Keiki (nowy przyrost) - porady

ODPOWIEDZ
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Spróbuj przesadzić. Nie widzę tu wcale podłoża :?: I uważaj przy namaczaniu/podlewaniu, żeby woda nie dostała się do liści i stożka wzrostu keiki.
drabcio
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 20 cze 2016, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

A więc tak - storczyki, które prawie zamordowałam wypuszczają keiki, pierwszy wydaje mi się, że za ja jakiś miesiąc będę mogła odciąć? Pakować go w keramzyt czy od razu podłoże do storczyków? Musze kupować malutką doniczkę dla niego czy wystarczy taka standardowa? Ps ma jakieś dziwne kropeczki na liściach, powinnam się martwić?

Obrazek

Kolejne dwa na drugim storczyku jeszcze potrzebują trochę czasu, mam nadzieję że "matka" nie umrze w tym czasie :roll:

Obrazek

Obrazek
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Szczerze mówiąc, nie oddzielałabym keiki rosnącego w podłożu. Mam takiego falenopsisa, który wypuścił 3 keiki przy roślinie matecznej. Teraz zaczyna kwitnienie i trzy sadzonki wypuściły pędy. Myślę, że będzie bardzo ciekawie wyglądał, kiedy wszystkie pędy zakwitną.
Keiki z pędu możesz oddzielić, kiedy korzonki będą odpowiednio długie. Możesz je wsadzić do podłoża storczykowego/keramzytu. Doniczka musi być mała- w dużej korzenie zaczną gnić.
drabcio
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 20 cze 2016, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Okej dzięki za rady, z tym największym jeszcze zaczekać, tak? :)
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Myślisz o tym przy podłożu? Zostawiłabym go, żeby sam wrósł w podłoże.
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Czy keiki muszą mieć korzenie przed odcięciem ich, czy puszczą korzonki już w podłożu po posadzeniu??
Awatar użytkownika
agatka267
100p
100p
Posty: 128
Od: 12 lis 2013, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Ja bym nie ryzykowała odcinaniem roślinki nie mającej korzonków. Lepiej poczekać. Co ci szkodzi :)
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Zgadzam się :) Poczekaj. Korzonki muszą mieć kilka centymetrów, żeby sadzonka się zadomowiła w podłożu :wit
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Pęd na którym jest nowy przyrost powoli zasycha,obawiam się że tych korzonków się nie doczekam.
Awatar użytkownika
asiek90
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 16 mar 2013, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

A u mnie z tego dziwaczka co rósł w korzeniach wychodzi pomału roślina zrobiłam mu miejsce i korzonki puścił, a nawet pęd kwiatowy.
Udało mi się uchodować 5 keiki na łodygach które rosną już samodzielnie i również po tak krótkim czasie zaczynają kwitnąć. A mówią że dopiero po 2 latach zawita młoda roślina.

A co do zasychania mam od siostry mini storczyk który nie ma korzeni ma tylko 2 liście i jeszcze się trzyma nie wiem jak długo. na razie jest jędrnny trzymam go w plastikowym pojemniku pod przykryciem a na spodzie trochę wody oczywiście korzenie nie dotykają wody.
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Słuchajcie to znowu ja czy one nie powinny zostać na wiosnę umiejętnie jakoś porozdzielane ,przesyłam zdjęcia bo może dlatego nie kwitną bo nie mają miejsca ,dosłownie jedno w drugie wchodzi z Tym,trzeba będzie zrobić chyba porządek ,dość dziwacznie rosną bo mają "posklejane,, korzenie jakby zrośnięte z matka a niektóre z niej wyrastają a w innych nie widać wcale matki przez korzonki
Obrazek

Obrazek
Kinia34
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Jeżeli młode mają po kilka korzonków, to myślę, że możesz je rozdzielić. Po wyjęciu roślin z doniczki, kiedy zaczniesz je oczyszczać ze starego podłoża, przynajmniej część keików powinna oddzielić się sama, albo z bardzo niewielką Twoją pomocą. Ze względu na mały rozmiar roślinek, posadziłabym je do małych plastikowych kubeczków albo odpowiednio przyciętych butelek 0,5l. Trzeba je będzie również podlewać częściej, niż większe rośliny, gdyż podłoże będzie szybciej przesychać.

Moim zdaniem Twoje rośliny nie kwitną, bo zdecydowały się na wypuszczenie nowych roślin i przez to nie chce im się kwitnąć. Na kwitnienie odrostów jednak będziesz musiała poczekać.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Lente
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 20 sty 2017, o 02:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Osobiście, mam wielką satysfakcję , gdy któryś z moich domowych storczykowatych obdaruje mnie w swoje dzieci, basal keiki. Te maleństwa przy odpowiedniej pielęgnacji odwdzięczają się, kwitnąc równie pięknie jak roślina macierzysta. Podobno to nie tak częste 'zjawisko', więc bardzo się cieszę, że mnie się zdarzyło już kilkukrotnie doglądać 'storczykowe dzieciątka'.

Obrazek

Serdeczne pozdrowienia dla wszystkich miłośników storczyków :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”