Plamy na liściach

ODPOWIEDZ
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Od jak dawna jest ta plama? Wygląda na poparzenie słoneczne, ale mogę się mylić, niezbyt dokładnie ją widzę.
olkafr
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 22 lis 2016, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Dostałam takiego Storczyka na urodziny. Niepokoją mnie liscie,czy mógłby mi ktoś pomóc i powiedzieć czy to coś poważnego? Koleżanka kupując go spytała Pani z kwiaciarni czy tak ma być, to powiedziała jej że to najstarszy liść i dlatego tak wygląda i że odpadnie. Tyle że liść nad nim też jest pożółkło-czerwony Storczyk był też przelany.


Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Beata1990
50p
50p
Posty: 93
Od: 21 lis 2016, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Jeśli możesz to wgraj trochę lepszej jakości zdjęcia i je odwróć, bo ciężko wszystko zobaczyć.

Na początku chyba dobrze byłoby gdybyś wyjęła go z doniczki i zobaczyła co sie dzieje w korzeniach. Teoretycznie może być chory, ale równie dobrze mogą to być przebarwienia wynikające z braku lub nadmiaru światła. Szczerze mówiąc, ja nie do końca widzę kolor liści i ciężko mi coś podpowiedzieć :wink:
olkafr
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 22 lis 2016, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Ok później postaram się zrobić lepsze zdjęcia. Zapytam jeszcze o liście innego mojego storczyka, mianowicie są na nich małe białe kropki, takiego juz go kupilam. Próbowalam się dowiedzieć co to może być i z tego co wyczytałam mogą to być uszkodzenia mechaniczne przez inne kwiaty np kaktusy lub choroba? Storczyk ma 9 lisci i na 3 liściach takie właśnie białe kropki. Nie powiększają się, ani ich nie dochodzi. Najmłodszy listek jest pęknięty i ma chyba przebarwienia.

Obrazek


Obrazek

Obrazek



Obrazek
Beata1990
50p
50p
Posty: 93
Od: 21 lis 2016, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Jeśli chodzi o pękanie liści to najczęściej dzieje się tak, gdy roślina jest przesuszona, albo przewiana. Często podlewasz tego storczyka? Listki po bokach też są trochę suche więc może to właśnie kwestia tego?

A te plamki białe to nie mam pojęcia co to jest ;:185 Może właśnie jakieś uszkodzenia mechaniczne z przeszłości. W sumie w transporcie czy w sklepie pewnie mógł sporo przejść. Jeśli się nie rozrastają to raczej to. A nowe listki jak rosną też to mają?
olkafr
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 22 lis 2016, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Wstawiam lepsze (mam nadzieję,nie wiem dlaczego te zdjecia się tak przekracają dodaję z telefonu gdzie sa normalne i dopiero po dodaniu się przekrecaja) Bardzo proszę o pomoc ;)

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

-- 25 lis 2016, o 14:01 --

Co do poprzedniego posta to podlewam kiedy ma już srebrno biały nalot na korzeniach. Ja go podlalam dopiero 2 razy bo mam go jakoś ponad 2 tygodnie dopiero. Liscie zraszam jakoś 2 razy dziennnie mgielką.Najmłodszym listkiem jest właśnie ten pęknięty,reszta liści jest ładna bez tych białych kropek. Jedynie co puszcza to nowy pęd Ale jest jeszcze malutki
Beata1990
50p
50p
Posty: 93
Od: 21 lis 2016, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Dzięki za zdjęcia :) Mam nadzieję, że ktoś jeszcze się wypowie i będzie możliwość porównania opinii bo ja specem nie jestem, raczej bazuję na tym czego się przez wiele lat naczytałam natomiast chcę, powiedzieć, że nie przerobiłam wszystkiego w praktyce na swoich kwiatach. To co mogę napisać, to to, że nie podoba mi się, że te liście żółkną od nasady. Tak jakby działo się coś od trzonu storczyka. Zmiana na najstarszym liściu wygląda źle. Według mnie Twój kwiatek jest chory i zdecydowanie powinien zostać odseparowany. Nawet jeśli się mylę, co jest prawdopodobne to przynajmniej unikniesz ryzyka rozchodzenia się choroby na resztę roślin. Poczytaj sobie o fuzariozie storczyka, zweryfikuj z tym, co się dzieje z roślinką. Tobie z pewnością będzie najłatwiej ocenić, czy to może być to.

A co do wcześniejszego posta, to w takim razie chyba najlepiej czekać na nowy listek, wypuszczony już u Ciebie i starać się zapewnić mu jak najlepsze warunki. Jestem pewna, że ten nowy będzie już książkowo ładny :wink:
olkafr
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 22 lis 2016, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Dzięki za odpowiedź. Mi też się nie podobają te liście..jeżeli to to o czym mówisz należałoby odciąć liście posmarować maścią z oliwy i cynamonu i pryskac co 14dni np. Topsinem. Kurczę straszne jest to ze ludzie którzy sprzedają chore rośliny w kwiaciarni wciskają kit osobie kupujacej, która nie ma zielonego pojęcia a pyta o stan liści....
Beata1990
50p
50p
Posty: 93
Od: 21 lis 2016, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Oby Topsin pomógł ;:168 Jeśli ten storczyk stał obok innych roślin to może zapobiegawczo opryskaj je Bioseptem? Chociaż mam nadzieję, że ktoś tu zaraz napisze, że wcale nie jest tak źle :)
olkafr
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 22 lis 2016, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Niestety kolejne liście zaczynają żółknąć, jeden liść jest miękki i pomarszczony ;:218 wyjęłam podłoże było wilgotne.
Nie wiem co mam z nim robić, kwitnie i to dość obficie i ma dużo pąków. Dodaję też zdjęcia korzeni, jest ich dużo, nie są miękkie. Martwi mnie jego stan, zostały mu tylko 4 liście i w tym 2 mają już miany ; ( Nie wyrasta żaden nowy.

Obrazek

Obrazek



Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek


Obrazek
Beata1990
50p
50p
Posty: 93
Od: 21 lis 2016, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Płukałaś go tym Topsinem? Te zmiany postępują bardzo szybko i wydaje mi się, że jeśli chcesz go ratować, to trzeba działać bardzo szybko. Twój storczyk jest chory, wydaje mi się, że niestety miałam wczesniej racje. Problem polega na tym, że niestety ciężko będzie go wyleczyć, to jest już mocno zaawansowane stadium i najpewniej kupiłaś go już z tym paskudztwem ;(
olkafr
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 22 lis 2016, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Niestety nie mam Topsinu a nie miałam jak go kupić przez weekend, jutro będę go miała. Ciekawe czy coś jeszcze z tej bidy będzie ;((( To prezent urodzinowy, kupiła mi go moja koleżanka, a Pani w kwiaciarni powiedziała jej że to normalne takie żółte liście ;(( Storczyk jest u mnie niecały tydzień.A jak sytuacja z korzeniami? wydają się być chyba ok? Czy to coś w ogóle zmienia? Okrutnie mi go szkoda i aż żal patrzeć ;(
Jest cały czas odizolowany od innych kwiatów.
Beata1990
50p
50p
Posty: 93
Od: 21 lis 2016, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Korzenie wydają sie być ok, chociaż aktualnie odpalam zdjęcia na komórce wiec do końca nie widzę wszystkiego dokładnie.

Jeśli on ma fuzarioze, to niestety infekcja pewnie objęła już całość. Na korzeniach tez sie ostatecznie odbije, ale przy tym tempie, to wczesniej stracisz stożek wzrostu ;( Jak uda Ci sie kupić Topsin to zastosuj go jutro i obserwuj. Możesz nim podlać storczyka albo spryskać liście. To jest choroba, której ciężko sie pozbyć. Znam osoby, które w takich sytuacjach po prostu wyrzucają storczyka, są też tacy, którzy starają się go ratować. Czy ma to sens? To już musisz ocenić sama ;)

Daj znać co postanowiłaś ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”