Kapusta- kiszenie,metody,sposoby - dyskusje

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Kapusta- kiszenie,metody,sposoby - dyskusje

Post »

Ale normalnie soliłaś wszystkie kapusty - do każdego słoika?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
orlik755
200p
200p
Posty: 340
Od: 30 paź 2012, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kapusta- kiszenie,metody,sposoby - dyskusje

Post »

Soliłam całą poszatkowaną 3-kg główkę kapusty, w dużym wiadrze wymieszałam z solą i marchewką i rozdzieliłam potem na 2 miednice, gdzie łatwiej mi było pomiętosić i pougniatać kapustę, zostawiłam na jakieś 3 godz. a potem ubijam w słoikach. Trzeci słoik zalałam nie soloną wodą po ziemniakach.
Awatar użytkownika
Galicjanka
100p
100p
Posty: 170
Od: 16 wrz 2013, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Kapusta- kiszenie,metody,sposoby - dyskusje

Post »

:wit To i ja się pochwalę moja kapustą.
30,09 nastawiłam 40 kg kapusty z marchewką z pięć kilo. Dodałam kminek, czosnek niedźwiedzi i suszoną pokrzywę. Do tego 40 łyżek soli himalajskiej. Mąż mi to wszystko ubił- podeszło pięknie soczkiem, wody nic nie dodawałam.
Przykryte wyparzonymi deszczułkami i obciążone 5l wodą.
Wczoraj drugi raz przebijałam i już spróbowałam- coraz lepsza.
Postoi pewnie jeszcze kilka dni, może tydzień i pójdzie do litrowych słoików. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i będziemy się cieszyć pyszną kapustką. :tan
Pozdrawiam Gosia
orlik755
200p
200p
Posty: 340
Od: 30 paź 2012, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kapusta- kiszenie,metody,sposoby - dyskusje

Post »

Czy ta pokrzywa wpływa jakoś na smak kiszonej kapusty?
orlik755
200p
200p
Posty: 340
Od: 30 paź 2012, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kapusta- kiszenie,metody,sposoby - dyskusje

Post »

Urszula, ciąg dalszy odpowiedzi na Twoje pytanie o kapustę kiszoną w wodzie po ugotowanych kartoflach.
Późno, ale jeszcze "urzęduję" w kuchni, bo kończę pasteryzować jabłka na szarlotkę, i zerknęłam na moje kiszonki. Sok nad kapustą "kartoflaną" tak jakby się uspokoił, przestało wyciekać, więc próbuję kapustę. Ukiszona! wyjęłam trochę, odcisnęłam i zjadłam, tak pogryzając kawałkiem chleba. Pyszna, normalna ukiszona kapusta, chrupiąca i zaraz jeszcze trochę podskubię. Po 3 dniach (nastawiłam w poniedziałek). Czyli jest to jednak dobry sposób na szybkie ukiszenie kapusty.
Nie wierzycie, to spróbujcie.
Oczywiście, większej ilości nie ryzykowałabym tak kisić, ale słoiczek na szybko....czemu nie?
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kapusta- kiszenie,metody,sposoby - dyskusje

Post »

Zaczęłam szykować wszystko do kiszenia kapusty i zawahałam się...Ostatnio kapusta wyszła mi obślizgła i śmierdząca. A może przyczyną było to, że po poszatkowaniu zostawiłam ją do puszczenia soku w wielkim stalowym garnku? Ktoś mi kiedyś wspominał, że to "stal kwasowa" (cokolwiek to znaczy) i nie powinno się w niej używać soli ;:oj Zaraz jadę po dużą miskę plastikową !
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
Galicjanka
100p
100p
Posty: 170
Od: 16 wrz 2013, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Kapusta- kiszenie,metody,sposoby - dyskusje

Post »

Nie zauważyłam wpływu pokrzywy na smak kapusty. Pokrzywa wysuszona jest prawie bez smaku. Za to mam nadzieję, że kapusta będzie wzbogacona o nowe witaminki i minerały (kwas foliowy, żelazo, wapń, krzem ). Mam nadzieję, że to dobry pomysł. Robię tak po raz pierwszy :uszy
Pozdrawiam Gosia
orlik755
200p
200p
Posty: 340
Od: 30 paź 2012, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kapusta- kiszenie,metody,sposoby - dyskusje

Post »

Melduję, że po mojej kiszonej kapuście na wodzie po kartoflach zostało tylko wspomnienie. Została pożarta na pniu, tak prosto ze słoika. Dzieci nawet nie chciały słyszeć o przyrządzeniu z olejem, jabłuszkiem i cebulką, wyżarły prosto ze słoika. To samo spotkało część kapusty kiszonej wg Bogumiłki, już dzisiaj "doszła", resztę ubiłam w słoiku i wyniosłam na balkon. Jutro trzeba myśleć o kolejnym nastawie, tylko więcej.
Bogumiłka miała rację, gdy raz posmakuje się swojej kapusty to już więcej nie kupi się sklepowej. I pomyśleć, że ja tyle lat kupowałam kiszoną kapustę, bo uważałam ,że nie potrafię sama ukisić. A jest to w sumie takie proste...
grafi26
200p
200p
Posty: 390
Od: 25 mar 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Kapusta- kiszenie,metody,sposoby - dyskusje

Post »

Ja kapusty kiszonej nie przyprawiam olejem. Dr. Jadwiga Kempisty w swej książce o zdrowym żywieniu pisze że witaminy i mikroelementy z kapusty po oblepieniu olejem są nieprzyswajalne. Tak pomyśleć logicznie to może ma rację. Ciekawa lektura do poczytania .
beata_m
500p
500p
Posty: 805
Od: 17 kwie 2015, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Kapusta- kiszenie,metody,sposoby - dyskusje

Post »

Z drugiej strony część witamin rozpuszczlna w tłuszczach wchłaniana jest do organizmu tylko w ich obecności. Więc jeśli surówki z kapusty nie jemy jako dodatku do drugiego dania z mięsem lub rybą, a jako samodzielne danie to też niektóre witaminy się nam nie wchłoną. I bądź tu człowieku mądry i pisz wiersze :D
Jak się tak na tym zastanawiam, to przecież my tej kapusty nie połykamy w całości, tylko gryziemy, a wtedy nie jest oblepiona olejem. Sama już nie wiem.
Pozdrawiam
Bea
grafi26
200p
200p
Posty: 390
Od: 25 mar 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Kapusta- kiszenie,metody,sposoby - dyskusje

Post »

Właśnie- nie wiadomo komu wierzyć. Każdy ma swoją teorię i próbuje nas do niej przekonać. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach to A,D,E,K
Kapusta kiszona ma dużo wit C i wszystkie z grupy B to wg tej teorii nie będą wykorzystane. Ale pomijając czynniki zdrowotne to bez dodatku oleju nam najbardziej smakuje.

Grażyna
orlik755
200p
200p
Posty: 340
Od: 30 paź 2012, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kapusta- kiszenie,metody,sposoby - dyskusje

Post »

W sumie mnie też najlepiej smakuje kiszona kapusta bez dodatków (ale z marchewką, ukiszoną razem z kapustą), jednak mój mąż uważa, że jest to "takie postne". Gdy kupowałam kapustę bez marchewki to zawsze trochę ścierałam surowej. Jak dla mnie, to polepsza smak i kolor surówki. Ale nie da się ukryć, że dodatek jabłuszka, drobniutko posiekanej cebulki, odrobiny kminku, trochę posiekanej zielonej natki pietruszki i odrobiny oleju polepsza smak surówki. Ja czasami dodaję trochę majeranku, albo trochę startej dyni. W sumie tego "oleju" to nie dodaję łyżkami, tylko troszeczkę, i jest to oliwa, z tych najlepszych do sałatek. Kapusta nie jest oblepiona olejem i nie sądzę, że ta odrobina oliwy zabije witaminę C.
Natomiast nieodłącznym dodatkiem kolorystyczno-smakowym do kiszonej kapusty jest dla mnie marchewka. No, tak już mam.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Kapusta- kiszenie,metody,sposoby - dyskusje

Post »

Skoro już o smakach: kapusta na surówkę koniecznie bez kminku (nie przepadam za tym zapachem) ;:204 i koniecznie bez marchewki (syn uczulony), za to z dużą ilością surowej cebuli i pieprzu. ;:173
Do kiszenia tylko sól, trochę listka i trochę ziela angielskiego.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”