Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka - część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Jak co roku, jako pierwszy zaczął wybarwiać się domniemany Oberlin Noir, jednak z tą różnicą, że zazwyczaj grona wybarwiały się w pierwszych dniach sierpnia. W tym roku jest to ponad 10 dni wcześniej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Ten sezon to kolejny rok plonowania szlachetnych vinifer.
Riesling :
Obrazek
Obrazek
Weissburgunder:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Owocują, choć mniej niż w ubiegłych latach, Elbling i Silvaner :
Obrazek
Obrazek
I mała ciekawostka. W ubiegłym roku zauważyliśmy w domu kolczaka zbrojnego ( zielony ), którego wyrzuciliśmy na dwór. W tym roku, w dyniowym "zagajniku" zauważyliśmy z żoną kolczaka i jego samicę, która przechodzi wylinkę przed rozrodem :
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Fotorelacja z czwartku. W ogrodzie winnym w Kościerzycach zaczęło się wybarwianie owoców. Weissburgunder już mięknie. Najszybciej jednak , jak co roku, ale w tym i tak dwa tygodnie wcześniej, wybarwia się domniemany alzacki Oberlin Noir :
Obrazek
Zaraz za nim rozpoczyna powoli wybarwianie Tauberschwarz :
Obrazek
A tu Silvaner w słonecznym uśmiechu :
Obrazek
No i moje stare, niemieckie węgierki ( w tle Weissburgunder ) :
Obrazek
weglowy
100p
100p
Posty: 130
Od: 26 mar 2015, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mędrzechów

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Jestem pod wrażeniem twoich winorośli. Przy obecnym lecie nie chorują ci na mączniaki?
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dziękuję :). W tym sezonie niestety oprysk, dwukrotny, siarką nie wystarczył. W Kościerzycach, mimo oprysków siarką, trwa atak patogenów na kilku odmianach ( dziś kolejna dawka ). Niestety, mimo wakacji, nie poświęciłem w tym sezonie zbyt wiele uwagi mojej uprawie w tym weingarten ( z powodów niezależnych ode mnie ), ale za to jestem już zdeterminowany, że jesienią przenoszę krzewy do Oldrzyszowic. W Kościerzycach zostawię do przyszłego sezonu po jednym krzewie każdej odmiany jako rezerwę, a do tego przygotuję sztobry na przyszłe sadzonki. Będę miał wszystkie winorośle pod okiem, z jednej strony domu, gdzie jest ogródek warzywny i z drugiej, gdzie powstaje uprawa przerobowa. Za to w Oldrzyszowicach tegoroczne sadzonki z mozołem pną się ku górze. Nie osiągają imponujących przyrostów, ale widząc ubiegłoroczne sadzonki, widzę potencjał w tym piachu krzemowym. Zalet jest wiele, choćby brak patogenów na młodych winoroślach.
Weissburgunder
Obrazek
Obrazek
Elbling
Obrazek
Silvaner
Obrazek
Sadzonki w Oldrzyszowicach, wysadzane pod koniec maja, trafiły w okres suszy, stąd mam duże starty. Weissburgunder - z posadzonych 60 przeżyło 27, z 30 Elblingów - 17, z 50 Silvanerów około 20, z 40 Rieslingów również ok. 20. Jesienią uzupełnię Weissburgunder i Rieslingi sadzonkami ( na zdjęciu poniżej ), a resztę odmian w nowym sezonie.

Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Mój sposób na sadzonki kiedy jest susza, kiedy wiadomo, że nie będzie opadów.

Przede wszystkim sadzę w dzień kiedy pada deszcz. nie dosypuję ziemi do końca dołka,
po to żeby zostało wgłębienie. Nie plewię.
W ten sposób posadziłam ponad 200 vinifer, ani jednego wypadu.
Zero podlewania. Zero chorób o dziwo.

Już dawno zauważyłam, że młode krzaczki, drzewka o wiele lepiej mają się w trawie= zielsku.
Zbiera się na tej osłonie rosa co jest świetnym źródłem wody.
Oczywiście mówimy nie, trawie, jak mają być przymrozki.
Sadziłam winorośle ok.17 maja, całe lato rosły w zielsku.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dziękuję za radę. Postępowałem podobnie, jednak piach i susza zrobiły swoje. Te, które przeżyły wypuszczają boczne pędy i kolejne koronki, zatem wiem, że już się zadomowiły. Podlewam jakimś niemieckim nawozem naturalnym i gnojowicą z pokrzywy, którą też wykonuję opryski dolistne. W przyszłym roku pokażą swoją siłę, w co wierzę, patrząc na ubiegłoroczne sadzonki :
Lokalny Weissgutedel posadzony jesienią ub.r.
Obrazek
Czy domniemane Wczesne Lipskie również z ub. r. ( ponad metr wzrostu i solidna łoza ):
Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Stary Weissgutedel i roza. Winorośl i róże pasują do siebie niebywale.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dzisiaj rano wykonałem w Kościerzycach oprysk siarką w stężeniu 0,3%. Oberwałem już cześć wybarwionych gron Oberlin Noir ( 0,5 kg, ale na krzewie zostało jeszcze 2/3 gron, które są już w pełni wybarwione, jednak potrzymam je nieco dłużej ). Wykonałem dzisiaj pierwsze pomiary w tym sezonie. Cukier w Oberlin Noir wyniósł 19 Brix ( termin dojrzewania to pierwsza połowa września ). Zerwałem również po jednym, małym gronie Tauberschwarz ( niezbyt wybarwione ze środka krzewu, grona na zewnętrznych częściach krzewów są już granatowe ) i Weissburgunder ( również małe grono, ze środka krzewu ). Cukier w Tauberschwarz wyniósł 14-15 % Brix, natomiast w Weissburgunder już 17-18 %.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Ciekawe jest jedno. Tegoroczne lata jest bardziej deszczowe od poprzedniego, co widać również w presji patogenów, Nie daje to jednak przełożenia na poziom cukrów w jagodach. W ubiegłym roku Weissburgunder miał 2-3 Brix mniej niż w obecnym, a mierzony był dwa dni później. O tydzień wcześniej zaczął wybarwiać się natomiast Cabernet Sauvignon, a Merlot w identycznym czasie, jak w poprzednim sezonie. ( w tym roku grona są ładniejsze u tych odmian, a jagody nieco pełniejsze ). Poniżej zdjęcia z piątkowej wizyty w Kościerzycach :
Riesling
Obrazek
Weissburgunder
Obrazek
Obrazek
Tauberschwarz
Obrazek
Oberlin Noir
Obrazek
Pinot Noir
Obrazek
Merlot
Obrazek
Cabernet Sauvignon
Obrazek
Portugieser
Obrazek
Pinot Gris ( Grauburgunder )
Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

I dzisiejsze śniadanie tygrzyka paskowanego w Oldrzyszowicach :

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dzisiaj wykonałem kolejne pomiary. I tak , Weissburgunder nieznacznie w górę, Tauberschwarz osiągnął 16 Brix, a Riesling 12 Brix. Oberwałem ostatnie grona z Oberlin Nor ( ok. 0,6 kg ). Krzew ten dał w tym roku 1,2 kg owoców ). Poziom cukru osiągnął prawie 20 Brix. W przyszłym roku przetrzymam go do połowy września przynajmniej.
weglowy
100p
100p
Posty: 130
Od: 26 mar 2015, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mędrzechów

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

U mnie pomiary na NN ciemnej pokazało 12brix i na Donarze 11brix O ile o donare się trochę martwię bo do polowy września ma czas to o NN ciemne mniej bo zbiera się je początkiem października czy zaraz po przymrozku to ma troche czasu jeszcze.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”