Cytrusy - porady ogólne

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cytryna traci liście.

Post »

Z cytrusami ja tez mam problem. Przeczytałem wszystko co sie da o uprawie, ale to głownie dotyczy metod zapobiegawczych przeciw problemom jakie zwykle dotyczą tych roslin, np. co zrobic aby nie było problemu. Co jeśli problem jest i to wieloaspektowy i jak uratowac drzewko cytrusowe.

Po krótce. Jestem w posiadaniu (odziedziczyłem) drzewek cytrusowych: pomarańczy, mandarynek, cytryn. Żeby było ciekawej rosliny na zimę (dla nich okres spoczynku ) posiadają wszelkie objawy błędnej uprawy. Zacznijmy od tego, ze posiadają objawy niedoboru składników dokładnie wszystkich. Liście są w ciapki, żyłki, jasnozielone, żólte. Na domiar tego porażone przędziorkiem, czyli srebrne kropki doszło do tego jeszcze spadź i grzyby sadzakowe. Podłoże zostało źle dobrane , a i z podlewaniem było zapewne różnie (bardziej wilgotne). Temperatura była prawidłowa i osylowała od 10 do 15 st. C, stanowisko jasne (dobre ze chociaż tyle).

Skutek tego wszytskiego: opadanie liści, barwne liście. Na razie pozbyłem sie przedziorka teraz zalezy mi aby drzewka nie ogołociły się z liści, bo powiem szcerze opadają zarówno te z niedoborem jak i z uszkodzeniami przędziorków.

Pytanie czy mimo, ze stan spoczynku, to można nawozić mniejszą dawką nawozu do cytrusów? wprawdzie zacząłem z obawy o to, ze niedługo będę miał miotły. Oczywiście dolistne nawożenie czy to pomoże??? Właśnie brakuje mi porad jak przywrócić cytrusa do stanu co najmniej dobrego.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna traci liście.

Post »

Zrób zdjęcia każdej rośliny oraz w zbliżeniu widok typowego jej liścia liścia.
Zdjęcia ponumeruj i opisz.
Zakup pH metr z miernikiem oświetlenia oraz wilgotnościomierz. Jak go już będziesz miał napisz.
Oceń, a jeszcze lepiej zmierz jaka jest wilgotność powietrza oraz oświetlenie w tym pomieszczeniu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Przędziorki bardzo osłabiają roślinę i mogą dawać takie objawy o których piszesz. Czym je zwalczałeś?
Jasne plamy mogą być też objawem chlorozy, odpowiedni preparat można podać nawet teraz. To może być spowodowane zbyt twardą wodą, a nieodpowiednie podłoże dodatkowo mogło pogłębić objawy. Szczególnie, że piszesz iż problem dotyczy wszystkich cytrusów. Spróbuj zmiękczyć wodę przed podlewaniem. Na wiosnę zmień podłoże.
Jeśli cytrusy zgubią wszystkie liście, jest szansa że wypuszczą nowe na wiosnę.

Poczytaj tutaj o zmiękczaniu wody:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... %99kczanie
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Afrodyzjak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 13 gru 2016, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna traci liście.

Post »

Witam, od niedawna moja cytryna cierpi na chlorozę. Opryskuje ją odpowiednim do tego preparatem. Czy jest możliwe aby młody liść jeszcze w pełni nie wykształcony po opryskaniu go lekko sie zwinął i opadł ? Z góry dziękuje za odpowiedź.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

norbert76 pisze:Przędziorki bardzo osłabiają roślinę i mogą dawać takie objawy o których piszesz. Czym je zwalczałeś?
Jasne plamy mogą być też objawem chlorozy, odpowiedni preparat można podać nawet teraz. To może być spowodowane zbyt twardą wodą, a nieodpowiednie podłoże dodatkowo mogło pogłębić objawy. Szczególnie, że piszesz iż problem dotyczy wszystkich cytrusów. Spróbuj zmiękczyć wodę przed podlewaniem. Na wiosnę zmień podłoże.
Jeśli cytrusy zgubią wszystkie liście, jest szansa że wypuszczą nowe na wiosnę.

Poczytaj tutaj o zmiękczaniu wody:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... %99kczanie
Zwalczałem przędziorki Magusem i Promanalem. Mój wybór padł na takie preparaty , bo były osobniki dorosłe jak i jaja. Same rosliny stoją w widnym oszklonym pomieszczeniu z temperaturą do 15 st. C. Tak wiem podłoże jest dość istotne, ale tak jak zauważyłeś musze czekać z przesadzaniem do wiosny. A drzewka nie są małe bo maja po 1, 5 m nawet. Woda którą podlewam jest odstała przez kilka dni i o temperaturze powietrza. Dzięki za link o zmiękczaniu wody.

Nie będę zamieszczał tu zdjęcia z objawami niedoborów, bo wierzcie mi objawy sa książkowe, a zalezy mi na tym jak teraz zniwelowac, zastopować byle do wiosny te objawy, nie stosując nawozów doglebowych, przesadzania, w zimowym spoczynku (co jest niewskazane według poradników). Zalezy mi aby liście nie opadały, chociaż cięzko bo te uszkodzone przez przędziorka i z niedoborami to i tak spadną.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Afrodyzjak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 13 gru 2016, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Ja do moich roslin niedawno kupilem biohumus z odchodow dżdżownic kalifornijskich i stosuje 2 nakretki na litr wody raz w miesiącu i powiem szczerze, że stan wszystkich moich cytrusów się poprawił, a mam ich 12.
Awatar użytkownika
Piotrek_85
50p
50p
Posty: 88
Od: 24 sty 2014, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Budda powoli dojrzewa, ciężki ten zimowy czas, roślinki męczą się w piwnicach, byle do wiosny :wink:

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Piotrek
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Co to jest - ta Budda? ;:oj
Pozdrawiam, Gosia:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Afrodyzjak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 13 gru 2016, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Witam, przedstawiam Wam moje zimujące cytrusy :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

To są maleństwa z pestek?
Afrodyzjak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 13 gru 2016, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Dokładnie. :) Największe mają prawie rok, :) jeden okaz fajny mi sie trafił, co bardzo powoli rośnie i pięknie się rozkrzewia, więc postanowiłem go na bonsai zrobić. ;) Śmiesznie wygląda takie coś 10 centymetrowe z koroną u góry. Nawet małe listki mu rosną, więc myślę że idealnie się do tego nadaje. :) Jak na razie wszystko przebiega bezproblemowo, roślinki w moim grow boxie przechodzą obficie zimę. Widok cieszy oczy. :) Obrazek
Awatar użytkownika
doromichu
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4019
Od: 12 mar 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: United Kingdom.Cheshire

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Piotrek 85 piękna Ręka Buddy. Pokaż proszę zdjęcie całej roslinki
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”