Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED cz. 1

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Dziękuję. Ta żarówka od góry do połowy bańki ma osłonę z tworzywa, więc tylko w dół świeci.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Emilia pisze:Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytanie, bo dla mnie temat światła i prądu to czarna magia ;:223
Czy żarówka LED oznaczona: 10-A60 E27 6500K 10W 150D 87mA 220-240V 50/60Hz nadaje się do doświetlenia w zimie roślin pokojowych?
Pięcioma takimi żarówkami doświetlałem 1 m2 rozsad z odległości 1 metra.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Teoretycznie w dół a praktycznie również na boki.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

To dobrze, bo roślinami mam zastawiony stół, a dookoła stołu doniczki są podwieszone na stelażu przymocowanym do sufitu :D Muszę pokombinować, żeby chociaż 4 żarówki zawiesić. ;:138
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Emilia, ważna rzecz jeśli chodzi o doświetlanie, pamiętaj że stosuje się je generalnie po to, żeby uzupełnić a nie zastąpić naturalne światło. A już na pewno nie zrobisz tego najtańszymi żarówkami.
W jakiej odległości od okna trzymasz i jakie rośliny chcesz doświetlać?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Miesiąc temu posiałem mieszankę sałat w doniczce, dwa tygodnie doświetlałem żarówką LED ze zajętą mleczną bańką z odl. kilkunastu cm. Ruszyły jak tydzień temu dałem rózową akwarystyczną świetlówkę 18W.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Emilia pisze:To dobrze, bo roślinami mam zastawiony stół, a dookoła stołu doniczki są podwieszone na stelażu przymocowanym do sufitu :D Muszę pokombinować, żeby chociaż 4 żarówki zawiesić. ;:138
Aby ocenić oświetlenie należy kupić pH metr z funkcją pomiaru światła.
W sklepie ogrodniczym kosztuje około 40 zł.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

kaLo pisze:Miesiąc temu posiałem mieszankę sałat w doniczce, dwa tygodnie doświetlałem żarówką LED ze zajętą mleczną bańką z odl. kilkunastu cm. Ruszyły jak tydzień temu dałem rózową akwarystyczną świetlówkę 18W.
Czy oświetlane LED\em wybiegały? Czy miały przyrosty? W jakim stadium były na początku oświetlania LED\em, a w jakim na końcu.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Norbert, stół stoi 0,5 m od dużego okna wychodzącego na południe. Rośliny są poustawiane wg wzrostu od strony okna. Wiszące - w odległości ok. 0.5-1m od okna. Różne sadzonki filodendronów, hoi, begonii, difenbachii, fikusów i innych. Teraz tak jest ponuro i wcześnie ciemno się robi, że chciałabym tym moim pupilom trochę przedłużyć dzień.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Jeśli masz okno od południa to nie widzę powodu doświetlania. Doświetla się te rośliny, które albo mają mało światła, np. okno północne, małe okna, drzewa rosnące za oknem, itp. albo te które wymagają minimum dziennie 12h światła. Żadne z tych roślin co podałaś nie potrzebują doświetlania jeśli rosną tak blisko okna, jak u Ciebie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Norbert, w zasadzie to...ja to wiem, ale chciałam im poprawić :oops: Nigdy po zimie nie miałam problemu z roślinami z powodu niedoświetlenia, raczej z powodu suchego powietrza - jak to w bloku. Jednak kiedy wyniosę się "całkiem" do domu na działce, dla kwiatów będę miała miejsce tylko w północnym pokoju i wtedy rady o doświetlaniu roślin będą dla mnie bezcenne. Stąd pytanie o te konkretne żarówki ;:108
Dziękuję ;:180
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Żebyś mogła w tym pokoju przebywać bez obawy o swój wzrok żarówki LED powinne być takie jakie są używane do oświetlania mieszkań.
W żadnym wypadku nie demontuj ich odbłyśników.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Emilia, oczywiście. Ale rozumiem, że na działce będziesz robić od wiosny do jesieni i wtedy przyniesiesz rośliny do północnego pokoju? Jeśli mówimy o tym okresie, to wszystko zależy czy postawisz je na stoliku, czy na parapecie okna. Jeśli na parapecie, to światła powinno starczyć, jeśli na stolik ale dalej od okna to możesz pokusić się o taką żarówkę jedną, dwie. Ilość trzeba dopasować do ilości roślin i rozmieszczenia. Jeśli postawisz je powiedzmy w trójkącie, to jedna powinna wystarczyć na jakieś trzy rośliny. Doświetlanie minimum kilka godzin dziennie.
Nie bierz tylko zwykłych do oświetlania mieszkań, poszukaj takich, które w nazwie będą miały "grow " - takie są dedykowane pod rośliny. Ważne kieruj światło bezpośrednio na rośliny, gdyż patrzenie się w światło LED może być męczące dla oczu. Ale jak je zawiesisz na mniej więcej ok. 20 CM nad roślinami, powinno być w porządku.

Edit dziadek22 nie wprowadzaj w błąd, nie ma żadnej różnicy dla wzroku między świetlówkami do mieszkania, a tymi do doświetlania roślin. Już Ci kiedyś ktoś napisał, że jak się będziesz wpatrywać w zwykłą żarówkę, to też będzie męczące dla oczu. Poza tym można spokojnie przebywać w pomieszczeniu, w którym palą się takie LEDy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”