Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Wg mnie super. W końcu może zaczną pojawiać się znów drzewa w ogrodach bo właściciele działek nie będą bać się ich sadzić.
Pozdrawiam
Agneska
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Awatar użytkownika
dotii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1454
Od: 18 cze 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warmińska kraina ( 53°59'N 20°24'E)
Kontakt:

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Mój zielony raj.
Zapraszam do mojej cz.2 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=72247" onclick="window.open(this.href);return false;
Wymienię/Kupię/Sprzedam http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 53&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Ustawa - zawiera błędy, które pewnie będą niedługo poprawiać.

np. wskazuje się w art. 83f (sytuacji których ustawa nie dotyczy) w pkt. 3a "drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele nie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej"

Niestety, ustawa nie przewiduje własnej definicji "nieruchomości".
W kodeksie cywilnym zaś występuje pojęcie "nieruchomości" i "nieruchomości rolnej".
Oczywiście nie ma rozgraniczenia całości wyraźną linią, bo wiele nieruchomości w ewidencji jest wydzielona jako B (gdzie stoi dom) i R (rola, czyli pozostała część działki) - albo z powodu ochrony gruntów rolnych albo z powodu podatków. Ponadto część gospodarstw jest "siedliskowa", bez wyodrębnienia nieruchomości jako B. Oznacza to, że spór między urzędnikiem a właścicielem może rozkwitnąć poważnymi nieprzyjemnościami, aż do czasów rozstrzygnięcia i wypracowania stanowiska co jest czym.

W tej euforii zalecam ostrożność - sprawdzić czym co jest naprawdę, a nie czym nam się wydaje, bo od lat jest użytkowane w odmienny sposób. A sądy rozpatrują albo formalnie albo merytorycznie. I obydwa podejścia są poprawne!!!.

Ogólnie idzie w dobrym kierunku. Byle usunęli wszystkie niejasności. Ogrody działkowe czasem są własnością podmiotu prawnego a nie osoby fizycznej, choć grunt jest użytkowany przez osoby fizyczne....
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1106
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Według mojej wiedzy w ogrodach działkowych jest zakaz sadzenia innych drzew niż owocowe, przynajmniej w moim byłym ROD regulamin tego zabraniał.
Co do innych nieruchomości, to bez szaleństw, niejeden sadząc świerka czy inne drzewko blisko domu płakał za lat dziesiąt, bo miał piwnicę w pokoju "pod świerkiem".
Często wyobraźnia sadzących nie sięga dalej niż kilka lat i później kłopot. Mimo zmiany ustawy nadal nie będę sadzić u siebie drzew do których wycięcia muszę mieć zgodę. Za parę lat ustawę znowu zmienią (a jest to bardzo możliwe) i problem wyhoduje się sam, bo przekroczył te parę centymetrów z ustawy.
Jeśli miałabym działkę -tak kilka ha- to co innego :) Ech, własny las czy park sadzony osobiście...
Ale na moich 10 a absolutnie nie. Dom, sad, warzywnik, rekreacja i starczy ;:108
Pozdrawiam
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Na szczęście istnieje vacatio legis, będzie czas żeby wyciąć ryzykowne drzewa :-)
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Aquaforta pisze:Jeśli miałabym działkę -tak kilka ha- to co innego :) Ech, własny las czy park sadzony osobiście...
Ale na moich 10 a absolutnie nie. Dom, sad, warzywnik, rekreacja i starczy ;:108
Tu będzie boleć, gdy taki park zostanie wycięty w pień - "bo tak". Dziadek, ojciec dbali, młody sprzedał a nowy właściciel bez sentymentu..... remizy śródpolne, zadrzewienia liniowe, stare aleje lipowe..... bo nieruchomość to każda działka, nie tylko budowlana - to każdy kawałek grunty wydzielony geodezyjnie....

Argument że niemal 95% decyzji to pozytywne. Tak, bo wiele osób w ogóle nie podchodziło do tematu wiedząc z góry, że zgody nie dostanie... to tych nie policzyli. Niektóre zbiorowiska winne zostać objęte ochroną. Nie chodzi o pojedyncze drzewo. Tak jak z lasem. Las możesz wyciąć - ale masz obowiązek nasadzić w to miejsce nowy.
Tereny rekreacyjne - ludzie działki kupili, bo tak fajnie w lesie..... ale każdy kupił działeczkę 200m2 na której oprocz domku rośnie 1-2 drzewa. Teraz chcą je wycinać "bo liście lecą" (a wczesniej jak kupowali, to tak pięknie bo w lesie :D ). I za 5 lat będzie piękne osiedle mieszkaniowe z płotem na 2m, betonowym podjazdem oraz thujami i wierzbą mandżurkską przyciętą na wysokości płota......
O rolników, poza kilkoma przypadkami się nie boję, większość i tak mądrze dysponowała, wiedząc, że dziadek sadził, on ścina. On sadzi, wnuk będzie miał. Najgorsi jednak przyjezdni, z łańcucha zerwani miastowi...
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Może pomożecie mi w takiej sprawie:
Dąb szypułkowy samosiejka o wysokości 10 metrów został przeznaczony do ścięcia i odpowiednia zgoda została wydana pod warunkiem wsadzenia na działce 2 dębów czerwonych.
Sprawa dotyczy mojego syna. Początkowo odniósł się do tego entuzjastycznie, później gdy doczytał, uznał, że wolałby sadzić inne gatunki drzew ( oprócz owocowych najchętniej iglaste )
Działka jest spora bo ma 26 arów ale.... część jest pod trakcja elektryczną, więc nic nie wolno w dość szerokim pasie sadzić. Musiałby posadzić te dęby w części użytkowej, w której chce założyć sad. Czy jest jakaś możliwość odwołania się od decyzji.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Posadzić pod linią elektryczną, mój kolega ma las i gdy energetyka chce przyciąć, to jeszcze musi mu dać odszkodowanie.
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Kiedy zapowiedziano mu, że by pod trakcją nie sadził. Co prawda nie ma tego na piśmie.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

whitedame pisze:Może pomożecie mi w takiej sprawie:
Dąb szypułkowy samosiejka o wysokości 10 metrów został przeznaczony do ścięcia i odpowiednia zgoda została wydana pod warunkiem wsadzenia na działce 2 dębów czerwonych.
Sprawa dotyczy mojego syna. Początkowo odniósł się do tego entuzjastycznie, później gdy doczytał, uznał, że wolałby sadzić inne gatunki drzew ( oprócz owocowych najchętniej iglaste )
Działka jest spora bo ma 26 arów ale.... część jest pod trakcja elektryczną, więc nic nie wolno w dość szerokim pasie sadzić. Musiałby posadzić te dęby w części użytkowej, w której chce założyć sad. Czy jest jakaś możliwość odwołania się od decyzji.
Dla mnie to trochę dziwne, że wybrano ten gatunek.
Niestety dębu czerwonego nie ma na liście gatunków inwazyjnych, ale za taki jest uznawany, więc może pójść tym tropem i/lub tym co podkreśliłam?
" Zagrożenie. Zagrożenie ze strony tego gatunku polega na ograniczaniu różnorodności gatunkowej płatów roślinności, do których wkracza, głównie ze względu na to, że jego liście po opadnięciu trudno się rozkładają, uniemożliwiając wzrost innym roślinom. Ma bardzo niskie wymagania siedliskowe, co powoduje, że szybko się rozprzestrzenia i konkuruje z rodzimymi gatunkami drzew.
Zwalczanie. Powinno polegać przede wszystkim na niedopuszczaniu do rozwoju okazów dębu czerwonego na obszarach o dużych walorach przyrodniczych. Tam, gdzie już są obecne w drzewostanie, powinny być stopniowo usuwane w trakcie jego przebudowy, dotyczy to również młodych okazów, które mogą pojawiać się w takich miejscach jeszcze przez długi czas." http://www.wigry.org.pl/inf_i_rozw/budo ... por4_4.htm
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Jak najbardziej można odwołać się od decyzji - ma się na to 14 dni od jej otrzymania.

Można również zmienić decyzję obowiązującą - należy się zwrócić z taką prosba do organu który wydał taką decyzję. - tak długo, jak decyzja będzie obowiązująca.

Trochę dziwnie, że preferują taki gatunek. Uzasadnili wybór tego gatunku?
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1106
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Szukałam w necie informacji nt morwy i leszczyny. Mam po kilka krzaków posadzonych dla owoców, lubię owoce morwy, uwielbiam orzechy laskowe. Krzewy rosną daleko od domu, przy ogrodzeniu. Tylko za lat dziesiąt ich wielkość może być hmm, powalająca.
Nie wiem jak krzewy będą zachowywały się na moich piachach. Na glebach żyznych osiągają rozmiary słuszne. U mnie wszystko jest dużo mniejsze (V kl ziemi).
Jedni zaliczają je do krzewów owocowych, inni do ozdobnych. A przy ew likwidacji to ogromna różnica. Czy wszystko zależy od interpretacji urzędników w gminie? Nie jest to plantacja, po cztery sadzonki każdej rośliny.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”