Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

No to chyba nie były naturalnie słone , tylko solone . Mnie ostatnio ,,gnębią'' naturalnie słone , mają to niby być pomidory dla tych co nie mogą albo nie chcą używać soli . Reklamowane jako znakomity dodatek do sałatek i pikantnych sosów .

Pozdrawiam . kozula
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Kozulo, poczytałam opisy tych trzech odmian słonych pomidorów (Balck Crimson, Black Krim, Black from Tula), rozumiałam piąte przez dziesiąte, zastanowiły mnie te dni-przy każdej z tych odmian ; 75 days. Co one oznaczają? okres czasu od momentu skiełkowania nasiona do dojrzewania owoców(za krótki), czy okres od momentu zapylenia do dojrzewania(za długi). A może w ogóle okres owocowania, czyli zbiór trwa 75 dni? Wprawdzie w opisie jest adnotacja, że "środek sezonu". Przy którejś z odmian zauważyłam np 55 dni. Nic a nic nie kapuję !
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Ponieważ już napomknęłam synowi, że bardzo zainteresowały mnie słone pomidory, podesłał mi inną stronkę: http://www.tomatogrowers.com/black.htm . Tam wyczytałam, że Black from Tula są "sweet"
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

No i doszłam do wniosku, że w amerykańskimch ofertach jest właściwie tylko jedna słona odmiana ; Black Krim (= Black Crim= Black Crimson, z Ukrainy). Black from Tula- niepewna , u jednych słona a w innej ofercie słodka.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Te słone San Marzano,są mocno solone.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Mirzan, tzn że są słone -taki mają smak (nie posypane solą) ? Bo te Black Crim są w smaku lekko, nieco- słone (slightly salty), w środku mają zielony żel wokół nasionek. Zastanawiam się właśnie czy warto prosić syna o zakup tych nasionek.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Nie wiem jak smakują San Marzano prosto z krzaka.Jak Ci syn kupi paczkę nasion,
to sie bardzo nie wykosztuje,nadmiar nasion będziesz mogła powymieniać na inne.
Zebrałem też trochę nasion z pomidora pustego w środku, wnętrze ma jak papryka.
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Gieniu 1230 , masz rację że Black Crim i Black Crimson Heirloom to jedna odmiana występująca pod dwiema nazwami . Nie doczytałam dobrze , przepraszam za wpuszczenie w maliny .
Co do liczby dni podawanych w opisie odmiany nie zgadłaś , zresztą sama też na to nie wpadłam i musiałam pytać .
Oznacza to liczbę dni od posadzenia rozsady do początku dojrzewania , w jednakowych warunkach . Jak się znajdzie 55 dni to już sprinter i pewnie pochodzi z Syberii bo tam inny nie dojrzeje . Są jeszcze dwa określenia fachowe których nie ma w popularnych słownikach - determinate ( samokończący) i indeterminate (wysoki).
Co do różnych opisów smaku odmiany Black from Tula , znalazłam przyczynę . Mam chwilowo spis starych odmian warzyw uprawianych w USA z 1988 r ( pomidorów ok . 3 tys. odmian) . Z oryginalnej odmiany w Stanach wyhodowano 10 różnych typów pomidorów ( do 1998 r) , różnią się one wczesnością , kształtem , kolorem i smakiem i oprócz nazwy odmiany maja jeszcze oznaczenia literowe nazwy stanu z którego pochodzą i nazwiska hodowcy . Black from Tula do 1988 r miał 10 typów , Black Crim 25 typów . Sprzedawcy pewnie żeby nie komplikować sprawy nie piszą tych liter bo to byłby dla kupujących galimatias .
Wypada w takim razie kierować się opisem u konkretnego sprzedawcy . Co do zielonej galaretki czarne pomidory przeważnie tak mają , ale to nie ma negatywnego wpływu na smak , tak jak u zwykłych pomidorów wszystko zależy od konkretnej odmiany i warunków uprawy .
Opisu San Marzano poszukam następnym razem .

Pozdrawiam . kozula
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Mirzan, te pomidory puste w śroku (podobne do papryki)w ofercie tomatogrowers nazywają się Red Cup, piszą że dobre do nadziewania (1 torebka-30nasionek).
Kozulo, właśnie tego słówka "indeterminate, determinate" syn mi nie potrafił przetłumaczyć, zrobiłam sobie ściągę z tłumaczeniem najczęściej pojawiających się słowek i przeglądam opisy odmian. Syn, obiecał mi, że kupi co sobie wybiorę (ze stronki "Tomatogrowers"). Zdecydowałam się już, ale muszę jeszcze przekonać siostrę, na koktajlowe Black Cherry (w torebce-20 nasionek) i na te Black Krim (30 nasionek). Chociaż Marcin (syn) przekonuje mnie, że przy niektórych odmianach jest możliwość kupienia 1/32 uncji -to około 250- 350 nasion za 6 $-( ciekawe ile wzejdzie, bo tam u nich to różnie bywa, wiem coś o tym). Ło matko! a po co mi tyle nasion, ja potrzebuje tylko kilkanaście, na przecier się te pomidory nie nadają. A może Wy, Kozulo i Mirzanie coś tam znajdziecie ciekawego, to mogę zamówić. Pozdrawiam
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dzięki, mam już zamowione z tej firmy ok 10 odmian.http://www.tomatogrowers.com/
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

W takim razie ja dołączę do Gieni1230 , sporo tych odmian już miałam , z udanych mam już własne nasiona . Ze wschodami jest różnie , raz są , raz nie ma , ale w większości są .

Z San Marzano też w Stanach narobili typów , ale ogólnie jest to pomidor wysoki z przeznaczeniem na przetwórstwo , bardzo twardy gruby miąższ . Jest jeszcze San Marzano La Padino o wydłużonych owocach , również do przetwórstwa .

Pozdrawiam . kozula
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Wynalazałem bardzo stare nasiona Romy,sprawdzam czy wykiełkują.Najlepsze
na przecier,bardzo wydajne.
lotta
500p
500p
Posty: 596
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

gienia1230 pisze:, zastanowiły mnie te dni-przy każdej z tych odmian ; 75 days. Co one oznaczają? okres czasu od momentu skiełkowania nasiona do dojrzewania owoców(za krótki), czy okres od momentu zapylenia do dojrzewania(za długi). A może w ogóle okres owocowania, czyli zbiór trwa 75 dni? Wprawdzie w opisie jest adnotacja, że "środek sezonu". Przy którejś z odmian zauważyłam np 55 dni. Nic a nic nie kapuję !
To jest liczba dni od kwitnienia do dojrzałego owocu . Gdyby takie liczby były podane przy np. kapuście to oznaczają od posadzenia do zbioru.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”