Nasiona otoczkowane- ich wady i zalety

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Ja na otoczkowanych już też się przejechałem, były to ogórki bez otoczki ale zabrakło mi nasionek, więc dokupiłem tą samą odmianę ale otoczkowane, bo tylko takie były. Po wschodach wszystkie nie otoczkowane wzeszły a z otoczkowanych nie cała połowa, musiałem dosiewać. Na następny rok postanowiłem wykorzystać te otoczkowane, była to całkowita klapa, wzeszła mi może 1/4 i znowu dosiewka. Z ciekawości wygrzebałem kilka nasionek i co? Nasionka całe w pancernej skorupce! Od tego czasu mam jakieś uprzedzenia i nie stosuję ich, stosują tylko zaprawiane. Jak i też sam sobie zaprawiam, chodźby po to żeby lepiej je było widać w ziemi przy wysiewie.
Pozdrawiam Józef
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Mam złe doświadczenia z otoczkowanymi nasionami, są też bardzo drogie. Nie rozumiem niechęci do przerywana okopowych, przecież i tak trzeba plewić i wzruszać glebę, wyrywam chwasty i część niepotrzebnych marchewek czy pietruszek, buraczki raczej przesadzam.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8512
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Ja na zwykłych detalicznych nasionach ogórka przejechałam się nie raz i dlatego zainwestowałam
w nasiona profesjonalne . Jakość super i zero problemów z kiełkowaniem .Nie rozumiem jaki jest sens
stosować otoczkę w ogórkach ,przecież to duże nasiona ? Skład otoczki też ma znaczenie a bywa
różny .
Na stronach o ekologicznych uprawach wyczytałam , że przerywanie marchewki toruje drogę szkodnikom.
Od tego czasu marchew sieję punktowo i nie mam robaczywej marchewki . Z tego właśnie wynika moja
niechęć do przerywania .
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Nie mam szkodników w marchewce i nie wiem czy ta teoria ma sens. A czemu akurat przerywanie ma przyciągać szkodniki a nie sam fakt, że mają żywiciela? Nie widzę w tym sensu :roll:
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

anulab pisze:Ja na zwykłych detalicznych nasionach ogórka przejechałam się nie raz i dlatego zainwestowałam
w nasiona profesjonalne . Jakość super i zero problemów z kiełkowaniem .Nie rozumiem jaki jest sens
stosować otoczkę w ogórkach ,przecież to duże nasiona ? Skład otoczki też ma znaczenie a bywa
różny .
Na stronach o ekologicznych uprawach wyczytałam , że przerywanie marchewki toruje drogę szkodnikom.
Od tego czasu marchew sieję punktowo i nie mam robaczywej marchewki . Z tego właśnie wynika moja
niechęć do przerywania .
Ja ogórki wczesne wysiewam z własnych nasion do kubków w domu. Wschodzi każde nasiono. Wysadzam już kilkuliściowe sadzonki. Zbieram ogórki wcześniej niż sąsiedzi siejący do gruntu.
Ja w marchew sianą na jesieni i wczesną wiosną wsadzam dymkę. Chroni ona marchew przed szkodnikami.
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nasiona otoczkowane- ich wady i zalety

Post »

To trzeba mieć miejsce na kwiaty i warzywa , na parapecie , ja ogórki zawsze do gruntu wysiewam , raz miałam otoczkowane i też porażka , wolę jednak zwykłe nasionka zaprawiane albo nie :wink:
Bożena
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Nasiona otoczkowane- ich wady i zalety

Post »

Nikogo nie namawiam do kupowania nasion otoczkowanych ale warto wysiewając nasiona otoczkowane wiedzieć parę rzeczy. Po pierwsze nasiona otoczkowane potrzebują więcej czasu na wykiełkowanie. Po drugie i to jest chyba najważniejszy warunek by mogły wykiełkować potrzebują znacznie więcej wilgoci niż nasiona nieotoczkowane bo musi się rozpuścić otoczka.
aria napisała, że nasiona otoczkowane są bardzo drogie. Owszem są droższe ale wysiewamy ich znacznie mniej, w odpowiedniej rozstawie co powoduje, że unikamy przerywki, oszczędzamy na czasie. Przeważnie w opakowaniu jest znacznie więcej nasion niż chcemy wysiać a przechowywanie ich obniża ich zdolność kiełkowania w następnym sezonie.
Nie wiem co miał na myśli dziadek22
dziadek22 pisze:Nieprawidłowo wykonane otoczkowanie nie dopuszcza wody do nasiona.
Firmy zajmujące się otoczkowaniem nasion nie mogą sobie pozwolić by otoczka była niewłaściwie wykonana, dodatkowo do otoczkowania wybierane są nasiona o najwyższej sile kiełkowania. Warto czasami zanim zwalimy winę na producenta nasion zastanowić się czy przypadkiem my sami nie popełniamy jakiś błędów uprawowych.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Nasiona otoczkowane- ich wady i zalety

Post »

Warzywkowo Czasy kiedy chciałem "uszczęśliwiać ludzi na siłę" minęły bezpowrotnie. Ja osobiście uważam, że warto zrobić jak najwięcej by uniknąć przerywki marchwi a staram się stosować nasiona o bardzo dużej sile kiełkowania. Skoro zostałem wywołany do odpowiedzi :D
aria pisze:Nie mam szkodników w marchewce i nie wiem czy ta teoria ma sens. A czemu akurat przerywanie ma przyciągać szkodniki a nie sam fakt, że mają żywiciela? Nie widzę w tym sensu :roll:
U mnie nie jest aż tak dobrze i połyśnica marchwianka pojawia się co roku choć na szczęście w niewielkich ilościach. Staram się nie stosować środków chemicznych choć przyznaję, że niektóre z nich są bardzo skuteczne. Ja osobiście nie stosuję nasion otoczkowanych ale tylko dlatego, że nie spotkałem nasion otoczkowanych odmian na których uprawie mi zależy. Połyśnica jak większość owadów kieruje się zapachem. Zapach obornika, zapach naruszonej podczas przerywki naci marchwi wabi muchy i pozwala zlokalizować roślinę żywicielską. Dodatkowo wolna przestrzeń w glebie po przerywce ułatwia składanie jaj (stąd zaleca się podlanie jeżeli ktoś decyduje się na przerywkę marchwi). Nigdy nie powinno się pozostawiać na grządce wyrwanych siewek.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8512
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Nasiona otoczkowane- ich wady i zalety

Post »

Dzięki Przemku za fachowe wyjaśnienie dlaczego marchewki lepiej nie przerywać . Ja
byłam przekonana , że to działa na własnym przykładzie , ale jak mi aria
napisała , że to bez sensu to zaczęłam ponownie szukać gdzie o tym czytałam . ;:131
Jak już pisałam siałam marchew kolorową nasiona otoczkowane firmy Legutko . Co do
odmian jakie są w tym miksie to wadą jest , że rosną ogromne i zielenieją od góry . U mnie
w większości idą na sok i jest on zielony .Wiem , że to nie jest solanina i jest ok .Fajna jest
ta bordowa .
Nasiona były pod koniec terminu ważności i wykiełkowały bardzo ładnie .Stąd moja teoria,
że otoczka chroni nasiona przed starzeniem .
Na nasionach profesjonalnych jakie kupowałam ,zawsze była otoczka .Miałam na nich informację
o temperaturze przechowywania ( chyba 5 stopni ). Być może zbyt wysoka temperatura jest
przyczyną , że nasiona słabo wykiełkowały ?
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona otoczkowane- ich wady i zalety

Post »

Na pewno połyśnica kieruje się zapachem szukając marchwi, nać jest bardzo aromatyczna i wiatr też powoduje, że wydziela się jej zapach, nie tylko przerywanie. A jak pielimy i wyciągamy chwasty rosnące przy marchewce to nie przyciągamy połyśnicy, przecież jest tyle samo zapachu wokół :roll:

Anulab, ja wiem, że gdzieś to wyczytałaś, uwierzyłaś i stosujesz. Ja się z tym nie zgadzam, bo to nie logiczne, a w uprawie też nie mogę potwierdzić. Wystarczyłoby nie ruszać rządka marchewki żeby nie mieć szkodnika, kiedy obok jest grządka ze śmietką ;:224
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Nasiona otoczkowane- ich wady i zalety

Post »

Może skupmy się na nasionach otoczkowanych, bo znowu trzeba będzie dzielić wątek.
Mamy przecież temat o marchwi.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Nasiona otoczkowane- ich wady i zalety

Post »

Dzisiaj zakupiłem 2 opakowania otoczkowanych nasion cebuli Ailsa Craig. Mam też zwykłe nasiona tej odmiany więc będę mógł porównać jak kiełkują.
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Nasiona otoczkowane- ich wady i zalety

Post »

Plantico ma nasiona otoczkowane z nano-gro.
Iza
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”