Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Shiroi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 31 paź 2016, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Nie, roślinka stoi od lat w tym samym, ciepłym pokoju.
patrycja_g
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 lis 2016, o 08:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

dracena - walka z ,,pasożytem" ?

Post »

Witam,
Mamy w firmie niedawno nabyta dracene. Po pewnym czasie zaczęły jej żółknąć liście . Po wstępnym przyjżeniu się jej , dostrzeglam małe białe paproszki i zaczęłam przeglądać zdjęcia pasożytów . Kupiłam środek Agricolle Spray oraz pałeczki provado Care i niby jest lepiej bo liście nie zolkna ale w dalszym ciągu są białe paproszki i plamki na liściach... Te środki stosuje już 3 tyg...
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: dracena - walka z ,,pasożytem" ?

Post »

Dobre zdjęcie byłoby pomocne. Przelanie może być przyczyną żółknięcia liści, jak też zbyt suche powietrze, albo jedno i drugie.
http://poradnikogrodniczy.pl/choroby-dr ... -lisci.php
Karola_1401
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 lis 2016, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dracena marginata - POMOCY

Post »

Witam. Martwię się o moją dracene. Jakiś miesiąc temu ją kupiłam. Po około tygodniu przesadziłam do nowej doniczki z drenażem i ziemią dla juk dracen i roślin zielonych. Tydzień temu odpadł zdrowy i zielony liść. Dotknęłam liści i nagle złamała się łodyga a raczej odpadła gdyż pień pod liśćmi był całkowicie zgniły. Otworzyłam cały pęczek liści i te młode były brązowe i suche. Odciełam cały pęd. Teraz widzę że na pędzie obok młode liście wyrastają brązowe jakby... Nie podlewam często może raz na tydzień, na dwa, spryskuje 2 razy w tygodniu. Miejsce ma jasne blisko okna. Pomocy? Co dzieje się z moją draceną? Jak jej pomóc



---21 lis 2016, o 18:29 ----

Tu załączam zdjęcie

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Zamiast dodawać ziemi uniwersalnej trzeba było dodać rozluźniacza, np. agroperlitu albo żwirku. To poprawia przepuszczalność mieszanki i do korzeni dociera więcej powietrza.
Czy trzymasz doniczkę w osłonce czy na podstawce?

Obawiam się, że roślina została przelana czy to jeszcze przed zakupem albo później, wskutek posadzenia do zbyt mało przepuszczalnej ziemi.

Pociągnij delikatnie za środek tego drugiego piorópusza. Jeśli wyjdzie łatwo, znaczy się że do drugiego pnia też weszła jakaś infekcja grzybowa i prawdopodobnie z rośliny już nic nie będzie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karola_1401
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 lis 2016, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Obrazek
Doniczka jak na zdjęciu. Nie stoi w wodzie na pewno. Nie może też mieć za mokro bo kilka dni temu od boków doniczki dokopałam się do korzeni i ziemia był wilgotna ale nie mokra a korzenie twarde.
Pociągnęłam za pioropusz i nic, dalej się trzymają tam liście.
A pęd z którym są problemy to ten srodkowy, pozostałe są zielone i zdrowe.
Co mogę teraz zrobić by pomóc roślinie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

1. W pobliżu okna - tzn. dokładnie w jakiej odległości od niego?
2. Doniczka wg mnie jest za duża. Jak głęboko sięga bryła korzeniowa? O ile większa jest od poprzedniej?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karola_1401
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 lis 2016, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

1. Ok 2m od okna. Od drzwi 50cm.
2. Bryła korzeniowa sięga na ok 28cm w głąb. Głębokość donicy 35cm ale jest duża warstwa drenażu. Donica nie jest głęboka, raczej dużo szersza od poprzedniej. Średnica nowej donicy 40, starej 25cm
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

No to widzę dwa podstawowe błędy:
1. 2 metry dla Ciebie może być jasno, ale nie dla rośliny, szczególnie teraz w okresie jesienno-zimowym. Dracena powinna stać tuż przy oknie.

2. Zdecydowanie za duża doniczka, nowa powinna być najwyżej ok. 2 cm większa na średnicy.


Tak więc, czeka Ciebie przesadzenie do nowej dużo mniejszej doniczki. Przy okazji posadzisz do właściwej przepuszczalnej mieszanki: ziemia do palm i agroperlit lub żwirek w proporcji 2:1. Doniczka oczywiście tradycyjna z odpływem i podstawką.

Oraz zmiana stanowiska.

Po przesadzeniu, podlej i spryskaj całą roślinę preparatem grzybobójczym, np. Previcurem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karola_1401
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 lis 2016, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Ok dziękuję. Jutro zabieram się do pracy i dam znać czy się jej poprawiło.
Pozdrawiam :wit
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena marginata - POMOCY

Post »

Karola_1401 pisze:Witam. Martwię się o moją dracene. Jakiś miesiąc temu ją kupiłam.
Jaka jest to odmian draceny?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Masz wyżej w tytule postu - Marginata.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Strona internetowa
http://plantcaretoday.com/care-dracaena-marginata.html
zwraca uwagę że sprzedawana dracena powinna być przystosowana do gorszych warunków oświetleniowych wewnątrz domu.
Mam prosty, chiński pHmetr z funkcją pomiaru światła. Jest to bardzo przydatna funkcja.
Warto zmierzyć ile światła jest w miejscu gdzie stoi dracena, a ile jest tuz przy oknie ale bez bezpośredniego operowania promieni słonecznych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”