Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED cz. 1

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Zacząłem sam się zastanawiać nad wykorzystaniem LED do doświetlenia rozsady. Koszt "halogen-a" LED 50w o skuteczności odpowiadającej 500W to tylko 35zł. Takie led 50w emituje światło na poziomie 4500 lumenów (lux byłby bardziej akuratnym odniesieniem, ale wtedy trzeba by znać już wysokość źródła światła nad rozsadą, więc pozostańmy przy lumenie). Teraz jak to się ma na tradycyjne świetlówki - otóż potrzeba by przynajmniej o połowę więcej watów, żeby zapewnić podobną ilość światła, a sama świetlówka grzała by się bardziej i zajmowała więcej miejsca, kosztowała także więcej. Tak jest z każdym nowym standardem, że początkowo jest drogi, potem staje się dostępny, w końcu powszechny - na naszych oczach technologia przeskakuje na ostatnią pozycję. Z doświadczenia w akwarystyce wiem, że najkorzystniejsza temperatura barwowa dla uprawy roślin jest gdzieś w graniach 8000K (rośliny morskie lubią wyższą). Nie zmienia to jednak faktu, że nawet przy zwykłym świetle żarówkowym - 2700K rośliny rosną. Z powszechnych dla Ledów temperatur barwowych wybrałbym kilka aby zapewnić większą rozpiętość widma. Gdybym jednak wybierał z jednej to wybrał bym jednak światło daylight jako najkorzystniejsze czyli około 6000K - wtedy również mamy tą zaletę, kolor zielony wygląda najatrakcyjniej. Ponieważ mam okna zachodnie i wschodnie,a brak mi podłogowego spotykam się z typową bolączką przy produkcji rozsady czyli za ciepło, za ciemno. Gdybym zdecydował się doświetlać rozsadę to zapewne ustawię ją na parapecie - a dodatkowo światło jedynie będzie miało za zadanie wzmocnić nieco natężenie. Czyli będę świecił nie po to, aby dzień był dłuższy - a po to by zrekompensować roślinom niskie natężenie światła dziennego wczesną wiosną. Takie dwa naświetlacze 50W dadzą sumarycznie 9000 Lumenów - czyli tyle co co 10 przeciętnych świetlówek 18W starszego typu T8. To już jest jak by nie patrzeć całkiem spora ilość, jeżeli tylko źródło światła nie będzie zbyt odległe od roślin powinno się spisać. Jak wiadomo nasze rozsady rosną, więc przyda się także jakaś forma regulacji wysokości tego oświetlenia - zbyt blisko to zbyt ciepło i zbyt widno, zbyt skoncentrowane światło. Co myślicie o takich "halogenach" led jako źródło doświetlania rozsady? Na tą chwilę 30W ~ 25 ZŁ, 50 W - 35 zł, 100W - 100zł.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Od dwu lat doświetlam rozsady LED'ami daylight. Kilka lamp po kilka kilkanaście wat każda. Rozsady nie wybiegają.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Lunari poczytaj o sposobach otrzymywania światła białego w LED-ach. http://www.alled.pl/?sposoby-generowani ... ach-led,66
To co napisałes o swietlówkach nie jest do końca prawdziwe, bo skuteczność świetlna (lum/W) ledów i lamp wyładowczych o podobnych kolorach światła jest porównywalna.Popełniasz jeszcze jeden błąd. Jednostka lumen jest definiowana dla krzywej czułości oka ludzkiego i jeżeli jakaś lampa ma dużo lumenów, to znazczy, że ma sporo barwy zielonej w swoim widmie.Taka Fluora 77 ma lumenów niewiele, ale 70% mocy jest wypromieniowywana w paśmie roślinnym. https://olkpeace.org/forum/viewtopic.pH ... 1&start=45

Jest jeszcze coś takiego http://led-byt.pl/pl/c/20-100W-COB-45mil/234 ale nijak ma się to do cen, które podałeś. Dochodzi jeszcze koszt zasilacza i radiatora.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Co do naświetlacza - to chodziło mi o coś takiego zmoderowano - nie podajemy linków do platform handlowych/mod.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Po pierwsze to nie są naświetlacze tylko oświetlacze i służą do oświetlania. Po drugie , ile może kosztować w Chinach takie COŚ, żeby koleś z All był zarobiony , mimo że ściąnął kilkaset szt a sprzeda może 20% albo mniej? Babcia mawiała : taniocha zawsze wychodzi najdrożej. Działa szczególnie teraz, w czasach masowej podaży taniego badziewia.Jest jeszcze jeden aspekt.Dwie swietlówki o mocy 36W, długości ponad 120 cm rozstawione w odl. 50 cm, zawieszone kilkanaście cm nad rozsadą doswietlą równomiernie półkę o szerokości 1 metra.Ledowym oświetlaczem tego nie osiągniesz.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Typowa świetlówka ma 120w i 18W, lub 2x18w. Jednak przy np. trzech oświetlaczach 30w koszt podobny natomiast światła więcej. Można też oświetlić spokojnie tą powierzchnię 120cm, a światło jest bardziej ukierunkowane, a nie tak jak w świetlówce ucieka też na boki.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Trzeba sobie jeszcze powiedzieć jaki mamy cel. Mój to doświetlić rozsadę. Jeżeli ktoś chce uprawiać egzotyczne rośliny przy użyciu światła HQI to ma do tego prawo. Szukam taniej metody doświetlenia roślin na parapecie - bo nie mam okna południowego. Światło mam od wschodu i zachodu - czyli albo do albo po południu. W lutym i marcu jest małe natężenie światła i dzień jest krótki. Większość roślin produkowanych z rozsady pochodzi z klimatu cieplejszego, gdzie wahania w długości dnia pomiędzy latem a zimą są znacznie mniejsze. Ja bym obrał taką technikę, że przy założeniu, że jest widno od 8 do 18, a pomidory, papryki i bakłażany wymagają wysokiego natężenia światłą - to zapotrzebowanie zapewne jest najlepiej zaspokojone w okolicach południa. Zatem doświetlałbym rano i wieczorem używając programatora czasowego. Sprawdzałem doświetlanie rozsady zwykłą lampką, w której zamontowałem mocną świetlówkę. Różnica pomiędzy rozsadą doświetlaną a nie była kolosalna - pomidory niedoświetlane chude patyki, same się przewracały, natomiast rozsada doświetlana tylko 4-5 godzin od rana - mocna i krępa. Potem po pikowaniu już roślin nie doświetlałem bo miałem możliwość wstawienia do innego budynku z południowym oknem, gdzie jednak panuje w marcu zbyt niska temperatura - zwłaszcza dla młodych siewek. W kwietniu jest już ok, a poza tym dzień się wydłuża więc i światła więcej. W przyszłym roku nie będę miał możliwości przeniesienia rozsady na południowy parapet - zwykle robiłem to po pikowaniu. Dlatego szukam możliwości oświetlenia dużej powierzchni (całego parapetu, o wystawie zachodniej). Piszecie, że ledy się nie nadają, ja jednak obstaję przy koncepcji dziadek22.

Kalo, kilka stron wcześniej podajesz przyklad oprawy led marketowej. Nie od dziś wiadomo, że elektroniki, która szybko się zmienia nie warto kupować w takich sklepach. Za pendrive 16gb w takim sklepie można mieć 64gb w tej samej cenie na allegro. Podobnie jest z ledami - one się zmieniają, powstają coraz nowsze i skuteczniejsze. Sklep stacjonarny musi odbić sobię koszty, a nieświadomy konsument kupi tak czy inaczej. Natomiast obecnie led jest na tyle tani, że do doświetlania na parapecie się powinien sprawdzić. Co prawda wcześniej używałem świetlówki kompaktowej, ale nie wydaje mi się, żeby led się nie spisał, skoro się sprawdza od 2 lat u kolegi.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Każdy ma prawo do swojej metody .120 cm ma rura 36W, 58cm 18W. Oprócz natężenia oswietlenia jest jeszcze taki parametr jak równomierność , od którego zależy ilość światła przypadająca na poszczególne rośliny. Stosując źródło punktowe trzeba go powiesić dość wysoko, żeby dana płaczczyzna była oświetlona równomiernie.Należy tylko pamiętać o tym, że dwukrotne zwiększenie odległości powoduje czterokrotne osłabienie natężenia światła. Najtańsza jest ta metoda ,która przynosi największe efekty przy najmniejszych nakladach. Jest na YT sporo filmików, jak ludzie badają LEDY na efektywność świecenia. Polecam obejrzeć.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Lunarii pisze:Typowa świetlówka ma 120w i 18W, lub 2x18w. Jednak przy np. trzech oświetlaczach 30w koszt podobny natomiast światła więcej. Można też oświetlić spokojnie tą powierzchnię 120cm, a światło jest bardziej ukierunkowane, a nie tak jak w świetlówce ucieka też na boki.

Nie do końca prawda. Do doświetlania obszaru o powierzchni ok. 1 metr/0,5 metra wystarczy jedna świetlówka o długości metra i mocy 54W - np. Sylvania Aquastar.
Poza tym reflektory LED, które podałeś są nietrwałe - szczególnie te które są ściągane z Chin, w porównaniu do świetlówek liniowych (T5). Te pierwsze średnio wytrzymują 1 rok, ale zdarzyło mi się że poświeciły pół roku, a świetlówka kilka lat... Kolejna rzecz, żeby oświetlić obszar taki jak podałem wyżej, musiałbyś dać dwa reflektory obok siebie, czyli 2x 50 = 100W, od biedy można dać 2x 30W, ale i tak wyjdzie więcej niż jedna świetlówka. Jak napisał wyżej kaLo, reflektor będzie dawał światło punktowe.

I jeszcze jedna rzecz, widmo światła - najefektywniejsze jest to z przewagą barwy niebieskiej i czerwieni. Te reflektory, które są sprzedawane o barwie zimnej, mają tylko przewagę barwy niebieskiej, ale nie wiadomo w jakiej skali, bo nigdzie nie znalazłem wykresu. Tak więc sama moc lampy to jedno, ale jest jeszcze wiele innych czynników.

Ci do ukierunkowania światła, w świetlówkach jak dasz odbłyśnik, to światło nie będzie uciekać na boki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

No tak, ale świetlówka nie jest niezależna - potrzebna jest do niej oprawa, odbłyśnik - a i tak trzeba to jakoś zamontować, żeby świeciło na odpowiedniej wysokości nad rozsadą. Przyznam, że teraz skłaniam się ku oprawie ze świetlówkami led 2x18w (2x1900lm) 6000k, 120 cm - komplet 75zł. W akwarium mam 2x80W klasyczne świetlówki - świetne światło - ale koszt statecznika, opraw i samych świetlówek dość wysoki.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Koszt jest większy - za świetlówkę, która wyżej podałem razem w komplecie, to koszt nie większy niż ok. 150 PLN., a może nawet nieco mniej, ale masz spokój na kilka lat. Tu masz 10000K i u mnie sprawdza się znakomicie. A jak chcesz kupić LEDy, to żeby kupić coś porządnego, to musisz dać trochę kasy, a i musisz kupić kilka - w zależności od mocy i wielkości oświetlanej powierzchni. Nie wiem, jakiej jakości są te LEDy za 75 PLN, na jak długo starczą i jakie dają widmo, bo jak pisałem ono też jest istotne, a nie tylko ilość lumenów czy temperatura barwowa. Chyba, że kupujesz je jako dedykowane do roślin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytanie, bo dla mnie temat światła i prądu to czarna magia ;:223
Czy żarówka LED oznaczona: 10-A60 E27 6500K 10W 150D 87mA 220-240V 50/60Hz nadaje się do doświetlenia w zimie roślin pokojowych?
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Światło zimne białe 6500K, moc 10 W, gwint normalny E27. Lepsza taka niż żadna.Weź pod uwagę, że taka lampa pomoże max 3-4 śr.wielkości roślinom stojących w "kupce".Wysokoś zawieszenia to kilkanaście cm nad wierzchołkami.Przyda się też jakiś klosz, który skieruje światło na rośliny.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”