Blues w kaktusach - onectica po raz 3

Zablokowany
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Blues w kaktusach - onectica po raz 3

Post »

Wysiew jakoś doświetlasz?
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Blues w kaktusach - onectica po raz 3

Post »

Zupełnie nie. Siałam w marcu na zachodnim oknie, tyle światła, co z zewnątrz miały. Teraz stoją nadal w tym samym miejscu, tylko praktycznie na sucho. Od października dwa razy niedużo zwilżyłam, bo podlanie to to nie było zdecydowanie. Nawet się zastanawiałam, czy substrat nie za bardzo twardy, bo zasychający piasek tworzy taką skorupkę, ale chyba w głąb mocno nie zasycha (próbowałam pęsetką ;) ). Od okna ciut chłodniej mają, ale nie za bardzo. Bałam się, że mi się znacznie bardziej wyciągną, ale zima się jeszcze nie skończyła, boję się nadal. :wink:
Zastanawiam się czy nie nawilżać trochę więcej tych rzadziej przepikowanych - ewidentnie bardziej wrażliwe na suchość, albo gatunki takie, albo to kwestia tego, że jednak zbyt rzadko rozsadzone. Albo może za duża warstwa żwireczku na wierzchu. (Qrcze, tak sobie teraz myslęw co ja je w ogóle wsadziłam, bo może w sam żwir? ;:202 Zaraz sprawdzę, za pamięci)
I teraz widzę, że dobrze zrobiłam odsadzając jednak tą porcję, jakoś początkiem września chyba, z miejsca, gdzie już najbardziej gęsto było. Ryzyko, ale się opłaciło.

Monika - to jak u Ciebie, że tak powiem, stosunek? Kaktusów do sukulentów oczywiście 8-)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Blues w kaktusach - onectica po raz 3

Post »

Nie podlewaj za bardzo. Ładnie się siewki prezentują. U mnie około 0,5 cm siewki Mammilarii były na zimowisku trzymane w kompletnej suszy przez 5-6 miesięcy.
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Blues w kaktusach - onectica po raz 3

Post »

Osobiście wolę zdecydowanie kaktusy i ich mam u siebie najwięcej. Łatwiejsze w prowadzeniu i ładniej (wg. mnie) kwitną...
Ale - to tylko moja subiektywna opinia. Kiedyś miałem sukulentów dużo, dużo więcej i też byłem bardzo zadowolony. :D
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Blues w kaktusach - onectica po raz 3

Post »

onectica pisze:Monika - to jak u Ciebie, że tak powiem, stosunek? Kaktusów do sukulentów oczywiście
W skrócie to na jednego sukulenta (nie-kaktusa) przypada 12 kaktusów, a gymnole to jedna piąta całości. Oczywiście nie licząc siewek, które jeszcze jakoś tam zipią na parapecie 8-) Jak mi się będzie nudziło w styczniu, to się pobawię tabelkami, może jakieś ciekawe wnioski wyciągnę ;:170
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Blues w kaktusach - onectica po raz 3

Post »

O rety, już wczoraj chciałam coś mądrego napisać o tych tabelkach, ale to kompletnie nie moja działka :D Kiedyś prowadziłam np. statystyki wysiewów, a z roślinek to mam tylko porządek (spisowy) w hojach, ale i to w zasadzie musi ulec jakiemuś apdejtowi, bo dawno do spisu nie zaglądałam. W zasadzie też wszem i wobec wiadomo, że u mnie większość sukulentów, więc co ja się będę w tabelki kaktusowe plątać... I tak niedługo wiosna, to i przy wybudzaniu się dokładnie człek zorientuje, co przetrwało, a co nie. Niemniej szalenie Was podziwiam ;:304
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Blues w kaktusach - onectica po raz 3

Post »

No dobrze, to żeby zakończyć temat dewiacji napiszę, że dziś zrobiłam przegląd sukulentów (strat: jedna - Stapelia divaricata!! Obrazek )
Kaktusy załapały się parę dni temu, w spisach więc już wszystko pouzupełniane, uporządkowane, można działać dalej.

Siewek żadnych (nawet tych z 2012) nie licząc, i tych 'dorosłych' co na wykończeniu, jak również poszczególnych sztuk w dubeltowych doniczkach, stan na dziś jest następujący: wszystkiego 324 doniczki, z czego sukulenty to 22%, kaudeksy 3%, kaktusy 74%.

A dziś znów nie kaktusowo - po sporych przetasowaniach pastwisko moje nieco się zmieniło i wygląda to na dzień dzisiejszy tak:
odwodnione już wyraźnie, pachyphyta też, ostatnio kapnęłam wody jakoś w drugiej połowie listopada, tak się spodziewałam, że końcem grudnia będzie już problem.
Wracając do crassulek, takie zostały i już raczej zostaną:

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

A tak się zachowuje jedna z haworsji:
odbiło jej dokumentnie :roll:

Obrazek
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Blues w kaktusach - onectica po raz 3

Post »

Ładne i ładnie pokazane rośliny. ;:333

Haworcję też zresztą wolał bym oglądać... od przodu. :wink:
One tak mają - jeśli roślina zdrowa to i korzenie duże i porządne. :)
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Blues w kaktusach - onectica po raz 3

Post »

Ty już przetasowania sukulentowe robisz, łał, ja to na razie tylko z pelargonii liście obrywam, a sukulenty stoją nienękane :D
A dewiacje znowu nie takie duże, przypomnij sobie jaką dokumentację Danusia (DAK) prowadzi. My przy niej to amatoorki... ;:173

Crassule dobrze wyglądają jak na obecną porę roku. Liczę, że haworsje też nam po przetasowaniach pokażesz, nie tylko od dołu :lol:
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Blues w kaktusach - onectica po raz 3

Post »

Henryk, ale to nie korzenie, tylko 500plusy!
A górą miejsca jeszcze ma. Ja chyba mieszkam na jakimś zawirowaniu energetycznym, bo to kolejna roślina, która woli rosnąć w dół. Stapeliantusy nadal uparcie nurkują do ziemi, a hoję siłą musiałam oduczać pikowania w glebę 8-)

Moniko -musiałam się rozejrzeć, bo doniczki chcę po nowym roku zamawiać, więc zorientować się chciałam ile i jakich.
A Danusia - zestawienia ma idealne, ale.... ciągle nie ma czasu na forum przez to ;:306
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Blues w kaktusach - onectica po raz 3

Post »

Widzę dziewczyny, że u Was pełna mobilizacja przed wiosną. Rzeczywiście czas pomyśleć o doniczkach. Fajne crassulki, też je lubię.
Awatar użytkownika
Alicja125
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2428
Od: 13 gru 2015, o 00:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Blues w kaktusach - onectica po raz 3

Post »

Coraz więcej o wiośnie miło się robi :) w takim razie po sylwestrze biorę się i ja. Życzę szczęśliwego nowego roku 2017
Pozdrawiam Alicja
Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Działeczka ROD- zielony domek cz 2 ,Moje kwiaty,
Awatar użytkownika
cokolwiek
500p
500p
Posty: 743
Od: 7 wrz 2016, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Blues w kaktusach - onectica po raz 3

Post »

Cześć dziewczyny :heja Jak ja się na tą wiosnę cieszę Wreszcie dnia przybywa Choć jeszcze tego nie widać
Jesienią zakupiłam kilka doniczek i wszystko to okazało się za mało bo kaktusów wciąż przybywa
Moja chciej lista coraz większa jak te wasze kolekcje oglądam
Lucynka 324 doniczki ;:224 jak tu nie zazdrościć Wciąż się nie mogę na żaden kierunek zdecydować bo wszystkie śliczne i wszystkie chciałoby się mieć
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”