Bukszpan - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Patiann
200p
200p
Posty: 359
Od: 6 maja 2012, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Essen

Re: Bukszpan - choroby

Post »

Dzięki bardzo będę pryskac.
Pozdrawiam Patrycja- Ania
Zgoda na brak polskiej czcionki
Patiann
200p
200p
Posty: 359
Od: 6 maja 2012, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Essen

Re: Bukszpan - choroby

Post »

Tak sobie glosno mysle, czy opryski eko np. z czosnku dalyby rade, ktos probowal?
Zauwazylam rowniez zielona gasienice na jednej kuli. Bardzo szybkie stworzenie, schowala sie wsrod galazek, ale ja dorwalam.
Pozdrawiam Patrycja- Ania
Zgoda na brak polskiej czcionki
motyluniu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 cze 2016, o 19:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan

Post »

Witam, jeśli umieściłam post nie w tym miejscu to z góry przepraszam. Mam problem z moim drzewkiem od jakiegoś czasu brazowieja mu liście i końce całkowicie usychaja. Co moze być przyczyna ? Link do zdjęcia. m.fotosik.pl/zdjecie/26947df04c2e0ad7
arad
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 sie 2016, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan - choroby

Post »

Witam, również posiadam (w moim poglądzie) mały problem. Posadziłem dość niedawno nieduże sadzonki bukszpanu i w większości są w porządku, zielone, wypuszczają nowe listki. W niektórych przypadkach niestety żółkną im liście, a nawet podchodzą kolorem pod lekki brąz. Stąd me pytanie, czy to możliwością jest występowanie takowych kolorów? Bukszpany do godziny mniej więcej 13-15 są w cieniu, lecz później do wieczora są na słońcu (balkon skierowany na północny-zachód.
Poniżej dołączam dwa zdjęcia owych (felernych) bukszpanów.
Pozdrawiam Adrian.
Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bukszpan - choroby

Post »

W czym ten bukszpan posadzony, skrzynia jakaś? Czy to ma odpływ?Poza tym bukszpan nie lubi torfowej ziemi, woli cięższą, zasadową z domieszką gliny, ale młode sadzonki do pewnego etapu mogą rosnąć w lżejszej ziemi.
arad
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 sie 2016, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan - choroby

Post »

Tak, robiona drewniana skrzynia, zaś ziemia kupiona "uniwersalna" .
osiem1984
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 mar 2017, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Żółknący bukszpan z ciemnym nalotem na końcu

Post »

Witam wszystkich serdecznie. To mój pierwszy post na tym forum dlatego proszę o wyrozumiałość. Na wstępie witając się ze wszystkimi forumowiczami zaznaczę, że w kwestii ogrodnictwa jestem żółtodziobem z niespełna rocznym stażem, który wiedzę stara się zdobyć poczytując różnego rodzaju czasopisma oraz filmiki. Ale do rzeczy. Niestety mam problem z bukszpanami. Zostały one posadzone w okolicach maja-czerwca 2016 (przywiezione od babci z działki). Po kilku miesiącach jeszcze latem zauważyłem, że zaczynają delikatnie żółknąć, że ich barwa nie jest soczysto-zielona. Otrzymałem kilka rad aby się tym nie przejmować, ponieważ mogą nieco chorować przy wsadzeniu w innym miejscu. Niestety po zimie wszystkie są już mocno żółte a na końcach listków pojawił się ciemny, wręcz czarny nalot, który postępuje wgłąb listka i kruszy go (niektóre tak jakby do połowy odpadły. Prezentuj zdjęcie:

Obrazek

Z góry ślicznie dziękuję za każdą radę.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bukszpan - choroby

Post »

Po prostu uschły.Maj, czerwiec do zdecydowanie za późna pora na przesadzanie zimozielonych krzewów, letnie temperatury je wysuszą zanim się ukorzenią.Najlepiej przesadzać bardzo wczesną wiosną gdy tylko ziemia rozmarznie, albo jesienią, ale jest większe ryzyko, że mróz uszkodzi.
osiem1984
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 mar 2017, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan - choroby

Post »

Nie cytujemy posta na który bezpośrednio odpowiadamy,usunęłam cytat
Z tym, że one nie są suche na wiór, wręcz przeciwnie. Po prostu sa żółte i na końcach listków coś się za nie zabiera. Jest jakaś szansa na odratowanie. Coś należy podać?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bukszpan - choroby

Post »

Najlepiej byłoby pokazać całe. Jeśli są żółte to już jakiś etap zamierania, a na końcach całkowity i kruszą się.Może lekko przytnij, poczekaj może pokażą jakieś przyrosty,wyrzucić zdążysz.Nic nie podaje się przesadzonym, słabym roślinom, bo uszkodzone korzenie nie potrafią tego wykorzystać.
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Bukszpan

Post »

Moi mili- szukam rady...
Przeczytałam o szkodniku, który zaatakował bukszpany w całej Polsce. Poszłam więc do swojego ogródka i ...zgroza - zobaczyłam paskudnie zmienione 2 krzaczki w donicach. masa przebrzydłych, zielonych gąsienic wiła się zjadając wszystko co zielone, zostawiając gołe gałązki i szare ślady... / Nie zauważyłam dotychczas tego szkodnika, bo podlewałam wieczorami i to galopkiem, bo upał i komary zatruwały każda czynność/ ;) Natychmiast pobiegłam po papier i zapałki- i spaliłam obydwa krzaczki z robalami. Zajrzałam do bukszpanów w szpalerze przed domem- ale wtedy nie spostrzegłam nic niepokojącego.... Dzisiaj zajrzałam jeszcze raz- i są gąsienice! Niewiele, ale już żerujące... Co robić? jak ratować te piękne bukszpany? Szkoda mi bo mają kilka ładnych lat... Podobno nie ma "leku" na tę plagę... Może ktoś coś?


Obrazek
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11484
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Bukszpan

Post »

Nela niektórzy walczą z larwami ćmy podwójnym stężeniem Mospilanu. Podobno Spintor też działa, ale za wiele na ten temat nie można poczytać.
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Bukszpan

Post »

Dziękuję cyma- będę próbować tymi środkami...
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”