Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Nigdy nie należy polegać tylko na tym, co jest napisane na różnych stronach czy książkach, bo często piszą bzdury i można znaleźć sprzeczne informacje. Za to bardziej na własnym doświadczeniu i zdrowym rozsądku, bo teoria teorią, a praktyka praktyką.
Należy wziąć pod uwagę, że ilość światła dramatycznie spada wraz ze wzrostem odległości od okna. O ile latem w słoneczny dzień, jest go powiedzmy optymalna ilość, to w okresie jesienno-zimowym, w odległości 2 metry od okna tego światła jest zdecydowanie za mało, nawet dla nieco bardziej tolerancyjnej draceny marginaty. Do tego trzeba uwzględnić co znajduje się za oknem, drzewa, inne budynki oraz przede wszystkim rodzaj wystawy itd. Zresztą, takiej dracenie bardziej zaszkodzi niedomiar, niż nadmiar światła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Ilość światła maleje z kwadratem odległości.
Pomiary moim światłomierzem przeprowadzone w niedzielę kiedy słońce świeciło przez chmury wykazały tuż przy szybie okiennej oświetlenie wystarczające dla sadzonek, ale pół metra dalej dla sadzonek potrzebne już byłoby doświetlanie.
Warto też zmierzyć wilgotność ziemi koło korzeni draceny.
Ten mój chiński pHmetr z funkcją pomiaru światła i funkcją pomiaru wilgotności kosztował w sklepie ogrodniczym około 40 zł.
Karola_1401
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 lis 2016, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

norbert76 nie dał mi spokoju ten mój kwiatek i postanowiłam już dziś pozbyć się ziemi z donicy i sprawdzić korzenie. Ciężko było to rozdzielić i w miarę oczyścić.
Po tym jak go kupiłam i przesadziłam, nie zrobiłam tego tylko całą bryłę ziemi i korzeni włożyłam do nowej donicy i dałam świeżą ziemię.
Co prawda kilka jakby pustych i przegniłych korzeni znalazłam... Postanowiłam zostawić te korzenie tak do jutra, bez ziemi. Myślę że nie zrobię tym krzywdy roślinie??
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Teraz sama widzisz, że rozmiar korzeni jest niewspółmiernie mały w stosunku do dotychczasowej doniczki.
Nie, nic się nie stanie. Nadgniłe korzenie poodcinaj, a miejsce cięcia posyp cynamonem - działa bakterobójczo. Pozostaw tak poza doniczką na jeden albo nawet na dwa dni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Ja bym wsadził każdy z tych korzenie do oddzielnej doniczki zgodnie z zaleceniami norbert76'a. Oddzielnie mają większe szanse na przeżycie niż walcząc między sobą o przestrzeń w jednej, wspolnej doniczce.
Marcelinho91
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 lis 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Witam, od pewnego czasu zaczęła mi chorować dracena, końcówki liści zaczęły robić się czarno - zółte, powoli zaczyna pojawiać się to również na środku liści. Kwiat stoi tuż przy oknie balkonowym lecz w porę zimową jest skazany w większości na sztuczne światło, stoi ponad metr od grzejnika. Jest podlewany około 250ml na tydzień + spryskiwanie liści wodą. Doniczka jest włożona w drugą doniczkę, doniczki są rozdzielone karamzytem. Dziś przesadziłem dracene w nową ziemię z nawozem położoną bezpośrednio na karamzyt, w dodatku kupiłem nawóz w płynie i podlałem go. Doniczka nie posiada podstawki. Mam nadzieje, że to pomoże, macie jeszcze jakieś porady?

Nagrałem krótki film dla sprecyzowania mojego problemu, bardzo proszę o pomoc, zależy mi na tej dracenie.
https://www.youtube.com/watch?v=MzYB7Lekz3Y
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Po co dodatkowo nawiozłeś, skoro nawóz miałeś w ziemi :?: :?: :?:
Dwa, nie nawozi się roślin w okresie jesienno-zimowym.
Co do reszty, poczytaj cały wątek znajdziesz w nim wszystkie podstawowe informacje o uprawie, pielęgnacji oraz najczęstszych problemach.
Stawiam na to, że Dracena została przelana (plamy na liściach, być może jest to objaw jakieś choroby grzybowej), ma za ciemno, za blisko grzejnika - za suche powietrze - uschnięte końcówki liści.

A i jeszcze jedno, w złą ziemię posadziłeś, draceny sadzi się do mieszanki ziemi do palm oraz żwirku. Zwykła ziemia do roślin zielonych, czyli uniwersalna nie nadaje się, bo jest zbyt mało przepuszczalna.

Sztuczne oświetlenie, o ile nie jest specjalistyczne niewiele pomoże roślinie. Światło, a szczególnie naturalne to podstawa w uprawie jakichkolwiek roślin. Dlatego, jeśli nie jesteś zapewnić jego większej ilości, to ciężko Tobie będzie utrzymać jakąkolwiek żywą roślinę.


Edit Doniczka powinna być z podstawką - nie może być włożona doniczka w osłonkę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

:wit

Oto mój nowy nabytek, dracena marginata:
Obrazek

Czy mam ją przesadzić do odpowiedniego podłoża jak najszybciej czy lepiej poczekać do wiosny?
Obrazek
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Jeśli nic się z nią nie dzieje, nie ma żadnych objawów chorobowych to z przesadzeniem jej poczekaj do wiosny.
Svala
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 sty 2017, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena czy juka? Jaka to dracena- identyfikacja

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dzień dobry, proszę o identyfikację, stawiam na dracenę wonną, ale nie mam pojęcia, bo jest w opłakanym stanie. Znalazłam ją razem z szeflerą, juką i fikusem, przechodząc obok osiedlowego śmietnika ;P Rośliny spędziły pewnie parę godzin na zewnatrz przy 6 stopniach. Zabrałam je do domu. Ale, do rzeczy: dracena była w reklamówce, ziemia była pełna pleśni, po środku był gruby, ucięty pień, a z niego boczne odnogi. Ziemię usunęłam, pień rownież, oddzieliwszy najpierw od niego odnogi wraz z korzeniami, które wypłukałam pod prysznicem. Rany posypałam cynamonem i wsadziłam do dużej donicy w mieszance ziemi uniwersalnej, do roslin zielonych i perlitu, na dole drenaż. Roślina profilaktycznie została opryskana wodą z szarym mydłem i denaturatem. Nie widzę żadnych robaczków, ale liście mają specyficzne dziurki i rowki oraz podwijają się, wyglądają na zdemorfowane. Co to może być i jak temu zaradzić?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Nie wszystkie robaczki widać od razu. Wygląda na wciornastki.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

To jest dracena wonna.
Jeśli chodzi o podwijanie się liści, to w przypadku tej draceny jest to cecha naturalna. Oczywiście mówimy o delikatnym podwijaniu. Natomiast uwzględniając inne symptomy, zbytnie podwinięcie może być spowodowane niewłaściwym podlewaniem. Świadczą o tym też pomarszczone liście. Co do wgłębień, może być też ta sama przyczyna, ale może też być skutkiem wcześniejszego żerowania jakiś szkodników.
Trzeba dać czas na regenerację rośliny i po prostu ją obserwować.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Svala
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 sty 2017, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

kaLo pisze:Nie wszystkie robaczki widać od razu. Wygląda na wciornastki.

Nie strasz! Chyba muszę ją objąć kwarantanną...
Dziękuję za odpowiedzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”