MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Nieprawda
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Jeszcze kilka miesięcy temu nie było takich przepisów. Wiem bo szukałem wszędzie gdzie to było możliwe, z ekologami włącznie. Napisałem wiele listów z zapytaniem i doczekałem się paru odpowiedzi których wspólną cechą było wzruszenie ramionami. Na temat pszczół miodnych owszem są paragrafy. Jest na przykład możliwość postawienia pasieki bliżej ale konieczny jest mur około 3m wysokości co zmusi pszczoły do lotów powyżej ludzi. Szczegółów nie przytoczę bo nie to mnie akurat wtedy interesowało. Murarka ogrodowa to pszczoła którą i tak spotykamy w swoim otoczeniu bo jest dzika i samotnicza a nikt nie zarządza z tego powodu alarmu. Z drugiej strony na skargę wścibskiego i złośliwego sąsiada służby porządkowe zareagują i mogą wydać polecenie usunięcie "zagrożenia" bo nie ma też przepisu który chroni te pszczoły. Zatem jeżeli masz ochotę na pszczółki na balkonie to zrób tak żeby nikt tego nie zauważył. Nie chwal się co masz w skrzynce na której stoi rozłożysta paproć na przykład. Jeżeli nawet któraś zabłądzi i pojawi się w mieszkaniu sąsiada to nie będziesz raczej podejrzewany że masz coś z tym wspólnego. Zawsze możesz powiedzieć że to przez te lipy w sąsiedztwie.
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

comandos21 brachu sorki za lakoniczną wcześniejszą odpowiedź , ale nie miałem czasu i trochę "zjechany" jestem po pracy :wink:
Przepisów prawa wyższego rzędu (tj. ustaw i rozporządzeń) dotyczących kolizji interesów pszczół i okolicznych mieszkańców właściwie nie ma. Trzeba je wyciągać z innych ogólnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa ludzi i odpowiedzialności za ewentualne szkody. Te 3 metry, o których pisał diodas1 , jeżeli pamięć mnie nie myli, to praktyka pszczelarska dmuchająca na zimne.
Zupełnie inaczej może być w prawie miejscowym , tzn. uchwalanym w gmianach/miastach. Jeszcze bardziej restrykcyjne przepisy mogą obowiązywać w ustalanych przez spółdzielnie mieszkaniowe itp. twory zajmujące się tzw. mieszkalnictwem regulaminach, sr.......ynach.
Niby nic murarka złego nikomu nie zrobi, ale zawsze znajdzie się jakaś miła sąsiadka , albo miły sąsiad, który na sam widok owada będzie dostawał ciężkiego zapalenia pęcherza pławnego. Zresztą wiadomo , że murarki mogą zabić , bo "w stanach Panie pszczoły zabijają" (patrz wypowiedź sąsiada diodas1 z kiedyś) no i roznoszą boreliozę, zapalenie opon mózgowych, malarię, mnożą się od nich szczury i tak dalej.
Najbardziej demaskujące mogą być samce, bo to głupie i będzie siedziało na parapecie sąsiadki z II piętra. Na Twoim miejscu wybrałbym ze 30 największych kokonów, więc powinny być same samice i niech latają po balkonie. Spokojnie o zapłodnienie :wink: dzikusy samce je znajdą. W ten prosty sposób co roku będziesz mógł dodawać nowe geny do głównej hodowli, przyjemne z pożytecznym.
Awatar użytkownika
comandos21
100p
100p
Posty: 189
Od: 1 wrz 2009, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardo , woj. dolnośląskie [dolina rozpusty]
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Dzięki chłopaki za odp. Z tą paprocią świetna sprawa. Zaryzykuję i bd miał bzyki na balkonie ;)
Jestem Grzesiek ;) Pozdrawiam
Irek_2
200p
200p
Posty: 231
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Właśnie zamówiłem w tartaku kantówki na szkielet do nowego domku. Zrobiony w tym roku w marcu będzie za mały ;:138 Zaczynałem z 200 kupnymi kokonami, wyłuskane mam już ok 1.600 sztuk, a jeszcze mam do wyłuskania 6 pakietów po 20 rurek. W okresie oblotów zauważyłem bardzo szybkie tempo zaklejania rurek i podejrzewałem, że zleciały się do mojego domku również "dzikie" murarki. Moje podejrzenia się sprawdziły, sądząc po ilości kokonów.
Pozdrawiam Irek
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Ciekawe ilu ja się dochowam w przyszłym roku z moich skromnych 260. Czekam na mróz żeby wybrać się po trzcinę. A mrozu jak nie było tak nie ma :)
Pozdrawiam. Jacek :uszy
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Jest duże prawdopodobieństwo że też przekroczysz tysiąc, dlatego kiedy już wybierzesz się po trzcinę to tnij od razu na zapas albo zacznij myśleć o substytutach :)
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

diodas1 a ile byś proponował wystawić rurek? Myślę też o substytutach ale jakoś nie mam kiedy się za nie zabrać.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Statystycznie na początek tyle ile jest kokonów ale trzeba mieć trochę w zapasie w razie klęski urodzaju. Taki szacunek wynika stąd że średnio połowę kokonów stanowią pszczoły (drugą połowę trutnie) natomiast jedna pszczoła wypełnia swoim potomstwem dwie rurki. Wyniki rzeczywiste zależą potem od kondycji pszczół, zasobności pyłku i warunków pogodowych.
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

diodas1 Na zdjęciu nowych modułów masz skrzynkę z takimi skosami. Z czego one są i z myślą o czym? Na skosach stoi skrzynka z plastikiem. To jest ten nowy produkt z folii (czy tam czegoś :wink: ) termoplastycznej , o którym wcześniej pisałeś?
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Nie bardzo zrozumiałem o jakie skosy chodzi dlatego wyjaśnię po kolei.
Od lewej na dole kostka z gipsu, za nią kostka złożona ze sklejonych ze sobą rurek elektroinstalacyjnych o symbolu RL13 i dalej znowu kostka z gipsu Powyżej są skrzynki ze sklejki.
Po prawej dwie skrzynki ze sklejki a na górze skrzynka z MDF. W tej ostatniej upchane są pocięte na pół rurki do koktajli o średnicy 8mm zaślepione z tyłu koreczkiem z gipsu. Poza tą jedną kostką którą sporządziłem eksperymentalnie ( jej użycie uzależnię od pogody ) we wszystkich pozostałych dla pszczół skręciłem po prostu rurki z papieru. W gipsie i RL13 papier włożony jest do otworów w sztywnym korpusie, z tyłu spłaszczony i zagięty, jak w zeszłym roku. W pozostałych blokach modułowych rurki papieru po skręceniu stabilizowałem owinięciem kilkoma zwojami nitki krawieckiej i tak skrępowane ułożyłem wewnątrz tych obudów ze sklejki.Nie rozwijają się, nie deformują, są wystarczająco sztywne. Górna ścianka obudowy nie jest przyklejona do reszty. Rurki ułożyłem z meniskiem wypukłym (porównanie do szklanki więcej niż pełnej), docisnąłem je górną ścianką i całość obwiązałem sznurkiem. Dzięki temu wiatr mi niczego nie wydmucha.
Rurki papierowe są z tyłu spłaszczone, zagięte i zagięcie także wzmocnione nitką. Środkowy moduł z prawej strony jest do zdjęcia odwrócony tyłem (może to o te skosy chodziło). Rurek niczym nie kleiłem więc nie będzie potem kłopotu z ich opróżnianiem. Jak widać te nowe moduły nie mają tylnej ścianki. To celowy zabieg, żeby umożliwić lepszą wentylację rurek i ich schnięcie z zewnątrz gdyby pszczoły naniosły zbyt wilgotnego pyłku. W zeszłym sezonie z powodu deszczy były z tym problemy. W sztywnych korpusach (np w gipsie) brak jest takiej wentylacji niestety ale tym razem mniej ściśle dopasowywałem rurki do otworów. Kostki gipsowe pochlapałem plamami farby a dodatkowo wszędzie rurki różnie wystają żeby pszczołom było łatwiej trafić do swego gniazda. To chyba wszystko co chciałbyś wiedzieć? Otwory wewnątrz rurek papierowych wyszły w zakresie 7-11 mm. Te grubsze rurki murarki też zasiedlały w zeszłym sezonie.
Jeżeli chodzi o formatki termoformowane to dopiero tworzę stosowne kopyto. Jest przy tym trochę dłubaniny warsztatowej. Nie wiem czy zdążę na ten sezon. Rzeźbię spokojnie i gromadzę inne oprzyrządowanie, na przykład specjalne grzałki do wykonania stosownego piecyka, pompę próżniową itp. Technologia niby znana ale diabeł siedzi w szczegółach.
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Dobrze się domyśliłeś , że o te skosy mi chodziło. Gdzieś widziałem propozycję domku przeznaczonego niby do zimowania złotooków. Składał się z cienkich deseczek poukładanych pod różnym kątem. Na zdjęciu zagięcia rurek wyglądały, przynajmniej dla mnie, łudząco podobnie, stąd pytanie. Dzięki za odp.
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Całkiem możliwe że tym razem rurki od frontu zainteresują pszczoły a między nimi 1 z tyłu pojawią się też inni lokatorzy. W zeszłorocznych regularnie prostopadłościennych monolitach nie było zbyt wielu kryjówek. Jedynie pająki szukały schronienia w zakamarkach skrzynki. Ciekaw jestem czy owady zimujące w glinianych kokonach poddadzą się próbie "oswojenia" i zechcą się rozmnażać w oddzielnie dla nich postawionym siedlisku. Na razie zachomikowałem w lodówce kilkanaście odkrytych między murarkami takich dzbanuszków. Podejrzewam że zaczną się budzić dużo później niż pszczoły czyli wtedy gdy wraz z ciepłem pojawią się muszki a za nimi pająki. Żeby mieć jakiś wgląd w sytuację, kokony umieszczę w przezroczystej wylęgarni. Chcę im też zaserwować koło potencjalnego gniazda kawałek gliny bo zdaje się są one dość wygodnickie i nie szukały budulca w gruncie tylko podkradały go murarkom. Niektóre ścianki zamykające rurki były ewidentnie nadgryzione.
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”