Korzonki czy pęd?

ODPOWIEDZ
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Korzonki czy pęd?

Post »

Jakie jest Twoje pytanie? :wink: Generalnie storczyki na zdjęciach obrosły w keiki. Napisz, proszę, jak je uprawiasz - gdzie stoją, wystawa słoneczna, temperatura, sposób i częstotliwość nawadniania, nawożenie, podłoże, itp.

Wydaje mi się, że to sprawa bardziej odpowiednia dla wątku "Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu " - jeżeli mogłabym prosić moderatora o przeniesienie tych dwóch postów, jeśli się oczywiście ze mną zgadza.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Korzonki czy pęd?

Post »

Od wiosny do lata stały w oranżerii miały tam dużo światła,teraz stoją na parapecie u mnie w pokoju od wschodniej strony.Nawoziłam dość często,prawie każde podlewanie możliwe ,że coś robiłam źle.Tam w oranżerii miały 25 stopni,czasami więcej a w domu teraz mają od 15 do 20.Nigdy poniżej .Mama codziennie pali w kominku.Jak keiki to chyba dobrze,że są,przesadzone były wiosną.Nawóz firmy AGREKOL.Podlewam jak ziemia wysycha,korzenie się zrobią srebrne.U mnie nie ma reguły co do podlewanie.
Kinia34
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Korzonki czy pęd?

Post »

Powiem szczerze, nigdy nie widziałam storczyków, które aż tak obrosłyby w keiki. Gdyby było widać roślinę mateczną, powiedziałabym, że wypuściły keiki po prostu w celu rozmnażania się, ale roślin matecznych nie za bardzo widać, więc obstawiam, że coś się stało, zwłaszcza że napisałaś, że storczyki pożółkły w pewnym momencie.
Jeżeli nawoziłaś dawkami zaleconymi przez producenta i to do każdego podlewania, to na pewno było za dużo.

Czy one stały w oranżerii na pełnym słońcu od rana do wieczora, czy miały trochę cienia?
Czy przez ścianki doniczek widać zdrowe korzenie?

Moim zdaniem teraz storczyki mają za zimno.
W tej chwili mogę powiedzieć, że na kwitnienie tych roślin prawdopodobnie przyjdzie Ci poczekać. Keiki są małe, trochę im zajmie, zanim zakwitną, a na kwitnienie rośliny matecznej też bym póki co nie liczyła.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Korzonki czy pęd?

Post »

Witam,dziękuję za odpowiedź,na pewno zastosuję rady w praktyce korzenie na dzisiaj tak wyglądają po wyjęciu z doniczki
Obrazek

Obrazek
Kinia34
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Korzonki czy pęd?

Post »

Obetnij martwe korzenie i posadź z powrotem - prawdopodobnie lepsza będzie mniejsza doniczka (wytnij z plastikowej butelki, jeśli nie masz specjalnej), tak, żeby korzenie miały raczej ciasno. Przenieś storczyki w cieplejsze miejsce. Pamiętaj, że storczyka w mniejszej doniczce trzeba będzie trochę częściej podlewać. Zrezygnuj na razie z nawożenia.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Korzonki czy pęd?

Post »

A tego nie robi się czasem na wiosnę?Nic im się nie stanie jak je teraz przesadzę i poprzycinam .Mam je teraz w pokoju ze wschodnim oknem a w domu jest 23 stopnie u mnie trochę więcej .Wolę się najpierw zapytać za nim coś zmajstruję.
Kinia34
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Korzonki czy pęd?

Post »

Wiosna jest najlepsza, ale to nie znaczy, że po zabiegu inną porą roku storczyk od razu wyzionie ducha :wink: . Poprzycinaj i przesadź do obcisłej doniczki. 23 stopnie w pomieszczeniu będzie ok.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Korzonki czy pęd?

Post »

Przesadziłam swoje storczyki ,mam wahania czy podlać przez namaczanie już teraz na świeżo czy też poczekać parę dni.Dodam,że wycięłam znaczącą część suchych korzeni,aż tak suchych,że same odpadły i sypał się z nich pył
Kinia34
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzonki czy pęd?

Post »

Jaki kolor mają korzenie? Jeśli są srebrne, możesz podlać, jeśli zielone, poczekaj, tzn,że mają jeszcze wilgoć :wit
iwanda
100p
100p
Posty: 174
Od: 5 lip 2011, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żary - lubuskie

Re: Korzonki czy pęd?

Post »

Co to za dziwny pęd kwiatowy a może nowy storczyk ?


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Korzonki czy pęd?

Post »

Pęd czy korzeń?
Obrazek
Kinia34
Beata1990
50p
50p
Posty: 93
Od: 21 lis 2016, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzonki czy pęd?

Post »

Korzeń :wink:
Kammax
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 kwie 2017, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Pęd czy korzonek

Post »

Witam, jestem nowa na forum. Uwielbiam storczyki ale jakoś nie mam do nich ręki. Obecnie mam 2 okazy. Na jednym z nich dostrzegłam zalążek tylko że nie wiem czy to pęd kwiatowy czy korzonek, pomocy w ocenie wklejam Zdjęcia.Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”