Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Aquaforta, Ustawa o ochronie przyrody i Rozporządzenie MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 13 października 2004 r. w sprawie stawek opłat dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew.
Mimo, że morwa jest drzewem owocowym jest wymieniona w Rozporządzeniu - tabela, poz.2 http://www.lex.pl/du-akt/-/akt/dz-u-04-228-2306 Wynika z tego, że pozwolenie jest potrzebne.
Leszczyna pospolita jest krzewem owocowym i na nią pozwolenie nie jest potrzebne, z wyjątkiem rosnących na terenie nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków lub na terenach zieleni. W Rozporządzeniu wymieniona jest jedynie leszczyna turecka, ale jej owoce nie są jadalne.
Tak jest dziś, jeśli wejdzie nowelizacja będzie inaczej, a kto wie co będzie za lat dziesiąt?
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

La Viol i Hosta, dziękuję za odpowiedzi. ;:196
Decyzja została wydana w październiku. Syn tak się uradował, że zgodę dostał (początkowo nie chcieli jej wydać bo nie miał jeszcze projektu domu), że o warunku posadzenia dębów powiedział mi dopiero w Święta, i trochę to lekceważył. Od razu wydało mi się bzdurą sadzenie dębu na działce długiej i wąskiej jak pas startowy w Pyrzowicach. Poza tym taki wampir energetyczny utrudniłby mu racjonalne uprawianie działki.
Myślę, że jak uporam się ze swoimi zaległościami, napiszę mu prośbę o zmianę decyzji i podeprę się Waszymi radami. :wit
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Ostatnio dużo czasu spędzam w pracy ( koniec roku ) więc dopiero dziś znalazłam moment aby odpowiedzieć na pytanie Hosty o uzasadnienie decyzji:
(....) W art.4 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 o ochronie przyrody ( t.j. Dz. U. z 2015 r poz. 1651 ze zm. )na organ administracji publicznej został nałożony przez ustawodawcę obowiązek dbałości o przyrodę będącą dziedzictwem i bogactwem narodowym. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 8-9 ww. ustawy ochrona przyrody polega na zachowaniu, zrównoważonym użytkowaniu oraz odnawianiu zasobów, tworów i składników przyrody m. in. zieleni w miastach i wsiach oraz zadrzewień. Ochrona terenów zieleni i zadrzewień zgodnie z art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody ( t.j. Dz. U. z 2015 r poz. 1651 ze zm. ) jest realizowana m. in. przez nałożony na posiadacza danej nieruchomości obowiązek uzyskania zezwolenia wydanego przez prezydenta miasta na usunięcie drzew lub krzewów oraz art. 83c ust. 3 i 4 poprzez możliwość uzależnienia wydania przedmiotowego zezwolenia od wykonania określonych przez organ nasadzeń zastępczych. Wydając zezwolenie na usunięcie drzew uzależnione od nasadzeń zastępczych, organ bierze pod uwagę w szczególności dostępność miejsc do wykonania nasadzeń, wartość przyrodniczą, w tym rozmiar drzew oraz funkcję jakie pełnią w ekosystemie, wartość kulturową, walory krajobrazowe oraz lokalizację.
W związku z art. 83c ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 o ochronie przyrody ( t.j. Dz. U. z 2015 r poz. 1651 ze zm. ) wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa zostało uzależnione od określonych przez organ nasadzeń zastępczych opisanych w pkt 3 niniejszej decyzji. (.....)
Nie ma ani słowa dlaczego mają to być dęby czerwone, chyba tylko to, że pełnią podobna rolę w ekosystemie.
Syn podjechał do UM aby zapytać o możliwość zmiany gatunku drzew i dowiedział się bardzo dziwnych rzeczy. A mianowicie, termin wykonania nasadzeń to 31 maja 2017 i wtedy przyjdą skontrolować czy nasadzenia zostały wykonane. Nie jest powiedziane jakiej wielkości mają mieć sadzonki, więc może wsadzić 2 żołędzie i to będzie się liczyło jak tylko skiełkują???
Sadzonek nie musi kupować i legitymować się dowodem zakupu?? ;:oj Jeśli siewki padną to nikogo to nie będzie interesować, więc po co domagać się miany decyzjii??
Czy to aby możliwe? Czy ktoś usilnie nie wprowadza go w błąd nie chcąc wznawiać postępowania?
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

whitedame !

Ja zwracałam się do gminy o pozwolenie na wycinkę dwukrotnie .Dostawałam zgodę ale bez określenia ze strony gminy gatunków jakie mam nasadzić.Kontrola ze strony urzędu odbywała się jedynie przed wycinką.Nikt nie sprawdzał nasadzeń.
Wiem , że przepisy ulegają zmianie ale muszę ciąć pielęgnacyjnie znowu więc kilka dni temu znowu złożyłam a gminie prośbę o pozwolenia na wycinkę.Zobaczymy jak mnie potraktują tym razem wg.starych czy nowych przepisów i czy zostaną określone gatunki do nasadzeń.
W piśmie zadeklarowałam cytuję :" posadzenie drzew owocowych , krzewów ozdobnych lub gatunków ogrodowych zieleni niskiej"a wycinać będę sosnę pospolitą i sosnę czarną łącznie 10 sztuk.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

whitedame, czy to jest fragment decyzji, którą dostał syn? Co jest w pkt. 3 decyzji? Czy jest tam wyraźnie napisane, że ma to być dąb czerwony? Czy tylko "na gębę" urzędnik powiedział o nich? Bo nie do końca rozumiem teraz.
Dąb czerwony jest gatunkiem inwazyjnym, więc nie do końca pełni podobną rolę w ekosystemie, to gatunek obcy - dziwne, że nie stawiają na gatunki rodzime - najlepiej zgodne z roślinnością potencjalną (https://www.igipz.pan.pl/Roslinnosc-pot ... -zgik.html - mapa interaktywna, można sobie odnaleźć region i sprawdzić).
Sadzenie żołędzia nie przejdzie :D To musi być sadzonka i nie można stosować przesadzenia samosiejki, więc musi to być drzewo zakupione. Materiał szkółkarski ma określone parametry minimalne.
Drzewo nie tylko musi być posadzone, ale też przeżyć minimum 3 lata http://inspirowaninatura.pl/nasadzenia- ... -co-i-jak/
Jeśli działka jest długa i wąska to zaproponowałabym np. dąb szypułkowy ?Fastigiata?, dorasta do 15 m wysokości i zaledwie 4 m szerokości.
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

W punkcie 3 pisze tak:
3. Zgodnie z art. 83c ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 o ochronie przyrody ( t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 1651 ze zm. ) zobowiązać Wnioskodawcę do wykonania nasadzeń zastępczych za usunięcie drzewa opisanego w pkt 1:
1) ilość drzew: 2 szt.;
2) gatunek: Dąb czerwony;
3) min. obwód pnia na wys. 100 cm: 6-8 cm;
4) miejsce nasadzenia: dz. nr XXXX zlokalizowana w XXXXXXXX przy ul. XXXXXXXXXX
5) termin wykonania nasadzeń: do 31 maja 2017 r.
6) termin złożenia informacji o wykonaniu nasadzeń: 14 dni od dnia wykonania nasadzeń. (....)
teraz po uważnym przeczytaniu widzę, że syna naprawdę wpuszczano w maliny i nagadali mu głupot, tylko po co?
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
DecoY
100p
100p
Posty: 185
Od: 18 sie 2014, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Bo tacy są kompetentni.
Nie wdawaj się z głupim w długie rozmowy i nie chodź do tego, kto nie ma rozumu.
Strzeż się go, byś nie miał przykrości i byś się nie splamił przez zetknięcie z nim.
Unikaj go, a znajdziesz wytchnienie i nie doznasz rozgoryczenia z powodu jego nierozumu.
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

whitedame, obawiam się, że nie da się już nic zrobić. Decyzja została wydana w październiku, a odwołanie od decyzji administracyjnej wnosi się w terminie czternastu dni (ta informacja powinna się znajdować w decyzji). Z 'Fastigaty' nici.
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Da się zrobić.
Ścinasz dęba i sadzisz dwa czerwone.
Po czym według nowych przepisów legalnie wycinasz.
Ja bym nawet nie sadził. :wink:
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

MoWo, ja tam prawnikiem nie jestem, ale wiem, że prawo nie działa wstecz. Wycięcie dębu podlegało starym przepisom zgodnie, z którymi nasadzenia zastępcze muszą przeżyć min. 3 lata.
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

No dzisiaj jeszcze nie weszły w życie nowe przepisy = akt nie został jeszcze ogłoszony.

Zaś do co decyzji, to sprawa nie jest "pogrzebana":

zgodnie z Art. 155. KPA [Wzruszenie decyzji, na mocy której strona nabyła prawo]

Decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony; przepis art. 154 § 2 stosuje się odpowiednio.
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Hosta, dzięki, dobrze wiedzieć. Akurat KPA nie znam.
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”