Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

Musiałam zająć i południowy i północny parapet w garażu-nawet nie myślałam, że zmieszczą się tylko po 4 na jednym. W piątek kupiłam nowego grudnika w kauflandzie (biały kolor)-wybrałam takiego z jak najmniejszymi pączkami-na razie ich nie zrzucił i myślę, jestem dobrej myśli, że je utrzyma.
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

Mój Grudnik stał całe lato na balkonie ale dziś postanowiłem go wstawić do mieszkania.
Obrazek
W zeszłym sezonie kwitł tak.
Obrazek
Obrazek
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

W piątek zakwitł mój nowy grudnik-równy tydzień po zakupie w kauflandzie-bardzo się cieszę, że rozwija kwiatki i, że jak na razie nie zrzucił żadnego pączka-pewnie dlatego, że ledwie je przywieźli i klienci jeszcze nie zdążyli nimi "pokręcić". Moje stare wstawione do garażu i się chłodzą. Czy prócz podlewania też powinnam je zraszać?-jest tam temp. prawie taka jak na dworze.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18775
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

Nie potrzeba, po wniesieniu do domu możesz co jakiś czas robić delikatny prysznic w celu zmycia kurzu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

Dzięki
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

Widzę, że nikt na razie się nie chwali grudnikami. A ja chciałam się pochwalić i podziękować dalisbea,bo to dzięki niej wystawiłam swoje grudniki do chłodnego garażu (pisała o przechłodzeniu) i dziś zauważyłam, że dwa z nich mają malutkie pączusie-cieszę się z nich jak dziecko.
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

Cieszę się bardzo że pomogłam :) Ja już swoje mam w domu i jeden już się otwiera a na drugim maleńkie pączki :)Jutro wstawię zdjęcia i pokaże jak wyglądają :)
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

Mam pytanie: czy grudniki, gdy już mają kilka pączków (malutkich) to po wstawieniu do domu zaczną jeszcze "produkować" następne?, czy lepiej zaczekać, aż będzie ich więcej?-zastanawiam się, czy jak będę czekać dłużej, to te co już są, urosną i mogą później opaść. Pytam, bo nigdy grudników nie chłodziłam i nie kwitły mi, albo zakwitły aż ...1 kwiatkiem. Jak pisałam w ostatnim poście-dwa grudniki zaczęły je zawiązywać.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18775
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

Jak już zaczęły to powinny wypuścić jeszcze kolejne. U mnie Grudniki zwykle kwitną w jednym czasie, ale wypuszczają stopniowo. Z tymże u mnie kwitną bez przechładzania - stoją cały rok w tym samym miejscu w temperaturze pokojowej - do ok. 20 stopni.
Najważniejsze, żeby już teraz ich nie przestawiać, bo mogą zrzucić te co już mają.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

U mnie po wstawieniu z balkonu do mieszkania Grudnik pokazuje pączki ;:138
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
Awatar użytkownika
xartix
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 22 wrz 2016, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

Chyba grudzień się zbliża, bo na moim grudniku odkryłem maluteńkie zawiązki kwiatkowe :wink:
A stał cały czas na zachodnim oknie bez umyślnego chłodzenia.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

To super. Jednego z moich wstawiam dziś do salonu ;:215 , bo zawiązał kilka pączków (trzy tygodnie stał w garażu na północnym parapecie temp.10 stopni). Na razie stoi jeszcze w centralnym, temp.16 stopni-nie chciałam, by doznał szoku, bo tak naprawdę grudniki u mnie nie zawiązywały pączków w domu (temp. w okresie jesienno-zimowo-wiosennym to 18-20 stopni), nie wiem czemu, ponoć u niektórych zawiązują w takiej temp. (zapomniałam: na 4 grudniki jeden zakwitł ... wiosną aż ... dwoma kwiatkami). Za jakąś godzinę powędruje do salonu. Mam tylko nadzieję, że nie zrzuci pączków.
Dopiero niedawno wyczytałam tu na forum ;:136 , by przechłodzić i ... widać, że to chyba działa ;:215 (choć na razie pączki zawiązały się tylko na tym, który kupiłam ubiegłej jesieni, ale jestem dobrej myśli, że i te moje "pięciolatki" też pokażą na co je stać - oczywiście pozostałe z ubiegłego roku myślę, że również dołączą do kwitnących - nawet już nie pamiętam ile ich kupiłam w ubiegłym roku, bo wsadzałam czasami po 2-3 szt w doniczki, ale mam zapisane w zeszyciku kolorami, - po prostu grudnikowe szaleństwo mnie wtedy ogarnęło - może w tym za to odwdzięczą się kwitnieniem).
Awatar użytkownika
asiula13
1000p
1000p
Posty: 1320
Od: 16 cze 2009, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Mielca, nieopodal lasu ;)

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

Piszecie o zawiązujących się pączkach :) Wygląda na to, że niedługo będziemy mogli podziwiać pięknie kwitnące okazy :tan
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”