Sadzenie powojników

Powojniki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Przy sadzeniu powojników należałoby wykopać dół o głębokości nawet do 70-100 cm, jak gdzieś kiedyś wyczytałam. Uważam jednak, że to zależy od głębokości na jakiej zalegają śmiecie i w twoim przypadku należałoby je najpierw po prostu usunąć, niezależnie od głębokości i powierzchni, na jakiej się znajdują. Jeszcze gruz ceglany to powojniki może by zniosły, ale beton jest niemal niezniszczalny i tego żadne korzenie nie przerosną. A potem należałoby zobaczyć co jest pod gruzem, jaki rodzaj ziemi, może się okazać, że masz całkiem niezłą glebę i półmetrowy dół w zupełności wystarczy. Co innego na glinie, czy na piachu, tam należy przygotować o wiele większe stanowisko w sposób sztuczny, bo naturalne się nie nadaje dla powojników zupełnie.

Kiedy sadziłam swoje powojniki do wielgachnego dołu nasypałam na dno trochę węgla drzewnego i chyba im się to spodobało. A ogólną receptę na przygotowanie optymalnego miejsca dla powojników już chyba znasz?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

gleba na mojej działce jest ogólnie dobra. była to kiedyś ziemia rolna. co pod gruzami gleba po odkryciu już bardziej żwirowa - 90m do rzeki. w miejscu okrywania powojnikami planowałem wymienić na głębokość 50-60cm bo w instrukcji sadzenia powojników na stronie 'clematis' było, że należy dół wykopać na gł.60cm.
z ogólną receptą zapoznałem się na stronie 'clematis' - jeżeli jednak jest jakaś na naszym forum byłbym wdzięczny za link.
Pozdrawiam. Mirek.
Awatar użytkownika
aga13
500p
500p
Posty: 589
Od: 11 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Post »

jeśli jesienią to do kiedy ? do polowy listopada?
a jeśli jest już za późno to jak przechować nowo przybyłe :roll: przez zimę?
Pozdrowionka :)))
Awatar użytkownika
gebo13
200p
200p
Posty: 490
Od: 1 mar 2007, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

aga13 pisze:jeśli jesienią to do kiedy ? do polowy listopada?
a jeśli jest już za późno to jak przechować nowo przybyłe :roll: przez zimę?
Myślę,że kupiłaś w doniczkach,tak? Więc tak jak pisałam wyżej:
Porządnie nasącz doniczki,wyjmij rośliny z nich i posadź w ziemi
ogrodowej,nie kwaśnej.Możesz na zimę dać im kilka gałązek stroisza,
ale dopiero po pierwszych przymrozkach.
Szczęście to nic innego jak dobre zdrowie i krótka pamięć
Awatar użytkownika
aga13
500p
500p
Posty: 589
Od: 11 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Post »

Dziękuję :)
Pozdrowionka :)))
Wejmutka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 24 lip 2008, o 12:10
Lokalizacja: Trójmiasto

Czy Clematisy się przycina na zimę?

Post »

Witam,
szwagierka powiedziała mi, że Clematisy i róże pnące się przycina na zimę :? . Chciałabym się upewnić czy miała rację, ponieważ wiem, że róże przycina się na wiosnę a pnących chyba wcale. Przysypałam i jedne i drugie roślinki ziemią żeby nie przemarzły i wydawało mi się, że już nic nie muszę robić aż do wiosny a ona zbiła mnie z tropu :? .
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Witaj Wejmutko :D
Clematisy przycinamy wczesną wiosną a sposób cięcia jest różny, w zależności od grupy do jakiej należy dany powojnik .
Tutaj znajdziesz wszelkie potrzebne informacje na temat cięcia i nie tylko :D
Na tej stronie podane są informacje z zakresu cięcia róż .
Oczywiście nanaszym forum trwa żywa dyskusja i wymiana doświadczeń na tematy różane :wink: :D
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Czy Clematisy się przycina na zimę?

Post »

Po pierwsze zależy które i jak.

A po drugie, owszem, można ciąć, Szczepan Marczyński, jeden z najlepszych w Polsce znawców powojników zaleca (chociażby w sobotnim 'Roku w ogrodzie') cięcie 'wstępne' powojników na jesieni (właśnie teraz listopad-grudzień a potem na dokładkę na wiosnę.

Powojniki bardzo wcześnie rozpoczynają wegetację i na wiosnę zanim zdążymy się obejrzeć już zaczną wypuszczać pąki. Więc jeśli pełne cięcie przeprowadzimy na wiosnę to cała ta ogromna energia pójdzie ... w powietrze. Po prostu szkoda.
Wejmutka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 24 lip 2008, o 12:10
Lokalizacja: Trójmiasto

Post »

dziękuję goni@k za te linki, rzeczywiście wszystko jest jasno opisane.

Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Dzięki chwaściku za info ;:180 (dlaczego 'Rok w ogrodzie' jest emitowany nad ranem :evil: )

Tak właśnie zrobię ;:333
Pozdrawiam, Jagoda
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

flowers pisze:dlaczego 'Rok w ogrodzie' jest emitowany nad ranem :evil: )
U mnie jeszcze powtarzają w TV lokalnej ale też w niewygodnej porze więc zawsze nagrywam ;)

A co do tego cięcia to Pan Szczepan zalecał to cięcie jesienne powojników z grupy 2 (słabo) na wysokości 1,5 m, i do tego nie przywiązując specjalnie uwagi jak się tnie, po prostu hurtem ściąć sekatorem, natomiast na wiosnę należy już przyjrzeć się dokładnie tym pędom, powycinać jakieś słabe i bez pąków lub które nie przetrwały zimy i ewentualnie dodatkowo przyciąć jakieś 15 cm niżej niż przy cięciu jesiennym.

Natomiast powojniki z grupy 3 (silnie) takie jak powojniki włoskie zalecał ciąć na wysokości 60 cm a na wiosnę postępować podobnie jak powyżej.
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Również dziękuję Chwaściku za info - zastosuję ;:333 . Przy wczesnowiosennym cięciu, jakie dotychczas stosowałam
rzeczywiście były już małe pączki liściowe na powojnikach.


Ps Też tak wcześnie nie oglądam TV :oops:
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy Clematisy się przycina na zimę?

Post »

chwaścik pisze:...
Powojniki bardzo wcześnie rozpoczynają wegetację i na wiosnę zanim zdążymy się obejrzeć już zaczną wypuszczać pąki. Więc jeśli pełne cięcie przeprowadzimy na wiosnę to cała ta ogromna energia pójdzie ... w powietrze. Po prostu szkoda.
Przed chwilą obcinałam powojniki na wys. ok. 1,5 m - i jakież było moje zdumienie, gdy w gąszczu starych krzewów
znalazłam dość dużo zielonych pączków liściowych :shock: :shock: .
Do wiosny jeszcze daleko ... faktycznie , wcześnie zaczynają wegetację ;:108

(Fotki jeszcze ciepłe :D )
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”