Oncidium - porady

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hellkamilson
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 22 sie 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Oncidium - pomoc

Post »

Witam.
Na jesieni kupiłam oncidium, kwiaty po miesiącu opadły (czemu się nie dziwie, bo często był przenoszony), a teraz na bulwie, przy której wyrastał pęd, coś zaczęło rosnąć. Czy ktoś byłby w stanie powiedzieć, czy to jest korzeń, może nowa bulwa albo keiki?

Obrazek
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oncidium - pomoc

Post »

To nowa bulwa :)
Awatar użytkownika
hellkamilson
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 22 sie 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Oncidium - pomoc

Post »

Russski, dziękuję za odpowiedź.

Tak się jeszcze zastanawiam, czy nie powinnam zrobić dziurek na ściankach bocznych doniczki. Przy falku tak zrobiłam i korzenie rzeczywiście zaczęły lepiej się rozrastać i wyglądają zdrowiej.
Obrazek
Do tego bulwy bardzo się pomarszczyły i nie wiem, czy to kwestia starości, czy może złego podlewania (podlewam tak samo jak falka i dendrobium, czyli jak mi się przypomni - ok 10-14 dni).
Obrazek


Przy okazji chciałam zapytać o dendrobium nobile (bo nie widziałam nigdzie wątku, w którym mogłabym zadać takie pytanie).
Ostatnio urosły 3 nowe bulwy, razem w doniczce jest ich 7. Dlatego się zastanawiam, czy nie powinnam pomyśleć o przesadzeniu tego storczyka do większej doniczki na wiosnę. I tak samo jak w przypadku oncidium, może warto byłoby porobić dziurki na ściankach bocznych doniczki?
Obrazek
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oncidium - pomoc

Post »

Osobiście nie robię dziurek w żadnych doniczkach w onicidium także.
Swoje nie dawno przesadziłem do glinianej doniczki, wypuszcza nowe pseudo bulwy i pięknie się prezentuje.
Jeśli chodzi o pomarszczone pseudo bulwy to u Ciebie najprawdopodobniej wynika ze zbyt rzadkiego podlewania, ale czasem z tego że są już stare i oddają część składników pokarmowych młodym odrostom.
Młode pseudo bulwy powinny być jędrne, ja swoje oncidium podlewam kiedy widzę że pseudo bulwy zaczynają się lekko marszczyć. W tym okresie kiedy stoją nad kaloryferem podlewam co kilka dni.

Dendrobium bardzo ładne, ja na Twoim miejscu bym przesadził za jakiś czas.
Jeśli chodzi o dziurki w doniczce dendrobium to też zostawił bym jak jest, im więcej otworów tym częściej musisz podlewać bo woda szybciej paruje.
Nie jestem ekspertem więc najlepiej jak ktoś jeszcze by się wypowiedział w tej sprawie.
Awatar użytkownika
hellkamilson
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 22 sie 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Oncidium - pomoc

Post »

Czyli oncidium trzeba podlewać znacznie częściej? A są jakieś szanse, żeby "odżywić" te pomarszczone bulwy? Mam jeszcze problem, bo wcześniej ocncidium stało na parapecie przy południowym oknie, ale teraz, ze względu ma to, że przy dużych morach okna bardzo parują, musiałam przestawić go na stolik pod oknem północnym, a czytałam, ze te storczyki lubią raczej więcej słońca mieć. Może lepiej by było jednak znaleźć mu miejsce gdzieś w południowym pokoju?
Dendrobium ma za to plamki na listkach i jestem niemalże pewna, że to od nadmiaru słońca. Mam rację?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oncidium - pomoc

Post »

Kiedy młode, jędrne pseudo bulwy zaczną się lekko marszczyć podlej :)
Nie da się określić co ile dni Ty musisz podlewać bo każdy w domu ma inne warunki.
Starsze pseudo bulwy jedynie nieznacznie mogą napuchnąć, ale nie wrócą już do pierwotnego stanu.
Dendrobium o tej porze potrzebuje jak najwięcej słońca, więc postaw je gdzie masz go najwięcej.

Co do plamek, nie mam pojęcia. Po przekwitnięciu kwiatów na starych pędach liście żółkną i z nich opadają.
Nie wiem czy to stare pędy, czy może to inna przyczyna.
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oncidium - pomoc

Post »

Poprzedniego postu nie mogę już edytować, u mnie kiedy pseudo bulwy są w takim stanie podlewam swoje oncidium.
Obrazek
Awatar użytkownika
hellkamilson
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 22 sie 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Oncidium - pomoc

Post »

U mnie bulwy tak wyglądały zaraz po zakupie, ale szybko zaczęły się właśnie marszczyć. No nic, teraz zostaje mi tylko podlewać częściej i czekać na efekty, bo nawet te najmłodsze bulwy są pomarszczone.
zakrzew
100p
100p
Posty: 175
Od: 4 kwie 2014, o 10:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Turek wlkp

Re: Oncidium - porady

Post »

Witam. Mam problem z Oncidium. Mąż kupił mi w Tesco w promocji tego storczyka. Problem polega na tym, że ma zgnite korzenie ,bardzo pomarszczone pseudobulwy i jakieś malutkie ślimaki. Przy jednej z nich są wyrostki jakby nowych korzeni. Ale czy coś z tego będzie? Jak na razie oczyściłam roślinę i czekam aż wyschną korzonki. Podłoże wyprażyłam. Co dalej nie wiem. Proszę o porady. Z g?ry dzięki.
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oncidium - porady

Post »

Ale są jakieś zdrowe korzenie, czy wszystkie do niczego?
zakrzew
100p
100p
Posty: 175
Od: 4 kwie 2014, o 10:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Turek wlkp

Re: Oncidium - porady

Post »

No właśnie wydaje mi się, że wszystkie będą do ucięcia bo są miękkie i brązowe.
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oncidium - porady

Post »

To nie dobrze :( Spróbuj jeszcze oczyścić z reszty starego podłoża, umyć pod bieżącą wodą i wsadzić do keramzytu, może się uda?
zakrzew
100p
100p
Posty: 175
Od: 4 kwie 2014, o 10:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Turek wlkp

Re: Oncidium - porady

Post »

No wsadziłam do kermazyzu i co dalej. Jak z podlewaniem? Nakryć doniczkę butelką?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”