Jabłonie: jaka odmianę polecacie ? Cz.1

Drzewa owocowe
Zablokowany
jagusia111

Re: Jabłonie: jaka odmianę polecacie ?

Post »

Szara reneta na M26 przy mocnym cięciu będzie owocować corocznie.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jabłonie: jaka odmianę polecacie ?

Post »

Czy m26 będzie wymagać docelowo podpory czy tylko na początku?
jagusia111

Re: Jabłonie: jaka odmianę polecacie ?

Post »

To zależy jak się ukorzeni. W pierwszych latach na pewno. U mnie większość po 5 latach stoi bez podpór.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jabłonie: jaka odmianę polecacie ?

Post »

Czy możecie mi wyjaśnić terminy - dojrzałość zbiorcza i konsumpcyjna? Rozumiem, że dojrzałość zbiorcza - to termin kiedy możemy zrywać pierwsze jabłka, a dojrzałość konsumpcyjna to kiedy możemy je jeść. Niektóre odmiany mają podane np. dojrzałość zbiorcza koniec września a konsumpcyjna początek grudnia. Czy to oznacza, że taka jabłoń musi koniecznie leżeć do grudnia? Czy to oznacza, że zerwana na początku dojrzałości konsumpcyjnej będzie tyle musiała leżeć, ale mogę zebrać je np. np w połowie października już dojrzałe (ale wtedy nie będą się dobrze przechowywać) czy dobrze rozumiem?
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jabłonie: jaka odmianę polecacie ?

Post »

Znalazłem taką informację Zimowe odmiany jabłek ? grochówki, boikeny czy żeleźniaki ? przechowywano aż do wiosny w chłodnych piwnicach.
Awatar użytkownika
MIVIBE
200p
200p
Posty: 399
Od: 3 cze 2013, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jabłonie: jaka odmianę polecacie ?

Post »

dziadek22 pisze:Była kiedyś taka moda. Kilka odmian na jednym pniu. Ja się na to nie skusiłem. Ale znałem takich co to kupili. Po kilku latach porezygnowali.
Witam.A ja polecam takie drzewka,fajnie wyglądają w ogrodzie i mamy kilka odmian zamiast jednej...

Obrazek

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jabłonie: jaka odmianę polecacie ?

Post »

Z braku wolnego miejsca, też tak mam.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłonie: jaka odmianę polecacie ?

Post »

MIVIBE pisze:A ja polecam takie drzewka,fajnie wyglądają w ogrodzie i mamy kilka odmian zamiast jednej...
Jeżeli to są owoce na drzewie z Twojego ogrodu to masz prawdziwą Rękę Sadownika.
gladkib
200p
200p
Posty: 229
Od: 17 lis 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jabłonie: jaka odmianę polecacie ?

Post »

Fajnie wygląda espaliera z kilku odmian na jednej podkładce, dodatkowo ogranicza mocno wzrost :)
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jabłonie: jaka odmianę polecacie ?

Post »

Powiedzcie mi czy jeżeli nie dysponuje piwnicą, chłodnią - czyli nie mam profesjonalnych warunków do przechowywania owoców to na jaką odmianę się zdecydować? Chciałbym acieszyć się owocami późną jesienią (a najchętniej to do samej wiosny:)) ale jedynę co mogę im zaproponować w kwestiach przechowywania to domek letniskowy - gdzie faktycznie od października jest już zdecydowanie chłodniej. Czy w moim przypadku lepszym będzie wybór odmiany późno-jesiennej, która nadaje się do spożycia dość wcześnie od zbioru - np. jakaś Reneta. Czy mogę próbować jakiejś odmiany wczesnozimowej (ale boje się, że w moich warunkach wcale nie dojrzeje tylko sie popsuje). Wiadomo - w październiku to jeszcze można różne owoce zbierać, więc posiadanie jabłka wtedy to jeszcze nie wyczyn. Wtedy kiedy najbardziej brakuje nam owoców to okres późniejszy. Na te warunki co mam, jak we wrześniu zbiorę jabłko to mogą się zdarzyć jeszcze wyższe temperatury za dnia. Natomiast jak wybiorę odmianę październikową to może mi wcale nie dojrzeje. To są takie moje spekulacje bo nie mam jeszcze jabłoni i potrzebuję wypowiedzi w tym temacie osoby posiadającej praktykę działkową a nie sadowniczą :) Bo wiadomo, w odpowiednich warunkach to i papierówka przetrzyma dłużej niż jakakolwiek odmiana u mnie w altanie.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłonie: jaka odmianę polecacie ?

Post »

Jabłka uprawiane amatorsko na działce bez oprysków są bardzo silnie atakowane przez szkodniki. Robaczywe jabłka to zasługa owocnicy jabłkowej i owocówki jabłkóweczki. Jabłka takie nie nadają się na przechowanie. Mimo stosowania niechemicznych środków walki z tymi szkodnikami jabłek zdatnych do przechowania zbierałem niewiele. Dlatego zrezygnowałem z zimowych odmian jabłoni.
gladkib
200p
200p
Posty: 229
Od: 17 lis 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jabłonie: jaka odmianę polecacie ?

Post »

Topaz bardzo ładnie się przechowuje do lutego bez chłodni. Ale ja generalnie bym nie zawracał sobie głowy przechowywaniem i szukaniem odmian, które to zniosą tylko wybrał odmiany, smaczne na świeżo oraz przerobowe, zawsze można przechować np. susz. Ja osobiście posiadam bardzo dużo odmian letnich, jesiennych i zimowych i zawsze zajadam prosto z drzewa, lub zaraz po zbiorach. Poza tym nie sugerowałbym się terminem dojrzałości konsumpcyjnej podawanym w internecie, często może się odnosić do jabłek przechowywanych w określonych warunkach, np w chłodni. W poniedziałek jadłem ligola, którego ktoś przeoczył na drzewie, był słabo wybarwiony, ale o dziwo dał radę mrozowi, nadal był sztywny, a jednak smakował lepiej niż ten z chłodni :P
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”