemiany materii są mykotoksyny, trujące dla roślin i rakotwórcze dla zwierząt i ludzi. Stosowanie na takiej glebie nawozów sztucznych może jeszcze pogorszyć sytuacje. Powodzenia w walce z glebą :wit
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
elusia723
100p
100p
Posty: 144
Od: 14 kwie 2015, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kompost

Post »

toldi ;:138 dziękuję za odpowiedz bardzo obrazową i o to też mi chodziło, co do wilgotności trawy to bywa różnie, wiadomo zależy od pogody i od podlewania , ponieważ na działkę muszę dojechać 40 km to i tak staram się tam jeździć jak najczęściej ale różnie bywa - będę raczej myśleć nad kompostem drewnianym, :wit :wit
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kompost

Post »

elusia723 Przy wybranej opcji nie lekceważ przykrycia od góry, przepuszczalnego dla wody deszczowej i utrzymującego wilgoć ja w innej pryzmie z dużym powodzeniem stosuje czarną tkaninę ogrodniczą kosztuje grosze. Przesuszona pryzma zamiast maleć będzie w szybkim tempie rosła.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Kompost

Post »

dziadek22 pisze:whitedame
Na czy polegało to "usunięcie 10 drzew"?
Ja jak usuwam jakiekolwiek drzewo, czy krzew z mojej działki, to wybieram z ziemi wszystkie korzenie aż do najdrobniejszych korzonków i przez 5, a nawet więcej lat kompostuję je posypane PRIZMATIX'em w oddzielnym kompostowniku.
Nie zauważyłam wcześniej :oops: , więc dopiero teraz odpowiadam.
Drzewa ( ok. 50 letnie, najwyższe miało 12 metrów, pozostałe do 10metrów, średnica pni około metra ) zostały ścięte a pniak z korzeniami wyłuskany na 2 metry. Wyciąganie pozostałych korzeni wiązało by się z naruszaniem konstrukcji i ogrodzenia i drobnych obiektów architektury ogrodowej, więc pozostały w glebie.

toldi dzięki za życzenia, myślę że w końcu dam radę i doczekam się upragnionego trawnika w miejscu dziadkowego orzechowego sadku.
Jest tylko jedna sprawa, która mnie zastanawia. Dziadek miał jeszcze jeden sad, 0,5 ha gdzie rosły tylko jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie, czereśnie i morele.
Ten sad też wycięliśmy ze względu na wiek i stan drzew ( najstarsze rosły tam od 80 lat ) w sposób podobny jak te orzechy przy domu, i tam nic takiego nie mam miejsca, tzn zdziczałe już rośliny niższego piętra, agresty , porzeczki i maliny rosną w najlepsze. Ba syn, który działkę odziedziczył i ma zamiar tam się budować zrobił w zeszłym roku z żoną mnóstwo przetworów, szczególnie z malin i agrestu.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

whitedame
Ja bym na niewielkim kawałku (na początek np. 2x2 m) w ramach eksperymentu przekopał ziemię widłami amerykańskimi na pół metra w głąb i dokładnie wybrał (jeżeli jeszcze są) wszystkie korzenie aż do najmniejszych i posiał nawóz zielony wysiewając wszystkie dostępne po jednym rządku każdego. Potem tym który radzi sobie najlepiej, lub ich mieszanką, co jest jeszcze lepsze, obsiał bym cały ten teren. Wielokrotnie siejąc, kosząc, przekopując na pewno zrekultywuje się ten teren po starych orzechach.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kompost

Post »

whitedame Piszemy trochę nie w tym wątku może dało by się przenieść tą rozmowę gdzieś indziej. Sam jestem zainteresowany Twoim przypadkiem i chętnie pokibicuje w Twoich działaniach. Jako uzupełnienie do wcześniejszej mojej wypowiedzi dodam. że jabłonie grusze i śliwy nie są tak agresywne dla otoczenia a z ich liści powstaje tzw. słodka próchnica w przeciwieństwie do liści zawierających garbniki. Orzech włoski ma bardzo silnie rozwinięty system korzeniowy i jak wcześniej opisałem może wydzielać substancje niszczące inne rośliny to jest taka jego obrona. Twoim zadaniem będzie teraz odbudowanie odpowiedniej flory bakteryjnej, są w sprzedaży gotowe kultury bakterii glebowych, do tego nawozy naturalne gnojówka z pokrzyw lub zwierzęce i nawozy zielone (mieszanka z motylkowymi), żeby nie była to jedna roślina oczywiście zasiane jednocześnie . Powinno pomóc. Trzymam kciuki i śledzę Twoje zmagania :wit
Pozdrawiam. Jacek :uszy
x-G-h
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 131
Od: 10 mar 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Czy aktywator kompostu szkodzi dżdżownicom? Można mieć i dżdżownice i sypać aktywatorem? Czy albo jedno albo drugie?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Jakiego aktywatora używasz?
Co masz w kompostowniku?
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Aktywator do kompostu

Post »

aktywator sam w sobie nie zaszkodzi dżdżownicom. Ja jako aktywatora używam po prostu popiołu z kominka oraz saletry amonowej, rozpuszczonej wcześniej w wodzie.
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Kompost

Post »

Taka oto moja pryzma kompostowa pokryta w całości pomidorami.Różne odmiany ,niektóre z pączkami kwiatowymi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mkgrr
100p
100p
Posty: 121
Od: 7 mar 2015, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Kompost

Post »

Podziel się proszę w jakim celu tam rosną pomidory.
(czy może to są samosiejki ?)
Pozdrawiam Serdecznie
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”