Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

ODPOWIEDZ
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Jeśli można,będę częstym gościem w tym wątku ;:180
Kiedyś miałam wielkie epifyllum, kwitło ogromnymi kwiatami w kolorze kości słoniowej. Niestety zginęło tragicznie w pożarze jak dziesiątki innych moich roślin. Około 2 tyg. temu kupiłam sadzonki. Kiedy dojechały, wsadziłam w bardzo ubogą ziemię (dla kaktusów + czysty piasek). Niestety kilka sadzonek zasycha od czubka, do połowy są już brązowo-szare. Nie wiem czy obciąć te zaschnięte części, czy już nic z tego nie będzie?
Jak długo ukorzeniają się pojedyncze człony?
Z góry dziękuję za rady ;:180
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Jesień, szczególnie późna jesień to bardzo zły czas na sadzonkowanie wszystkich roślin, w tym epies. Z mojego wieloletniego doświadczenia mogę napisać, że przy dużej dozie szczęście i umiejętnościach troszkę ponad przeciętnych udawało mi się utrzymać ledwie połowę sadzonek.
Dlatego jakoś nie dziwi mnie że masz również kłopoty... Jeśli rośliny zdążyły się ukorzenić to jeszcze nic straconego, odbiją od dołu i będzie ok. Jeśli nie to niestety nie rokuję im najlepiej. Chore części obetnij koniecznie! Oczywiście nieco niżej po to aby pozostała tkanka była całkiem zdrowa.

Czas ukorzeniania jest różny, zależy od jakości sadzonek, ich wielkości i pory roku. Zwykle jest to 2-4 tygodnie.

A do czytania wątków i pisania w nich szczerze zachęcam - po to przecież tutaj jesteśmy aby sobie wzajemnie pomagać. :)
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Henryku, dziękuję.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Bo-enka
500p
500p
Posty: 813
Od: 12 lip 2010, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Alicja125 pisze:[url=http://

Ponieważ zależy mi na tych odmianach Frühlingsduft (różowy),Frühlingsgold (coral dance) .
A można wiedzieć co to za nazwy w nawiasach ? ;:224
BOŻENA
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Moje Epifilum ma wybujałe odrosty na pędach i chcę zrobić z nim porządek na wiosnę, zwłaszcza że od 2-ch lat nie kwitnie. Możliwe, że przyczyną jest też za dużą doniczka. Chcę go maksymalnie przyciąć i przesadzić, dzieląc duże korzenie. Nie wiem od czego mam zacząć...czy mogę cięcie i przesadzanie zrobić jednocześnie. Proszę o radę osoby doświadczone. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie. ;:167
Pozdrawiam:)
maxymus77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 16 paź 2016, o 01:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Witam , oczywiście że można to zrobić , przy przesadzaniu można też umyć , korzenie w ten sposób pozbywamy się starej ziemi a przy okazji można sprawdzić stan korzeni i na spokojnie można to zrobić nawet teraz , bo nie wiadomo jaki stan będzie miała ta roślina na wiosnę , Wybujałe i np mało rozwinięte liście epi moim zdaniem świadczą o małej ilości światła. Ps ja dopiero co posadziłem w zeszłym tygodniu kilkanaście młodych sadzonek i posadzę kolejne pewnie pod koniec przyszłego tygodnia ponieważ czekam za dostawą doniczek
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

@maxymus77
Światła ma dosyć, bo wszystkie pędy są płaskie (nie ołówkowe), ale roślina zamiast wypuszczać pędy z ziemi, tworzy boczne odrosty na starych pędach. Wygląda pokracznie i chcę ściąć wszystko przy ziemi i zacząć uprawę od nowa. Okres jesienny na pewno nie sprzyja wszelkim zabiegom, dlatego potrzebuję więcej opinii hodowców doświadczonych w tej dziedzinie. Czekam na dalsze opinie.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Możesz wrzucić zdjęcia, jak to wygląda - również z doniczką?
Generalnie takie zabiegi nie powinny być przeprowadzone jednocześnie, gdyż zarówno cięcia, jak i przesadzanie to dodatkowy stres dla rośliny. Między jednym i drugim powinnaś zachować przynajmniej parę tygodni odstępu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Oto zdjęcia w sierpnia:
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Jeśli chodzi o roślinę to wygląda bardzo zdrowo i ma raczej normalny pokrój. Natomiast co do doniczki to z tego co zauważyłem u siebie Epi nie mają dużego systemu korzeniowego. Jak przesadzałaś to jaka była różnica w rozmiarze bryły korzeniowej, a srednicą doniczki?
Jeśli o kwestię kwitnienia, to z tego co mi wiadomo, podobno jest to uzależnione od ilości słońca zimą - im go więcej, tym większe szanse na kwitnienie w następnym sezonie. Ale nie dam sobie ręki uciąć, że taka reguła musi być spełniona.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Poprzednia doniczka miała ? 15 cm - obecna ma ? 18 cm.
Co do bryły korzeniowej, to nie pamiętam, ale teraz jak sobie myślę, to powinnam zmieścić ją jeszcze do starej doniczki - chyba "przedobrzyłam".
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Moje Chrysocardium rosło w nieproporcjonalnie małej doniczce w 10 cm, jak wyciągnąłem to tylko lekko była przerośnięta, a dwa liście prawie metrowe. Teraz rośnie w 12 cm.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Pierwszy w tym roku kwiatuszek na moim epi:

Epikaktus (Epiphyllum hybr.) Jolly Jaffa - kwiat klasy S.
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”