Echeveria

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Echeveria

Post »

Witam, witam. Dzisiaj rozsadziłam moją eszewerię. Nie wiem, czy to jest właściwy czas :oops: , ale rozetki potomne zrobiły się już wyciągnięte, a "roślinka matka" zrobiła się brzydka. Całość wyglądała nieciekawie. Wyjęłam z doniczki, poobcinałam młode rozetki (niektóre miały swoje korzenie) i posadziłam do nowych doniczek. Uzyskałam 10 młodych rozetek :!: a 4 rozleciały mi się podczas oddzielania :( . "Rozetkę matkę" oskubałam z najbrzydszych, starych listków i też posadziłam. Wiem, że po przesadzaniu nie należy podlewać. Czy to dotyczy też okresu ukorzeniania :?: Jeżeli tak, to jak długo ich nie podlewać :?: Nie dałam ukorzeniacza.Poproszę o poradę :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Jeśli liście matki nie były suche, to nie powinnaś ich odrywać, bo roślina z nich czerpie składniki odżywcze.
Jeśli odrosty mają korzenie, możesz po tygodniu delikatnie podlać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Echeveria

Post »

Ja swojej nie przycinam, nie formuję, jak wyłysieje, czy się wyciągnie przez zimę, to nic z tym nie robię, a ona sama chce wyglądać ładnie i się stara :wink: Efektem mojego nieingerowania jest po 2, czy 3 sezonach, miska średnicy 15cm.

Obrazek
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Echeveria

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź. Jak zawsze :D Stare liście były suche do połowy. Tylko kilka usunęłam. A co z podlewaniem młodych, które nie miały korzeni :?:
Onectica, Twoja jest ładna i cała zielona. A w ogóle, to jakoś eszwerii "nie mogę wyczuć" :( Piła bardzo szybko, ziemia wysychała prawie na palec po 2 dniach od podlania i to "na pieprz". Bałam się przelać. Może dlatego zaczęła marnieć. Dawałam jej nawóz do kaktusów co drugie podlewanie połowę dawki. Stanowisko na południowo-wschodnim parapecie. Może dlatego, że miała tak dużo młodych do wykarmienia wyglądała na "zużytą". A może akurat do tej rośliny "nie mam ręki".
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Te co nie mają korzeni spryskuj na razie co parę dni ziemię. Sukulenty ukorzeniają się w suchym podłożu.
Eszewerie dobrze na lato dać na zewnątrz, wtedy ładniej rosną.

Na 9-tej stronie tego wątku, możesz zobaczyć jak moje wyglądają.
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 5#p5555115
:)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Echeveria

Post »

Oglądałam je już wcześniej, ale i tak zajrzałam i teraz :D Masz fajną kolekcję. Czyli od jutra delikatnie spryskiwać ziemię. OK. Dziękuję :D
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Echeveria

Post »

Iwona - ja tez ich nie czuję 8-) Kupiłam malutką roślinke, bo mi się doniczka podobała i zostawiłam ją samą sobie, z zamysłem, że padnie, to padnie, żal mi nie będzie i nawet do niej nie zaglądałam. Padało to podlało, nie padało, to podsuszyło. Jak sie okazało, że miała taki hardcor w pierwszym sezonie i toprzeżyła, to wpadłam na pomysł, że zobaczę co ona będzie robić, jak ja nic nie będę przy niej robić. I moja opieka ogranicza się do wyniesienia późną wiosną pod chmurkę, na ogół w doniczkę z krzakiem oleandra, albo pod iglaka, więc nie ma patelni, jak długo jest sucho, to czasem podleję, a jesienią chowam do domu i zimą nie dopuszczam do całkowitego wyschnięcia. Jakbyś ją zima zobaczyła, to masakra. Ale potem wszędzie na tych badylach wypuszcza młode, gęstnieje i wygląda całkiem ciekawie.
Tu w styczniu 2015. I wygląda tu naprawdę ładnie, w porównaniu do zimy 2016, tylko z 2016 fotki nie mam.

Obrazek

Może one po prostu nie chcą, żeby się nad nimi trząść i dopiero wtedy ładnie rosną :wink:
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

A ja mogę tylko dodać, że z niektórymi miałem problem tylko zimą, gdy w cieple przy małej ilości słońca się wyciągały. Dlatego zacząłem je od jakiś trzech lat zimować w niskiej temperaturze. Oprócz tego, tez nigdy nie miałem z nimi większych problemów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Echeveria

Post »

"Niska", czyli jaka?
Ja się jednak trochę obawiam zejść niżej, niż 13-15 stopni z sukulentami.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Powiem tak, zimuje w temperaturze ok. +5 do +8, ale odpowiednio zahartowane, w zeszłym roku wytrzymały nawet przez parę nocy spadki temperatur do ok. minus 3 stopni. Trzymałem je dość długo na zewnątrz, bo do połowy listopada. Dopiero wtedy przeniosłem je na zimowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Echeveria

Post »

Witam ,chciałabym zapytać co jest nie tak z moją Echeverią bo wydaje mi się ,że umiera
Obrazek
Kinia34
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Jeśli podlewasz ją prawidłowo, czyli pozwalasz całkowicie przeschnąć ziemi, zanim podlejesz, rośnie w przepuszczalnej mieszance, to wszystko jest w porządku. Eszewerie w miarę wzrostu gubią dolne liście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Echeveria

Post »

To i ja dopytam. Hartować, to znaczy wystawiać do niższej temperatury na jakiś czas i wydłużać to? Moje eszewerie zaczynają się wyciągać, a to dopiero początek sezonu zimowego. Stoją na parapecie, a pod nim jest grzejnik. Przysunęłam je bardzo blisko szyby. Grzejniki ciepłe są popołudniami i wieczorami. W dzień jest chłodniej, ale chyba im i tak za ciepło. Mam do dyspozycji nieogrzewany ganek, wystawa południowa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”