Kwitnienie kaktusów

zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Mamilaria kwitnąca jesienią...co zrobić?

Post »

Witam, około tydzień temu zauważyłem że moja mamilaria puszcza pąki...dlaczego tak sie stało i co zrobić? Miałem już zaczynać powoli je zimować.
Na początku tego roku już puszczała, na przełomie stycznia lutego, ale uschły. Nie wiem może za późno ja wybudziłem bo dopiero w Marcu.
ale teraz nie wiem co się dzieje...ktoś doradzi? Pozdrawiam. :)

Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Kwitnienie kaktusa we wrześniu/październiku

Post »

Nic nie robić. Moja mammillaria sp. Siuba też ma kwiatki.
Wybudzanie ok, a co masz na myśli 'powoli zacząć je zimować'? Kiedy ostatnio podlana i gdzie stoi teraz?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kwitnienie kaktusa we wrześniu/październiku

Post »

Ostatnio podlany obficie prawie miesiąc temu, mam zamiar jeszcze raz lekko podlać. Temperatura na razie 20 stopni powoli bedzie zmniejszana za tydzień mysle że do 15 zejdę.
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Kwitnienie kaktusa we wrześniu/październiku

Post »

Nie podlewaj. Lepiej ewentualnie nie zobaczyć kwiatka niż zdeformować roślinkę. Ten gatunek mammillari wybitnie lubi słońce i widać, że miała go dużo więc lepiej nie podlewać bo zacznie Ci się wyciągać.
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Kwitnienie kaktusa we wrześniu/październiku

Post »

I nie zmniejszaj temperatury po jednym stopniu - po prostu wstaw do chłodniejszego pomieszczenia.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kwitnienie kaktusa we wrześniu/październiku

Post »

Ok, dzięki za odpowiedzi ;) z każdym gatunkiem tak postępować? J esli chodzi o kwitnienie jesienią.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Kwitnienie kaktusa we wrześniu/październiku

Post »

A gdzie Ty je trzymasz na stałe?
Bo jeżeli na zewnątrz, jest jeszcze wrzesień, robi się zimno, a coś chce kwitnąć, to możesz zabrać do domu.
Jeżeli w domu, a jest już taka pora jak teraz, to wynoś na zimowanie i trudno. Wiele dokwita jeszcze w chłodniejszych warunkach.
Najważniejsze jest to, żeby ostatni raz podlać we wrześniu i na zimowisko wynosić z suchą ziemią. I az do wiosny nie podlewać. A potem przyzwyczaić do wody i do światła.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kwitnienie kaktusa we wrześniu/październiku

Post »

Trzymam w domu. Więc wyniósł jutro do chłodu :wink:
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kwitnienie kaktusa we wrześniu/październiku

Post »

zbyszek12 pisze: z każdym gatunkiem tak postępować? J esli chodzi o kwitnienie jesienią.
Jesienne kwitnienia dla większości kaktusów są ewenementem i nie powinno się z tego powodu zmieniać zasad uprawy. Jeśli kaktus rozpoczyna zimowanie to należy go przesuszyć i przenieść do chłodu i to jest priorytet. Jeśli przy przenoszeniu na zimowisko widzę na roślinach jakieś pąki to je usuwam, by nie stanowiły zimą dla roślin zagrożenia. Tak samo usuwam niedojrzałe owoce jeśli jest taka możliwość. W czasie spoczynku mogą dać początek infekcjom i gniciu roślin. Oczywiście są pewne rodzaje kaktusów, które kwitną przy krótkim dniu (Ariocarpus, cześć Neoporteria, Schlumbergera) ale dla nich są oddzielne zasady uprawy.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwitnienie kaktusa we wrześniu/październiku

Post »

A można byłoby oświetlać lampą ?
Ile powinno mieć luksów aby dobrze rósł z tymi kwiatkami lub owocem no Skoda byłoby odbywać gdyby był.
Lumeny lampy dostosowałbym wg. Wzoru .

A mammlillaria gracilis kwitnie i ponoć to normalne teraz u niej . Chciałbym uzyskać uniej owoc a w efekcie nasiona do wysiewu.ma 5 pąków ale rozwijają się powoli ,ma teraz jasno na południowym oknie i 14 do 16 °C.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kwitnienie kaktusa we wrześniu/październiku

Post »

Żadna lampa nie zastąpi słonka a ono jest niezbędne do wytworzenia kwiatów praktycznie u każdej rośliny. Doświetlaniem można pobudzić siewki do wzrostu zimą ale kaktusów do kwitnienia zmusić się w ten sposób nie da się.
Jeśli kwiaty się otworzą należy je krzyżowo zapylić. O ile wiem, a mogę się mylić to dla Mammillaria gracilis także ta zasada dotyczy. Zatem aby uzyskać nasiona w jednym czasie muszą zawinąć dwie różne rośliny nie będące tym samym klonem i należy wtedy je krzyżowo zapylić. Jedna roślina nawet z setką pąków nie wystarczy do uzyskania nasion.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Kobylak
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 26 gru 2013, o 01:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwitnienie kaktusa we wrześniu/październiku

Post »

Jednak czasami wystarcza sztuczne światło do kwitnienia.
Na zdjęciu szczepiona lofka zimująca w fitotronie razem z siewkami.

Obrazek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kwitnienie kaktusa we wrześniu/październiku

Post »

Kaktusy czasem także kwitną w zupełnej ciemności, np. parodie w czasie zimowania w piwnicy ale to nie jest zasługa otrzymywanego w tym czasie światła. Najważniejsze jest światło w czasie lata, by roślina uzyskała odpowiednią kondycję. Wtedy nawet kwitnienie w ciemności może się udać. Natomiast, moim zdaniem sztuczne światło zawsze będzie za słabe, by wymusić dodatkowe kwitnienie zimą u gatunków, które standardowo kwitną na przełomie lata i wiosny.
Ogólnie koncepcja wymuszania kwitnienia zimą u gatunków normalnie kwitnących wiosną lub latem jest wg mnie co najmniej kontrowersyjna. Jaki jest tego sens?
Jeśli już koniecznie chcemy porównywać wartości fizyczne to np. natężenie oświetlenia sztucznego na dużym poziomie to ~1000 lx a natężenie oświetlenia w słoneczny dzień letni to ~100 000 lx. Widać wyraźnie, że to przepaść. Sztucznym światłem praktycznie nie jesteśmy w stanie uzyskać natężenia porównywalnego ze światłem słonecznym.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”