Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Zamioculcas marnieje

Post »

Przesadzany był jakoś w okolicach czerwca, lipca. Ziemia, jeśli dobrze pamiętam, uniwersalna.
Doniczka ma w środku wkład zapewniający odpływ wody i jest od spodu wyłożona kamieniami.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Zamioculcas marnieje

Post »

A jakiś rozluźniacz w tej ziemi jest, np. grys akwarystyczny. Ziemia uniwersalna mogła się zbić i nie przepuszcza powietrza, a woda w niej pozostaje dłużej. No i jeszcze o jakimś środku na infekcję grzybową trzeba pomyśleć.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Przede wszystkim, niewłaściwe podłoże, gołym okiem widać że jest zbita na kamień. Ziemia uniwersalna nie nadaje się do uprawy Zamiokulkasa. Prawidłowa to najlepiej mieszanka ziemi do palm oraz żwirku albo agroperlitu w proporcji ok 2:1.
Zimą, jak zauważyła wyżej ivonar podlewamy rzadziej, raz trzy tygodnie będzie wystarczająco.
Wyjmij z doniczki, sprawdź korzenie i przesadź do w/w mieszanki. Ewentualne chore, nadgniłe korzenie poodcinaj i posyp cynamonem. Jeśli bryła korzeniowa jest bardzo mokra, zostaw do obeschnięcia poza doniczką z dwa, trzy dni. Doniczkę wymień na normalną z podstawkiem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

A wiesz, że to chyba nie była uniwersalna tylko właśnie do palm, juk i dracen. Ale bez żadnego dodatku.
Dzięki, jutro postaram się tak właśnie zrobić.

A czy włożenie tych odciętych pędów do wody w oczekiwaniu na ukorzenienie to ma jakiś sens?
Może lepiej od razu do doniczki?
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Możesz spróbować część do wody część do ziemi - tylko pamiętaj o zmienianiu wody i dodaj odrobinę węgla żeby nie zagniwało.
Zamiokulkas dość długo się ukorzenia wiec też uzbrój się w cierpliwość.
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

W ziemi szybciej się ukorzeni , kilka dni w wilgotnej ziemi i na 100% będzie ukorzeniony :D
Bożena
wiewioreqezg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 23 sty 2015, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Witajcie!!
Potrzebuję porady . Otóż mój Zamiokulkas zaczął marnieć.
We wrześniu przesadziłem go do ziemi tylko zwykłej do roślin i zmieszałem na oko z perlitem. Ziemia jest luźna, nie jest zbita. Lecz coś mu zaczyna dolegać bo zaczyna się od żółknięcia końcówki pojedyńczego liścia a potem pada cała łodyga. Na razie padają małe łodyżki.Czy mogę awaryjnie go przesadzić o tej porze roku ?? Zmienię mu od razu doniczkę bo w tej chwili jest w plastikowej donicy która stoi w metalowej osłonce.
I jeszcze jedno nurtujące mnie pytanie. Jak podlewacie swoje Zamiokulkasy?? Nie chodzi mi o częstotliwość lecz o sposób?
Lejecie wodę na ziemię z góry czy lepiej nalać w podstawkę i niech pije sam od dołu?? Pozdrawiam
Planuję ziemię ogrodową zastąpić ziemią do sukulentów. Będę wdzięczny za podpowiedzi.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Witaj. Ja podlewam "raz a dobrze" do ziemi. Czekam, by woda wyciekła na podstawkę, daję zamiokukasowi 10 minut i wylewam resztę wody. No i oczywiście bardzo rzadko, ale to wiesz. Na dnie donicy mam drenaż z keramzytu. Jak liście żółkną i odpadają, to może coś z bulwą. Albo jakieś braki pokarmowe. No i trzecia opcja to niechciane żyjątka. Ja bym obejrzała dokładnie całą roślinkę z użyciem lupy i zajrzałabym też do ziemi. Nie mam zbyt wielkiego doświadczenia. Pewnie odezwą się mądrzejsi :D
wiewioreqezg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 23 sty 2015, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dziękuje za zainteresowanie.
Tak wiem że trzeba podlewać rzadko bo w przeszłości kilka Zamiokulkasów zmarnowałem podlewając za dużo.
W poniedziałek przesadzam do nowej ziemi i zobaczę jak wyglądają korzenie. Może faktycznie błędem było użycie ziemi uniwersalnej z perlitem.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Jeżeli będziesz przesadzał, to na dno doniczki wsyp keramzyt, tak ze 2 cm. Ziemia uniwersalna, moim zdaniem, nie jest dobra dla zamiokulkasa. Jeżeli dobrze pamiętam, to dawałam do podłoże kaktusów z domieszką żwirku akwarystycznego. Zanim przesadzisz, to sprawdź czy na roślinie nie siedzą jakieś "robale". Lupa w rękę i listek po listku obejrzyj. Zima nie jest dobrym czasem na przesadzanie, no chyba, że trzeba ratować roślinę.
wiewioreqezg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 23 sty 2015, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Tak tak keramzyt oczywiście jest i będzie. Zima ale wolę uratować go póki jako tako wygląda niż zmarnieć ma całkiem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Jakie ma stanowisko? Jak daleko od okna, jaka wystawa?
Problem może być też z tej strony oprócz niewłaściwego podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

No... a tak w ogóle, to może wstaw. Łatwiej radzić, jak widać problem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”