Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.7

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
skrzyp-skrzyp
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 30 lip 2016, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.6

Post »

Tydzień temu wyłożyłem do suszenia nasiona, wydają się już suche. Podpowiedzcie - ile trzeba suszyć i czy da się je przesuszuć? Jak później najlepiej przechowywać, w papierowych torebkach czy strunówkach? Przykładowe nasiona na zdj:

Obrazek
Awatar użytkownika
Sky12
200p
200p
Posty: 258
Od: 10 wrz 2016, o 22:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie - Kraina lasów i jezior

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.6

Post »

Wybierz najgrubsze nasionko i przełam je na pół. Srodek powinien być twardy, a podczas skrobania powinien powstawać coś w rodzaju suchego proszku. Ja tak miałem i schowałem. Musisz je tylko wystudzić zanim gdzieś schowasz.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.6

Post »

Sky12 Jakie wymiary ma Twoje poletko?

skrzyp-skrzyp Nasionka nie powinno się suszyć szybko zbyt wysoką temperaturą np leżące na grzejniku. Jak masz wątpliwości czy nasiona są suche, to rozłam dwa, włóż w worek strunowy i na ciepły grzejnik i zobacz czy zaparuje.
skrzyp-skrzyp
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 30 lip 2016, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.6

Post »

Sky12 pisze:Wybierz najgrubsze nasionko i przełam je na pół. Srodek powinien być twardy, a podczas skrobania powinien powstawać coś w rodzaju suchego proszku. Ja tak miałem i schowałem. Musisz je tylko wystudzić zanim gdzieś schowasz.
BobejGS pisze: skrzyp-skrzyp Nasionka nie powinno się suszyć szybko zbyt wysoką temperaturą np leżące na grzejniku. Jak masz wątpliwości czy nasiona są suche, to rozłam dwa, włóż w worek strunowy i na ciepły grzejnik i zobacz czy zaparuje.
Dzięki, panowie, zastosuję obydwa sposoby na tych samych nasionkach. Nasiona suszą się w temp. pokojowej i w takiej też będą przechowywane - nie ma więc ryzyka kondensacji pary wodnej gdy przełożę je do chłodniejszego pomieszczenia. Chyba, że powinny być trzymane w niższej temp.? Co potem? Worek papierowy czy woreczki strunowe?
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.6

Post »

Grupowo możesz je trzymać w kartoniku albo jakimś zamykanym pudełku, bo to chyba najwygodniej. Można zrobić kilka dziurek ale po wysuszeniu już nic nie powinno się z nimi dziać. Możesz je trzymać w temperaturze pokojowej ale jak masz pomieszczenie z trochę niższą, to będzie jeszcze lepiej.
Awatar użytkownika
Sky12
200p
200p
Posty: 258
Od: 10 wrz 2016, o 22:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie - Kraina lasów i jezior

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.6

Post »

BobejGS. Moje paletko ma długość około 10 metrów a szerokość około 2,5 -3 metra. Wiem że to mało ale 2 krzaki powinny się zmieścić. Problem u mnie jest taki że mam ułożenie pasowe ogrodu i dlatego jest tak wąsko. Kolejnym problemem jest to że jest mało gospodarzy w okolicy, którzy trzymają zwierzęta i nie sprzedają nikomu obornika ,bo nie starcza im na własne potrzeby a co dopiero na sprzedaż. Jakoś uprosiłem gospodarza, widział on moją tegoroczną dynie, wiec dał mi obornik, a na wiosne załatwiłem też troche pomiotu ptasiego.

Rozłożyłem dosyć grubo obornik( na tyle mi starczyło).Może na wiosnę jeszcze uda mi sie załatwić troche oborniku oraz kompostu ( pod korzeń się przyda).

I tak już ziemia jest lepiej przygotowana niż w tym roku. W tym sezonie tylko przekopałem kompost na wiosne oraz 20 litrów kompostu pod krzak. Miałem 4 krzaki w tym od krzaka z największą dynią drugi w odległości około 1,5 metra a wyrosła na 230kg ;:306

Oby tylko następny rok był mokry a będzie lepszy wynik. :D
Awatar użytkownika
dorota514
200p
200p
Posty: 484
Od: 23 lut 2014, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.6

Post »

30m2 to takie minimum z minima pod jeden krzak, nie wiem gdzie chcesz tam 2 wcisnąć.
Awatar użytkownika
Sky12
200p
200p
Posty: 258
Od: 10 wrz 2016, o 22:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie - Kraina lasów i jezior

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.6

Post »

Zdarzają sie różne sytuacje, czasem cos nieoczekiwanego sie stanie, dlatego chcę mieć 2 krzaki w razie jakby coś sie stało ( złamanie itd.)
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.6

Post »

Długość 10m na dwa krzaki to jest jeszcze ok ale szerokość 3m to bardzo mało. Chyba że pędy będą miały gdzie iść dalej. Szerokość powinna być z 8m.
Awatar użytkownika
Sky12
200p
200p
Posty: 258
Od: 10 wrz 2016, o 22:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie - Kraina lasów i jezior

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.6

Post »

To jest mój ogród.

Obrazek


Taką powierzchnie miałem w tym roku na 4 krzaki, gdzie miałem dynie: 230kg, 116kg, 80kg i 105- niestety zgniła.

Obrazek

Takie mam możliwości, nic niestety nie zrobię.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.6

Post »

Z zdjęć ciężko faktycznie określić ilość miejsca na których dynia może się panoszyć. :wink:

Ja cały czas myśle, czy dołożyć do kolejnego sezonu squasha. W tym roku nie miałem na niego miejsca ale powiększyłem poletko na kabaczki i fieldy, więc może na squasha się miejsce znajdzie. :) Temat musze przemyśleć jeszcze.

Jak ktoś nie ma takich wątpliwości i squash jest pewniakiem w ich uprawie na kolejny sezon, a jeszcze nie ma nasion, to zapraszam do wątku ofert. :wit

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 6#p5694196
Awatar użytkownika
Sky12
200p
200p
Posty: 258
Od: 10 wrz 2016, o 22:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie - Kraina lasów i jezior

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.6

Post »

Trzeba wycisnąć max z tego co sie ma. :) Planuję zakup Kristalonu żółtego i pomarańczowego oraz saletre potasową.
Awatar użytkownika
Irek6820
200p
200p
Posty: 306
Od: 8 lut 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Narewki

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.6

Post »

Ja w nadchodzącym sezonie pojdę w intensywne nawożenie . Znalazłem ciekawy sklep internetowy w którym kupię perlit, wermikulit , pare kristalonów i stymulator :D
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”