Mini-storczyk - jak uprawiać ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Aniula85 Z tego co widzę twój storczyk nie był w zbyt dobrym stanie ale pocieszę cię miałam 2 storczyki w stanie agonalnym które nie miały w ogóle korzeni. Teraz dochodzą do siebie i wypuszczają nowe liście.
Na zdj widać, że liście są pomarszczone pewnie go przelewałaś skoro korzenie puste.

Wg mnie wyjmij go z tej kory jako, że to maluch umieść go w spagnum ale nasącz podłoże po około 10 dniach od przesadzenia.
Żółknięcie liści nie sugeruje nic dobrego może to jakiś grzyb zaatakował roślinę, jeśli liść żółknie od nasady to może być tak jak napisałam. Na forum jest wątek reanimacja storczyków w keramzycie jeśli chcesz to możesz zastosować tę metodę ale do takich maluchów wg mnie lepiej sprawdzi się spagnum (szkoda, że nie zasypałaś ran węglem albo cynamonem zniwelowałoby to ryzyko wdania się zgnilizny teraz to już pewnie musztarda po obiedzie). W moim przypadku keramzyt się nie sprawdził ale u mnie padły duże storczyki a malucha mam tylko jednego.

Jeszcze jedna uwaga po przesadzeniu w nowe podłoże nie podlewamy storczyka a tym bardziej takiego niezabezpieczonego z uwagi na to, że obcięłaś mu korzenie i pewnie został przelany.
Mam nadzieję, że go uratujesz ale musisz uzbroić się w cierpliwość.

Jeśli interesuje cię reanimacja w kamykach:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=35814

Z tego co widzę te 3 korzenie są powietrzne normalnych brak a usunąć powinnaś wszystkie nawet te zaschnięte.
Możesz ustawić tackę wokół rośliny z keramzytem ale tak aby doniczka nie dotykała wody (keramzyt musi być zwilżony) a na same liście możesz robić okłady z mokrych ręczników kuchennych. Powinno pomóc ale wg mnie zrobiłaś błąd tym dodatkowym podlaniem.
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Dzięki za porady,jednak kwiatka dałam w dobre ręce mojej mamie. Ona dała mi swoją miniaturkę i teraz już błędu z podlewaniem jej nie popełnię . Reszta storczyków ma się super i jeden będzie kwitl :) ;:138

Nie potrafię chyba ratować storczyków bo już dwa zostały przeze mnie wyrzucone. Próbowałam reanimacji w kamykach ale u mnie żadnych efektów nie było. No i kwiaty znalazły się w koszu bez korzeni i z wiotkimi liśćmi:( Teraz już nie chcę pozwolić na to żeby jakiegoś stracić :) Dlatego właśnie ten mój mały niewypał oddałam w dobre ręce :)
Dziekuje jeszcze raz i pozdrawiam :D
Dorota72
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 5 cze 2016, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Witam,

dawno mnie tu nie było. Mój mini zwariował, dostał nową doniczkę, ziemię i wyrastają korzonki napowietrzne. A kwiatków nie widać.

Obrazek
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Musisz czekać na kwitnienie.
Dorota72
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 5 cze 2016, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Jak długo, bo ja już czekam trzy lata, chyba.
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Żeby storczyk zakwitl musi mieć zdrowe liście i przede wszystkim dużo korzeni,więc najpierw trzeba skupić się na pobudzeniu roślinki do wytwarzania korzeni.Ja to robię tak i skutkuje: na dnie osłonki wlewamy wodę by storczyk miał wilgoć i pobudzil korzenie do wzrostu,a one wtedy będą kierować się ku wodzie.Codziennie rano spryskuję mgiełka wodną wystające korzonki i trochę kory ( tylko tej na zewnatrz ) by czuły wilgoć. U mnie się to sprawdza i korzenie rosną zdrowo w kierunku wody czyli wglab kory.
myslik90
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 19 sie 2016, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Ja mam pytanie. Jak często należy podlewać miniaturowego storczyka? W domu mamy standardowe i raz w tygodniu podlewamy. Ale chcę kupić sobie miniaturowego. Stąd moje pytanie.
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Moje storczyki miniaturowe podlewam tak jak i duże tylko mniejszą ilością wody. Wszystkie zawsze razem dostają to samo np. nawóz.
myslik90
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 19 sie 2016, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Dzięki za odpowiedź :wink: . Tylko ja pewnie będę podlewał tradycyjnie do doniczki, a w podstawce będę miał keramzyt. Tak będzie dobrze? No i czy porobić dodatkowe w tej plastikowej doniczce co jest?
neron
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 15 sie 2016, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Moje też rzadko kwitną (2 razy w ciągu 2 lat) i rzeczywiście najobficiej i najdłużej kwitnie ten, który ma najwięcej korzeni. Także ja bym się cieszyła, że wypuszcza nowe korzenie.
myslik90
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 19 sie 2016, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Kiedy podlać mini-storczyk po przyniesieniu ze sklepu do domu?
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Ja ma storczyki w szklanych i w plastikowych nieprzezroczystych doniczkach. Te w szklanych lepiej rozwijają korzenie, rosną i są zdrowsze. Te w plastiku natomiast -nie dociera słońce i gorzej rosną , nie wypuszczają tyle nowych korzeni.
Lepsze jednak szklane, jest duży wybór kolorów, lub ewentualnie z plastiku ale takie przezroczyste , też można kupić bez problemu w sklepie jak i w necie.
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Tak kwitły moje miniaturki

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”