Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Muszę przesadzić dracenę do większej doniczki. Jakiej dracena wymaga ziemi?
Pozdrawiam Andrzej.
teletubis
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 3 lut 2007, o 20:15
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post »

to chyba lepszy temat dla moich schorowanych jukk i dracen:D Oto one:
Obrazek Obrazek Obrazek

powyżej moje draceny. Ta pierwsza któregoś pięknego dnia się wykrzywiła i dlatego ma taki fantazyjny kształt. Druga ma - w co ciężko uwierzyć - ponad 20 lat, żyje w moim domu od dawna. Na trzecim zdjęciu są dwie draceny, ta z lewej wyrosła przy jednej z dwóch pierwszych a ta po prawej pochodzi z Carrefoura, sprzedawali tam 'draceny w orzechu' ale ponieważ oszczędzają na personelu, więc zajmował się nimi jakiś 'ekspert' i były mocno przelane, wybrałem najsuchszą, przesadziłem... urosła 2x w ciągu 8 miesięcy.

A oto jukka o której mówiłem w innym temacie. Mocno sfatygowana i gnie sie pod własnym ciężarem, trudno sie dziwić - jest wyższa niż większość z nas:)
Obrazek Obrazek Obrazek
[Kuba] [no quote yet]
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Post »

Teletubisiu, ta Twoja juka to też dracena. :lol:
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Ta Twoja ostatnia dracena Kubo, bardzo przypomina moją, która ostatecznie została zidentyfikowana, jako Dracena marginata. Czy listki mają czerwoną obwódkę? - na zdjęciach tego nie widać.
Moja wygląda podobnie, tyle ze pieńki ma proste, ale bardzo wiotkie i coraz bardziej się "rozłażą". Związuję je, żeby się nie wyłamały, ale krzywi mi się niemiłosiernie :(
teletubis
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 3 lut 2007, o 20:15
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post »

sądząc po opisie to będzie to samo:) MArtwi mnie że nie ma liści od ziemi....
[Kuba] [no quote yet]
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Moja też stopniowo zaczęła gubuć liście od dołu :( Przemek podpowiedział mi, ze miała za mało nawozu. Moze nawożenie zahamuje ten proces? Mam taką nadzieję, tylko martwią mnie te słabe pędy...Jak sie zdenerwuję, to ten najbardziej wyginający się wytnę! ;:207
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Erazm pisze:Muszę przesadzić dracenę do większej doniczki. Jakiej dracena wymaga ziemi?
Kup ziemię opisaną np.: ziemia do juk,palm i dracen , wcześniej pokazałem fotkę przykładowej ziemi ale można w każdym regionie kupić odpowiedniki z innych firm. :D :D :D
teletubis pisze:to chyba lepszy temat dla moich schorowanych jukk i dracen:D
Wszystkie kwalifikują się do odmłodzenia w taki sposób jak w pierwszym poście moja juka lub w tym poniżej o odmładzaniu difenbachii.
Do juk nie musisz wcale używać ukorzeniacza a do draceny marginata "ukorzeniacz do półzdrewniałych" bez różnicy jakiej firmy( bo do pozostałych dracen też nie potrzeba używać symulacji ukorzeniania.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Odmładzanie difenbachii.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Oraz przygotowanie pozostałego pinka do uzyskania młodych difenbachii które z niego wyrosną.

Obrazek Obrazek
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Przemo, wracając do naszego PW ;-)
to jest fotka Difenbachi a raczej jej pieńka (czy pinka - jak kto woli ;-) )
między PW postanowiłam ją posadzić bo wydaje mi się, że korzonki są już takie akuratne ale jak przyjrzałam się korzeniom Twojej roślinki to już nie jestem taka pewna :(
W tej chwili klarują się na pieńku trzy odrosty - jeden taki już bardziej okazały a dwa to jeszcze w powijakach...
Przemo! patrz i radz!!! ;-) Obrazek
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Post »

Palmy i juki wola ziemię bardziej piaszczystą (może być nawet ziemia do kaktusów), natomiast draceny wolą podłoże bardziej gliniaste.

A co do ukorzeniaczy to przy ukorzenianiu rośliny w słoiku z wodą nie używa się żadnych. Ukorzeniacze stosuje się na sucho gdy rośliny ukorzeniamy w podłożu (jest to podstawowa metoda i w przeciwieństwie do wody skuteczna przy każdym gatunku).
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
teletubis
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 3 lut 2007, o 20:15
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post »

Draceny wola mówisz bardziej gliniaste? może być 100% glina z ogródka? Tylko jak bym w takiej ziemi sprawdził, czy dracena ma wilgoć w doniczce
[Kuba] [no quote yet]
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

DorkaWD

Sadź do ziemi i to jak najszybciej z tym że utnij delikatnie te mniejsze odrosty (jak zaczną wybijać) a zostaw tylko tego największego i najsilniejszego, jak rozwiną się liście to wrzuć fotkę zobaczymy co to za difenbachia.




AurorA

To posadź jukę lub palmę w ziemię piaszczystą i zobaczysz jak długo będzie rosła podobnie z draceną i ziemią gliniastą( chyba masz mało do czynienia z roślinami domowymi i info czerpiesz z jakiejś lektury a nie z praktyki) A co do ukorzeniacza to spróbuj ukorzenić ukorzeniaczem np. reo meksykańskie lub dracenę Victoria i jeszcze kilka innych życzę powodzenia poza tym chyba tylko czytasz co napisali na opakowaniu od ukorzeniacza że stosuje się go tylko na sucho(a wierz mi nie tylko) I jeżeli nie stworzysz odpowiedniego klimatu to żaden ukorzeniacz Ci nie pomoże przy ukorzenianiu roślin. Sztuczna symulacja rozwoju korzeni wymaga odpowiednich warunków a dając ukorzeniacz do wody przyspieszasz tylko czas w jakim roślina się ukorzeni w wodzie.(ale nie przy wszystkich roślinach jest to wskazane)
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Post »

Tylko i wyłącznie wieloletnia praktyka. Wszystkie podłoża do roślin przygotowuje samodzielne i żadna gotowa mieszanka im nie dorówna.

Piaszczysta nie oznacza że jest to piach, a jego dodatek w celu poprawienia przepuszczalności. Z gliną to samo.

A ukorzenianie w słoiku z wodą to czysta amatorszczyzna, ale często się sprawdza . :wink:
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”