Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Automatyczne nawadnianie -zapytania,podpowiedzi

Post »

Wpisz sobie na portalu aukcyjnym linia kroplująca - zobaczysz kilka możliwości mało się różniących cenowo.
Ważna jest grubość ścianek bo te najtańsze sprzedawane na pola są niskociśnieniowe i wymagają reduktorów ciśnienia.
Ścianka węża 1,2 mm pozwala pracować z bezpośrednim podłączeniu do sieci wodociągowej.
Sylwiamaczek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 sie 2016, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Post »

Ja postawiłam na ekipę wogrodzie i nie żałuję. Przyjechali, zamontowali wszystko co trzeba i teraz moje rośliny podlewają się same :heja
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Post »

Ja postawiłem na własne rączki i najlepszą jakość wykonania. Też nie żałuję bo zrobienie sekcji podlewania czy przeniesienie zraszaczy w inne miejsc jest proste jak budowa cepa.
Najtrudniejszą rzeczą z którą nie radzą sobie te ekipy to dokonanie najmniejszych szkód w ogrodzie. Nie znają się też na wymaganiach roślin i widziałem jak w ogrodzie system wykonany przez "profesjonalistów" zamiast wyręczyć właścicielkę zmusił ją do ............ częstego farbowania włosów.
Co jakiś czas pojawiają się "naganiacze" reklamując swoje usługi w ramach kryptoreklamy.
Sylwiamaczek aż się nie mogę doczekać aby zobaczyć Twój ogród ;:306
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Kriss440
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 wrz 2016, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Post »

Witam!
Chciałbym założyć linię kroplującą do nawadniania drzewek i roślin rosnących w kilku miejscach.
Zastanawiam się w jaki sposób lepiej połączyć ze sobą te miejsca: wersja 1 czy 2 (załącznik).
Jakiej średnicy rury użyć do połączenia tych obszarów fi16 tak jak linia kroplująca, czy może większa fi20 albo fi25? Proszę o pomoc. Pozdrawiam!

Obrazek
sebago30
100p
100p
Posty: 181
Od: 7 mar 2016, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Post »

Moim zdaniem lepiej zrobic tak jak na rysunku nr 1.
W przypadku zepsucia, masz lepsza możliwość naprawy a odnośnie przekroju rury sam osobiście bym założył 20 aby w lini kroplujacej było duże ciśnienie. Wiem ze przekrój rury zalezy jaką długość ma, bo są straty w ciśnieniu i dlatego trzeba zakładać większe.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to właśnie robi". Albert Einstein.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Post »

Dziś kupiłem zraszacz wahadłowy GARDENA. Ma on regulację strumienia wody na długości i szerokości oraz regulację ciśnienia wody. Ma ktoś taki zraszacz i jak zdaje on egzamin.

Obrazek
OGRODECZEK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 21 wrz 2016, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Post »

Kriss440 pisze:Witam!
Chciałbym założyć linię kroplującą do nawadniania drzewek i roślin rosnących w kilku miejscach.
Zastanawiam się w jaki sposób lepiej połączyć ze sobą te miejsca: wersja 1 czy 2 (załącznik).
Jakiej średnicy rury użyć do połączenia tych obszarów fi16 tak jak linia kroplująca, czy może większa fi20 albo fi25? Proszę o pomoc. Pozdrawiam!

Obrazek
Wersja numer 1 w 100 % Niższe koszty i łatwiejszy montaż, na początku podłączasz pod zawór następnie przewód zakopujesz i nakładasz obejmy i wyprowadzasz zaworki bądź wpinki, na koniec korki i już mamy piękny system.
mlynekjr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 sty 2017, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nowy trawnik i nawodnienie.

Post »

Witam wszystkich,
planuję na wiosnę założyć nawodnienie na mój przyszły trawnik, a co za tym idzie potrzebuje kilka cennych rad i wskazówek.
Trawnik który chciałbym nawodnić ma rozmiar 18mx45m kolor czerwony, 6mx35m kolor niebieski i 6m x 10m kolor żółty (zarys ogródka w zdjęciu, drzewa po lewej są już tak duże że nawodnienia nie potrzebują a pod nimi i między nimi trwa już średnio rośnie, pełno igliwia)
Na tą chwilę ogródek jest cały przeorany traktorem na wiosnę będzie równane i w tym momencie myślę sobie jest dobry moment na założenie nawodnienia, a później trawnika.
Ujęciem wody jest studnia głębinowa która również zasila dom jednorodzinny.
Proszę o wszelkie informacje/rady jak to zrobić optymalnie, jaka marka ile zraszaczy w których miejscach itd.
Chciałbym oczywiście by te zraszacze się chowały w ziemi.
Jestem całkiem zaradny, że tak się wyrażę manualnie wiec zamierzam to zrobić sam tylko potrzebuję wskazówek co i jak zamontować co by nie strzelić "babola" i z tym zostać.
Oczywiście za wszelkie rady i pomoc z góry dziękuję na pytania chętnie odpowiem.


Pozdrawiam,
Sławek

Obrazek
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Nowy trawnik i nawodnienie.

Post »

Już na wstępie złe założenie że najlepiej zrobić trawnik w formie prostokąta.
Ogrody nie lubią linii prostych a zraszacze pracują "w koło" albo po łukach.
Wniosek aby dolać narożniki zwiększamy ilość zraszaczy czyli wydatek jest większy.
Można sobie cyrklem wstawiać jak będzie lał nam zraszacz czy na środku po kole czy z boku połówka koła czy też w narożnikach po ćwiartce.
W zasadzie nie ma dobrych zraszaczy są średniej jakości i wysuwane z ziemi potrafią się zabrudzić (nie chowają się) czy uszkodzić.
Po latach eksploatacji nie widzę różnicy czy to Rain Bird, Hunter czy Gardena. Pierwsze co musisz wiedzieć to ciśnienie i wydajność l/h.
Myślę że to ważniejsze niż cokolwiek innego.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
mlynekjr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 sty 2017, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowy trawnik i nawodnienie.

Post »

Dziękuję za odp.
Oczywiście trawnik dopiero będę zakładać więc dzięki za podpowiedź z okragami wezmę to pod uwagę.
Co do wydajności to w zależności od ilości zraszaczy będę potrzebował danego ciśnienia i teraz pytanie ile tych zraszaczy mam mieć? :D i jakie do tego jest zapotrzebowanie w l?
Jeśli chodzi o same zraszacze to o dziwo mało dobrego czytałem o Gardenie co mnie nie ukrywam zaskoczyło. Mam parę urządzeń tej firmy i jestem zadowolony. Póki co " chodzi " mi po głowie Hunter ale jeszcze chwilę na to mam :wink:
Jeszcze raz dziękuję za odp i podpowiedź ;:215
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: Nowy trawnik i nawodnienie.

Post »

asprokol pisze:Już na wstępie złe założenie że najlepiej zrobić trawnik w formie prostokąta.
Ogrody nie lubią linii prostych a zraszacze pracują "w koło" albo po łukach.
Wniosek aby dolać narożniki zwiększamy ilość zraszaczy czyli wydatek jest większy.
Można sobie cyrklem wstawiać jak będzie lał nam zraszacz czy na środku po kole czy z boku połówka koła czy też w narożnikach po ćwiartce.
W zasadzie nie ma dobrych zraszaczy są średniej jakości i wysuwane z ziemi potrafią się zabrudzić (nie chowają się) czy uszkodzić.
Po latach eksploatacji nie widzę różnicy czy to Rain Bird, Hunter czy Gardena. Pierwsze co musisz wiedzieć to ciśnienie i wydajność l/h.
Myślę że to ważniejsze niż cokolwiek innego.
A co złego w prostokątnym trawniku? Boiska piłkarskie są też prostokątne i jest to idealny obszar do nawodnienia zraszaczami wynurzalnymi. Należy mieć świadomość tego, że wydatek wody na ostatnich metrach zasięgu zraszaczy jest mniejszy niż na początku lub w środku odległości.

Nie zgodzę się też że nie ma dobrych zraszaczy! Proszę spróbować dysz MP Rotator lub zraszaczy turbinowych RainBird serii 3500 lub 5000. Odradzam natomiast zraszacze turbinowe Hunter'a. Wymagają one dość niestandardowego klucza do regulacji i są zdecydowanie gorzej dostępne niż RainBird
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Post »

Jak powiedział Leonardo da Vinci symetria jest pięknem głupców.
Pytasz co złego jest w boisku piłkarskim ? wygląda jak boisko a nie część ogrodu. Zawiera linie proste bardzo nienaturalne i powodujące że wkładamy sporo pracy aby uzyskać coś sztucznego. Wybierając prostokąt zamiast owalu - dokładamy 4 małe zraszacze albo "lejemy w krzaki" i tu się kończy idealny kształt boiska piłkarskiego.
Oczywiście wybierając prostokąt jest łatwiej trybuny później postawić ;:306

Mam też zraszacze serii 5004 od 2005 roku i wymieniłem już pewnie z 5 sztuk. Huntera mam PGPADJ i też szału nie ma !! Nie mam zamiaru polemizować czy Hunter jest trudniej dostępny i czy kluczyk to taki problem - 1 zraszacz 1 kluczyk w opakowaniu więc w szufladzie pewnie z 10 się zebrało.
Na początek w zakładaniu automatycznego podlewania musimy wiedzieć jaką ilością wody w jakim czasie dysponujemy. Przyjmując że masz 800 metrów trawnika (w planie) możesz sobie przyjąć że potrzebujesz 1 m3 wody na 100 m2 podlewanie (minimalne 10 litrów na 1 metr kwadratowy) dwa razy w tygodniu a nieraz i co drugi dzień.
Wracamy do studni czyli 8m3 na pojedyncze podlewanie a ich ilość uwarunkowana od pogody. Mój rekord to podlewanie co drugi dzień przez 88 dni - nie pytaj o koszty.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Post »

asprokol pisze: Wybierając prostokąt zamiast owalu - dokładamy 4 małe zraszacze albo "lejemy w krzaki" i tu się kończy idealny kształt boiska piłkarskiego.
Możesz jaśniej? Wydaje mi się że stosujemy 2 różne szkoły rozmieszczania zraszaczy na terenach zieleni. Boisko jest najprostszym z możliwych terenów zieleni jeśli chodzi o projekt nawodnienia. Zaczynając od systemu 10+3, przez 14+6, a kończąc na 16+8. Nie będę Ci tłumaczył bo montując zraszacze już od 2005 na pewno wiesz o czym pisze:)

Poza tym zapytanie dotyczy terenu takiego jakiego sobie zażyczy potencjalny Klient a rolą instalatora jest się do tego dostosować tak aby było jak najlepiej. To najgorsza maniera polskich architektów krajobrazu - Klient chce prostokąt a architekt twierdzi że tak jest do D... bo lepszy będzie owal etc., Klient chce najzwyklejszego Smaragda a architekt celowo projektuje co innego bo to przecież ON jest tutaj najmądrzejszy. Szkoda tylko że większość architektów krajobrazu nie potrafi nawet trzymać szpadla - asprokol, to ostatnie nie jest do Ciebie. Po prostu taka mała dygresja.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”