Jeden ze sposobów na kreta

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
weras
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 23 kwie 2012, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeden ze sposobów na kreta

Post »

Kupiliśmy w OBI w 2 stukawki (shishi odoshi) na fragment ogrodu ok. 200 m2 i zapomnieliśmy nie tylko o krecie, ale i o myszach :D
Pozdrawiam
Weronika
Masele
200p
200p
Posty: 231
Od: 4 lis 2015, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 100 km na wschód od Wawy

Re: Jeden ze sposobów na kreta

Post »

Pytanie takie mam.

Wydaje mi się, że mnie olśniło i chciałem poprosić o opinię.

Siatka na krety jest przeznaczona do położenia jej poziomo pod ziemią
a gdyby wykopać rów 1.5 metrowy bo siatka ma taką szerokość i ta siatką włożyć pionowo.
Na głębokości 1.5 metra ziemia już bez rewelacji więc czego kret miałby tam szukać.

Jak myślicie przyniesie to efekt ?
Czy kret się pod nią i tak podkopie ?
To dużo pracy z kopaniem ale jeśli efekt by był to czemu nie.

Co O tym myślicie ?
23wojtek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 12 mar 2015, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jeden ze sposobów na kreta

Post »

Owszem to dobry pomysł, tylko musisz jakoś połączyć siatkę w ewentualnych miejscach łączeń. No i wytępić te które "uwięziłeś" w ogrodzie, środek "QUICKPHOS" może w tym pomóc, drogo ale skutecznie.
bzado
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 27 maja 2008, o 12:21

Re: Jeden ze sposobów na kreta

Post »

Masele pisze: Jak myślicie przyniesie to efekt ?
Czy kret się pod nią i tak podkopie ?
To dużo pracy z kopaniem ale jeśli efekt by był to czemu nie.

Co O tym myślicie ?
Ja tak zrobiłem. Kupiłem najtańszą plastikową siatkę (taką zieloną) o wysokości 50 cm. Gdzieś wyczytałem że krety ryją tylko do tej głębokości. Wykopałem rowek i wsadziłem pionowo tą siatkę.

Pozostał tylko problem z kretem który znalazł się po tej operacji w środku ogrodzonego obszaru.
Wiem że jest pod ochroną ale byłem już tak na niego wk... za to co mi zrobił z trawnikiem, że go po prostu wytrułem.
Kupiłem na all...o taki środek w postaci saszetek który wkłada się do kopców i przyciąga on krety (jakieś feromony czy coś w tym stylu) i je trują.
lawenda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1603
Od: 22 mar 2007, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jeden ze sposobów na kreta

Post »

W swoim czasie kiedy wydawało mi się że krety robiły mi dużo szkód, pozbyłam się ich z ogrodu, Nie powiem jak. Potem miałam niestety duzo większe szkody wyrządzone przez pędraki, a jak wiadomo kret właśnie tym się żywi. Po takim doświadczeniu polubiłam krety i uwierzcie mi, cieszę się z każdego nowego kopca, a kopce ziemi łatwo rozgarnąć grabkami. Nie niszczmy naszych sprzymierzeńców, czy te szkody wyrządzane przez kreta są aż tak duże?
bzado
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 27 maja 2008, o 12:21

Re: Jeden ze sposobów na kreta

Post »

lawenda pisze: czy te szkody wyrządzane przez kreta są aż tak duże?
To zależy od osoby.

Pan X załozył trawnik.
Najpierw zamówił dobrą ziemię żeby ją wymieszać ze swoją (miał marną glebę). Zapłacił Panu Zdzichowi.
Wynajął glebogryzarkę żeby przemieszać ziemię. Zapłacił Panu Władkowi.
Kupił trawę w markecie (zapłacił Niemcom), wynajął walec (zapłacił pani Gosi), już za darmo przez 2 tygodnie po pracy wysiewał, grabił, ubijał, słuchając marudzących dzieci że zmusza ich do pomagania w tej pracy.
Podlewał trawę codziennie, jak przyszły czerwcowe upały włączał zraszacze modląc się o tani rachunek (a i tak zapłacił przedsiębiorstwu wodnemu kupę kasy).
Co miesiąc kupował nawóz i sypał i kosił i tankował i cieszył się.

I tak przez cały sezon aż do jesieni.

A później szlag go trafił bo codziennie na jego trawniku (mimo że stanowił on tylko 20% obszaru jego ogrodu) pojawiały się kopce. I myślał, dlaczego ten kret ryje tam gdzie ta trawa, a nie na pozostałych 80%.

A że Pan X chciał być zgodny z ekologią to poprosił grzecznie kolegę kreta o wyniesienie się z jego terytorium.
Kret nie usłuchał więc kupił piękną pułapkę i zamontował. Niestety kret miał to w d...ie i nie chciał do niej wejść.
No to Pan X kupił taki cuchnący płyn który wlewał mozolnie do nowych kopców. Mimo że smród był taki że nawet pies nie chciał wychodzić na podwórko tylko siedział w budzie, kret dalej rył kopce.
Coraz bardziej wkurzony Pan X kupił następne ustrojstwo, czyli emiter dzwięków. Wkopał w ziemię. Kilka dni potem wokól tego urządzenia było jeszcze więcej kopców niż przed. Widocznie kret był głuchy.
Pan X się wkurzył, powiedział zonie że nie daruje temu suki....synowi i kupił karbid. Wsypywał go do nowych kopców chcąc wykurzyc kreta. A kret kopał nowe tunele obok tych z karbidem.

Kupując wszystkie powyzsze pułapki Pan X dał zarobić pewnej firmie na literę B niemałe kwoty.

W końcu Pan X zrobił to co napisałem kilka postów wyżej. I co. I spokój.

Wiem że niektórzy powiedzą że odezwał się materialista i tylko myśli o kasie.
Odezwie się ekolog i stwierdzi że przecież kret jest pozyteczny, pod ochroną i przecież to my weszlismy w jego środowisko i zmieniamy zasady.
Swoje dwa zdania wtrąci osoba która nie zwraca uwagi na pobojowisko na trawniku.

Ja zrobiłem tak jak zrobiłem. Chciałem być trendy i załatwić to polubownie (czytaj ekologicznie) ale kolega kret nie chciał współpracować.
lawenda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1603
Od: 22 mar 2007, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jeden ze sposobów na kreta

Post »

bzado pisze: Chciałem być trendy i załatwić to polubownie (czytaj ekologicznie) ale kolega kret nie chciał współpracować.
Widzisz, ile trudu sobie zadałeś, żeby żyć w zgodzie z naturą. Brawo ! Właśnie o ten jeden moment zastanowienia mi chodzi, bo ja za szybko poszłam na skróty
miod malina
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 21 wrz 2016, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeden ze sposobów na kreta

Post »

Dla tych zapobiegliwych dobra rada: rozłożyć siatkę na kreta przed posianiem trawnika i po kłopocie. Natomiast jeśli ktoś tego nie zrobi w porę radziłabym zakup takich płapek na krety albo samemu można zrobić taki odstraszacz na kreta. Trzeba na metalowym pręcie umieścić podziurawioną plastikową butelkę lub puszkę aluminiową i wbić pręt w ziemię. Podmuch wiatru sprawia, że przedmioty te delikatnie hałasują a jak wszyscy wiedzą kret ślepy jest i boi się hałasu ;:185
Awatar użytkownika
Zuzia111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2090
Od: 13 paź 2016, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jeden ze sposobów na kreta

Post »

Nie wierzę w żadne plastikowe butelki czy metalowe puszki. :roll: U mnie na okolicznych działkach sterczy tego od groma a krety uprawiają harce i robią następne kopce. ;:oj . Aby takiego osobnika złapać dużo zależy od szczęścia. Ja miałam to szczęście że złapał się na plastikową rurkę ( łapkę )..na razie jest spokój. ;:173
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jeden ze sposobów na kreta

Post »

Potwierdzam , ze plastikowe butelki czy metalowe puszki nie zdają egzaminu. Może krety przyzwyczajają sie do tych dźwięków ?
Ja po prostu polubiłem sie z moimi kretami i jakoś koegzystujemy
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2199
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Jeden ze sposobów na kreta

Post »

Witam, jedynym jak dotąd skutecznym sposobem na kreta jest lis.
Ogród mam w pobliżu lasu ogrodzony siatką leśną więc lisek zachodzi bez problemu. Próbowałam już na krety odstraszaczy zapachowych, świec, karbidu, brzęczyków, butelek i puszek na patykach, pułapek tunelowych i tych mniej humanitarnych. Oczywiście kretowi nie zaszkodziło to w żaden sposób. Miał się dobrze. Odkąd zaczął zachodzić lis mam problem z kretem z głowy, poza tym dowiedziałam się, że część tuneli w ziemi robiły szczury wędrowne a nie kret. Skąd wiem? Ślady lisa na świeżej ziemi i niedojedzone kawałki szczurów ;:oj na trawniku
Pozdrawiam Lucyna
najdi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 7 paź 2012, o 15:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeden ze sposobów na kreta

Post »

pułapki tunelowe w moim przypadku sie sprawdzaja i krety na tym nie cierpia bo wypuszczam je z dala od domu
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2199
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Jeden ze sposobów na kreta

Post »

najdi Super, że u Ciebie działają ;:138 Napisz, czy takie ze sklepu, czy jakieś samoróbki. Ja też próbowałam różnych pułapek ale kret tylko zapychał je ziemią albo całkiem omijał :evil:
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”