Cattleya- uprawa

ODPOWIEDZ
Luisa
200p
200p
Posty: 204
Od: 29 lip 2016, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Cattleya- uprawa

Post »

Rena77 piękna ta Monte Elegante, a wrzuciłabyś zdjęcie całej rośliny? Jestem ciekawa jaka jest duża.
I może masz jakieś rady odnośnie jej uprawy? Czy ona potrzebuje zimowego odpoczynku? Bo udało mi się ją wreszcie upolować, ale nie do końca wiem jak się z nią obchodzić.
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cattleya- uprawa

Post »

Nie mam zdjęcia całej Monte Elegante. To duża roślina. Mam ją drugi rok. Uprawiam w hydroponice. Zimą po prostu dawałam jej minimalnie wody, stanowisko miała raczej ciepłe. Nie sprawia problemów :wit
Luisa
200p
200p
Posty: 204
Od: 29 lip 2016, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Cattleya- uprawa

Post »

Wielkie dzięki. Moja wcześniej była uprawiana w semi-hydro, u mnie jest w normalnym podłożu, mam nadzieję, że się przestawi.

Rena, u Ciebie te katleje kwitną cudnie. Powiedz czy nawozisz je zimą? Tzn niby zimą jest spowolniona wegetacja albo wręcz zimowy odpoczynek, ale jak właśnie teraz rośnie nowy przyrost, to co robić?
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cattleya- uprawa

Post »

Teraz staram się ograniczyć nawożenie- robię to przez opryski. Jest mało słońca, rośliny nie są w stanie pobrać wszystkich składników, poza tym płyn może zalegać w liściach i powodować choroby grzybowe.
Kiedy pojawia się nowa psb, możesz dać słaby roztwór nawozu, może 1x miesiąc :?: I raczej w słoneczny dzień. W pochmurny roślina go nie przyswoi. Byle do wiosny :wit
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cattleya- uprawa

Post »

Trzy Cattleyae zrobiły mi prezent na święta :wink:
Sonia Altenburg

Obrazek

BLC Hawaii Stars

Obrazek

BC Maikai

Obrazek
Beata1990
50p
50p
Posty: 93
Od: 21 lis 2016, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cattleya- uprawa

Post »

Cudowny prezent! Ostatnia jest zdecydowanie najpiękniejsza ;:215 Twóje roślinki przechodzą wyraźny okres spoczynku? Ja mam tylko jedna cattleye, która zreszta podejrzewam o bycie laelia ;:224 i jakoś tego u niej nie zaobserwowałam. Kwitla ostatni raz na przełomie października i listopada po czym od mniej więcej miesiąca rośnie jej nowy przyrost. Trochę ja tylko przesuszylam, ustawiłam bliżej zimnej szyby na zachodnim parapecie i czekam na to co stanie sie dalej. Nawozisz je zima?
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cattleya- uprawa

Post »

Zimą nie nawożę. Stosuję opryski witaminowe, zimą jest ryzyko, że roślina nie wyschnie wystarczająco szybko i może być problem.
Beata1990
50p
50p
Posty: 93
Od: 21 lis 2016, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cattleya- uprawa

Post »

Te opryski witaminowe to coś takiego jak Biosept czy w złym kierunku idę?
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cattleya- uprawa

Post »

Opryski witaminami B i A, takimi z apteki :wit
Beata1990
50p
50p
Posty: 93
Od: 21 lis 2016, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cattleya- uprawa

Post »

No to mnie zaskoczyłaś :D nie miałam pojęcia, że tak się robi. Zgłębię temat i z ciekawości zaserwuje moim roślinkom. Dziękuje ;:3
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cattleya- uprawa

Post »

To pomysł z innego forum. Wypróbowałam, działa. Teraz oczywiście nie czas na nawożenie, szczególnie dolistne, chyba że jest taka pogoda jak dzisiaj, słonecznie i ciepło - na parapetach :wink: :wit
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cattleya- uprawa

Post »

Możesz coś więcej napisać, od kiedy go stosujesz, w jakim stężeniu i jak często?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cattleya- uprawa

Post »

Latem- raz w tygodniu. Roztwór - 1l wody ( deszczówka) + tabletka witaminy.
Stosuję tę metodę od wiosny 2016.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”