Skrętnik (Streptocarpus) - uprawa, pielęgnacja cz.1

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
wmka
50p
50p
Posty: 64
Od: 13 maja 2007, o 11:19
Lokalizacja: woj.łódzkie

Post »

Czasami jak się włoży listki do słoika, to sprawiają one wrażenie, że więdną.Trzeba jednak być cierpliwym, uzupełniać regularnie wodę i czekać na korzonki. Miałam kiedyś taki przypadek, że liść był od góry całkiem zeschnięty, ale u dołu miał trochę zieloności i mimo wszystko wypuścił korzonki i sadzonka sie przyjęła. :)
Tak więc Kaju uzbój sie w cierpliwość, a na pewno zostanie Ci ona nagrodzona,( chociaż niewątpliwie trochę to teraz potrwa zanim doczekasz się nowych okazów. ) :)

Pozdrawiam
Wiesia
Awatar użytkownika
wmka
50p
50p
Posty: 64
Od: 13 maja 2007, o 11:19
Lokalizacja: woj.łódzkie

Post »

Przyczyna może leżeć w niewłaściwym podlewaniu skrętnka lub zbyt płytkim umieszczeniu go w ziemi. Przy sadzeniu listka trzeba zawsze pamiętać żeby oprócz korzonków w ziemi znalazło się ok.0,5cm łodyżki. Żeby listek dobrze się zakorzenił i wzmocnił trzeba mu zrobić podpórkę z patyczków co pozwoli mu utrzymać się w pozycji stojącej. Kiedy już oprócz listka-matki urośnie jeszcze kilka nowych listków wówczas ten listek-matkę trzeba delikatnie wyciąc małymi nożyczkami ok.1cm nad ziemią. Robi się to dlatego, że ten duży liść czerpie zbyt dużo soków
odżywczych z ziemi, a młode wtedy słabiej się rozwijają. Przy podlewaniu trzeba uważać żeby nie zamoczyć srodka skrętnika, bo nie lubi on spryskiwania i stojącej wody w rozetce. O nawożeniu pisałam już w tym wątku. To tyle co mogę Ci doradzić , jeżeli miałabyś jeszcze jakieś pytania, to pisz. :)

Pozdrawiam
WIesia
Działka -- moje refugium...
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

Z tego co wiem, skrętników się nie pryska.
Podlewanie lubią skąpe, jak fiołki, koniecznie super przepuszczalne podłoże.
Moje skrętniki jednak piją więcej, niż się zaleca poić ;) nie wiem, dlaczego. Sygnałem podlewania moich skrętników są więdnące liście - nie ma tego, gdy podleję je chociaż ociupinkę wtedy, co wszystkie inne kwiaty, czyli co 2 dni.
Mam różowego, białego, fioletowego i niebieskiego, większość malizny, fioletowy zabiera sie za kwitnienie, a niebieski właśnie przekwitł. reszta to świezo naszczepione przedszkolaki.
Skrętniki lubią słońce, te co stoją mi na północnym oknie kiepsko mi kwitną.
Awatar użytkownika
gardeniaa
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 712
Od: 25 maja 2008, o 14:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Moje skrętniki też stoją na południowym parapecie, gdyż inne parapety zdominowały fiołki afrykańskie :)
Mają się dobrze, latem wcale nie przeszkadzało im palące słońce
Podlewam je umiarkowanie, z moich obserwacji wynika, że lepiej znoszą niedobór niż nadmiar wody
Awatar użytkownika
miluck
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2491
Od: 22 lut 2008, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Police

Post »

Co do pielęgnacji skrętników to robię podobnie jak z fiołkami,kiedy liście lekko oklapną
wstawiam do spodeczka z przegotowaną wodą.Teraz przestałam zasilać, aby sobie odpoczęły.
Trzeba uważać z nawożeniem, bo za dużo nawozu im szkodzi :D
Moje kwiaty stoją na oknie od strony północnej,oto one:

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Piotrk 2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 lut 2009, o 15:14
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Skrętniki- porady i kolekcja Piotra.K

Post »

Witam
W związku z licznymi zapytaniami co zrobić żeby skrętniki dobrze zimowały chciałbym powiedzieć rzecz bardzo ważną a która jakby umyka uwadze, skrętniki nie znoszą pełnego światła słonecznego ale latem natomiast zimą potrzebują światła jak najwięcej by miały możliwość asymilacji.
Pozdrawiam Piotr :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
marzena 63
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2622
Od: 5 lip 2008, o 06:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Witaj Piotrze
czy to są skrętniki przez Ciebie wyhodowane?Są piękne :shock:
pozdrawiam Marzena
Spis moich linków
Awatar użytkownika
Piotrk 2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 lut 2009, o 15:14
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

Tak są mojej hodowli, zajmuję się skrętnikami już kilkanaście lat .
marzena 63
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2622
Od: 5 lip 2008, o 06:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Piotrze
powiedz co robię źle z moimi skrętnikami.W ciągu dnia mają zwiędnięte listki,dopiero pod wieczór robią się normalne.Stoją na oknie południowym.Są to młode sadzoneczki.Wiem że w lato muszę je przestawić na okno gdzie jest mniej słońca,ale teraz myślałam że mogą sobie postać na tym południowym.
pozdrawiam Marzena
Spis moich linków
Awatar użytkownika
Piotrk 2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 lut 2009, o 15:14
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

Witaj Marzeno
Myślę że muszą się zaadaptować nieco, pamiętaj by ich nie podlewać zbyt mocno , ziemia powinna być wilgotna do suchej a w żadnym wypadku nie powinna być mokra.
Piotr


żeby była jasność u mnie kolekcja liczy około 100 odmian :)
Awatar użytkownika
treissi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8565
Od: 8 sty 2008, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post »

Jestem pod ogromnym wrażeniem :shock: Jak udało Ci się zebrać tyle odmian? Piotrku ja popieram Olę - musisz pokazać koniecznie wszystkie swoje skrętniczki :)
Pozdrawiam Monika
Moje wątki
Sprzedam zielone
Awatar użytkownika
Piotrk 2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 lut 2009, o 15:14
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

Witam
Mam w ofercie ok. 30 odmian zapraszam na stronę http://picasaweb.google.com/ka2.piotr/Streptocarpus# .
ANETA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1466
Od: 14 lis 2006, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Piotrze zajrzałam na stronkę , są cudowne ! , nawet nie wiedziałam , że tyle ich może byc :shock:
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”